Aronia: pyszny krzew owocowy

  • 1

Ten owoc powinniśmy jeść tak często, jak to tylko możliwe. Aronia posiada wiele właściwości odżywczych i leczniczych. Dowiedz się więcej o tym owocu i zobacz, co pysznego możesz z niego przyrządzić. Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Aronia: pyszny krzew owocowy
fot. Fotolia
Trochę teorii

Aronia jest krzewem, który należy do rodziny różowatych. Owoc ten pochodzi z Północnej Ameryki, a dokładnie Kanady i Stanów Zjednoczonych. Spokrewniona jest z jarzębiną. W Europie aronia rośnie dziko, zaś w naszym kraju uprawia się ją w przydomowych ogródkach, a także na dużych plantacjach. Aronię można sadzić zarówno na glebach suchych i podmokłych - odpowiadają jej oba środowiska. Jak widać ma niewielkie wymagania glebowe a co ciekawe, krzak aronii przetrwa bardzo niskie temperatury, nawet do -30 stopni.

Owoc ten został odkryty na przełomie XVII i XVIII wieku. Stamtąd przywieziono ją do Rosji, skąd rozprzestrzeniła się na tę część, która należy do Europy. Możliwe jest, że spotkamy się z nazwą aronka - takie nazewnictwo też funkcjonuje w odniesieniu do tego owocu. Zdarza się, że aronia bywa uprawiana jako roślina ozdobna (to zapewne ze względu na kolor liści: pomarańczowy oraz czerwony).

aronia
Zdjęcie: Fotolia

Właściwości aronii, czyli co dobrego w sobie ma

Owoce aronii zwierają wiele witamin oraz soli mineralnych. Prowitaminę A oraz witaminy C, B2, B6 (czyli kwas foliowy)  E, P, PP. Wśród pierwiastków możemy wyróżnić między innymi: miedź, wapń, mangan, bor, jod. Aronia ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, uważa się, że chroni przed chorobami cywilizacyjnymi, którymi są rak czy miażdżyca. Znajduje się w niej wiele antyutleniaczy. Działa odżywczo i antytoksycznie. Aronia to naprawdę drogocenny dla naszego organizmu owoc. Jedzenie jej poleca się osobom, które chorują na cukrzycę, ponieważ spowalnia wchłanianie glukozy.

Bardzo dobry dla naszego zdrowia jest również wyciąg z aronii. Chroni on przed różnymi chorobami serca oraz nadciśnieniem. Co więcej Ci, którzy walczą z cholesterolem powinni jeść dużo aronii, ponieważ zapobiega ona odkładaniu się złego cholesterolu we krwi. Owoce te zawierają również wiele antyoksydantów, a co za tym idzie, regularne spożywanie aronii spowalnia proces utraty wzroku (dzieje się to w przypadku takich chorób jak jaska czy degeneracja plamki żółtej oka).

aronia
Zdjęcie: Fotolia

Co jeszcze daje nam spożywanie tego cudownego owocu? Aronia poprawia nasz metabolizm oraz chroni naszą skórę przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych. O włączenie jej do swojej diety powinni zatem pomyśleć Ci, którzy mają delikatną i wrażliwą skórę. Ten pyszny owoc dba również o nasze drobne naczynia krwionośne, zmniejsza występujące stany zapalne. Poza tym zawarte w aronii bioflawonoidy wzmacniają nasze naczynia krwionośne, uszczelniając ściany oraz poprawiąc ich pracę. Aronia uspokoi zszargane nerwy, działa także przeciwkrwotocznie.

Sok z aronii powinno się pić podczas zimy, ponieważ wzmocni on naszą odporność oraz pomoże pokonać infekcje. Aronię zaleca się także osobom, które są po radioterapii i chemioterapii. Składniki zawarte w owocu łagodzą skutki tych zabiegów. Bardzo ważne: spędzasz dużo czasu przed monitorem komputera? Jedz aronię! Okazuje się, że pochłania ona szkodliwe promieniowanie, które jest emitowane przez sprzęt elektroniczny.

Jak widać aronia ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Posiada cierpki smak, więc kto nie umie się do niego przekonać, może jeść aronię przygotowaną w postaci konfitur, dżemów czy soków.

A my polecamy wspaniałe przepisy z aronią. Zainspirujcie się i przygotujcie te pyszności!

Alex_M
przygotowała pyszne lody truskawkowe z aronią. Smakowały naprawdę wyśmienicie, warto się skusić!

Sałatkę z buraczków z aronią w rumie poleca anemon. Zwykłe buraczki nabrały nowego, zupełnie niepowtarzalnego smaku!

                 Kokosowe naleśniki z aronią i twarożkiem

Kokosowe naleśniki z aronią i twarożkiem to z kolei pomysł agatyb. Są przepyszne i wyglądają znakomicie, aż chce się je zjeść!

Bernadetta przygotowała soczystą pierś kaczki z aronią. Pierś z kaczki nie smakowała jeszcze tak dobrze!

Sprawdź, jak przyrządzić aroniową nalewkę >>>