Aromaty w świecie przypraw

Anyż, imbir, gałka muszkatołowa, wanilia, cynamon, kardamon, kurkuma, papryka, pieprz - wystarczy przywołać te nazwy, by otworzył się przed nami świat pełen barw i zapachów...

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Aromaty w świecie przypraw

Najstarsze wzmianki pisane o aromatycznych roślinach pochodzą z zielnika chińskiego cesarza Chen-Nonga, dokumentu liczącego sobie ponad pięć tysięcy lat. Od najdawniejszych czasów tradycją tego kraju było stosowanie roślin do aromatyzowania potraw. Od VII w. p.n.e. Chiny były krajem anyżu, cynamonu, kurkumy, imbiru, goździków, pieprzu i szafranu. Liście anyżu służyły do żucia i jako święte kadzidło, a wyrazisty smak ziaren uczynił go sprzymierzeńcem wyrafinowanej kuchni. Za czasów dynastii Han (200 lat p.n.e.) dworscy urzędnicy, zanim stanęli przed cesarzem, żuli goździki, aby odświeżyć oddech. Nazywali tą przyprawę ke-she-kiang, czyli "ptasi języczek".

Anyż, imbir, gałka muszkatołowa, wanilia, cynamon, kardamon, kurkuma, papryka, pieprz - wystarczy przywołać kilka takich nazw, by otworzył się przed nami świat pełen barw i zapachów. Na kartach swojej książki "Świat Przypraw" Katherine Khodorowsky zabiera nas w podróż śladem odkrywców i zdobywców odległych ziem, opowiada o nieznanych zaletach przypraw oraz magicznych właściwościach przypisywanych im na całym świecie.

Tę fascynującą opowieść dopełnia 60 przepisów autorstwa młodego kuchmistrza Gilles’a Choukrouna. Koktajl z cukinii i koziego sera z pieprzem, kandyzowane cytryny w marynacie z lukrecją, risotto z migdałami i gałką muszkatołową; tajine z bananów i suszonych owoców z cynamonem, pączki w cukrze ze smażonym rabarbarem i szafranem – to tylko niektóre z potraw, które mogą stać się inspiracją do dalszych eksperymentów. Ta książka to subtelna alchemia smaków i mnóstwo przyjemności dla poszukiwaczy nowych doznań kulinarnych.

Gilles Choukroun, mistrz kuchni młodej generacji, swoją pierwszą gwiazdkę otrzymał w Chartres, w 1996 roku. Pięć lat później przeniósł się do Paryża, by otworzyć tam Paris le Café des Délices. W 2001 roku lokal ten został nagrodzony nagrodą Fooding 2002 jako najlepsza restauracja w kategorii fusion food. Dziś Gilles Choukroun kontynuuje poszukiwania niespotykanych smaków i tworzy według swych własnych reguł kuchnię nieco zwariowaną i pełną humoru. Drugi lokal, Angl’Opera, otwarty przez niego w 2004 roku, jest utrzymany w tym właśnie duchu. Jego twórca jest uznawany za jednego z najmodniejszych kuchmistrzów nowego nurtu zwanego "jeune cuisine".
Katherine Khodorowsky, socjolog ewolucji smaków, jest członkiem l’Académie française du chocolat et de la confiserie, przewodniczącą klubu degustacji i kompanii teatralnej La Marmite à Malices. Napisała kilka książek, wśród nich 100% chocolat (wraz z doktorem Herve Robertem) i Chocolat et grands crus de cacao.

Wydawnictwo: TWÓJ STYL



Recenzja pochodzi ze strony serwisu internetowego firmy KAMIS