Bateria kuchenna - jaką wybrać?

  • 1

Wydawać by się mogło, że wybór odpowiedniej baterii kuchennej to łatwizna. Nic bardziej mylnego! Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów kranów z różnymi funkcjami, przydatnymi mniej lub bardziej – w zależności od potrzeb użytkownika. Podpowiadamy, jak dopasować baterię do wykonywanych przez nas czynności w kuchni, aby prawidłowo pełniła swoją funkcję.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Bateria kuchenna - jaką wybrać?
fot. Max Kuchnie - Studio Meble Vente
Wybierając baterię kuchenną należy przede wszystkim kierować się oczekiwaniami użytkowników. Zwróćmy uwagę na to czy są oni prawo- czy leworęczni. W przypadku tych drugich dla lepszego komfortu użytkowania warto umieścić baterię po lewej stronie lub po środku zlewozmywaka.

Nie możemy pomijać jednak kwestii odpowiedniego dopasowania baterii do upatrzonego bądź posiadanego już zlewozmywaka. Pamiętajmy, że te dwa różne elementy muszą tworzyć spójną całość, ponieważ osobno żadne z nich nie będzie nam właściwie służyć.

Jakość przede wszystkim

Jeśli zależy nam, aby bateria sprawnie funkcjonowała, postawmy przede wszystkim na dobrą jakość. Podstawowym elementem, świadczącym o jakości baterii, jest materiał z jakiego została wykonana. Najbardziej trwałe baterie kuchenne posiadają ceramiczną głowicę.

Jej średnica powinna wynosić ok. 2-4 cm. Im jest ona większa, tym łatwiej będzie nam regulować strumień wody. Dobre baterie są wyposażone dodatkowo w filtr, który zabezpiecza je przed zanieczyszczeniami. Inną funkcją, którą warto wziąć pod uwagę jest perlator, czyli funkcja baterii, która napowietrza wodę, dzięki czemu strumień jest „zmiękczony”.

Dzięki tej opcji zużycie wody jest zdecydowanie mniejsze. Jakość baterii potwierdzi nam również gwarancja. Zwróćmy uwagę, których elementów kranu dotyczy. Najlepiej, aby obejmowała cały zestaw, czyli korpus, wlewki oraz pozostałe akcesoria.

Max Kuchnie - Studio AK Kuchnie  Max Kuchnie - Studio MK Skierniewice
Fot. Max Kuchnie: Studio AK Kuchnie / Studio MK Skierniewice

Bateria sztorcowa – tylko modna, czy również praktyczna?

Ostatnim trendem, cieszącym się dużą popularnością wśród konsumentów, jest stojąca bateria zlewozmywakowa, inaczej zwana sztorcową. Oprócz dobrego dopasowania do wielu rodzajów aranżacji kuchennych, jest także praktyczna. Stojąca bateria jest niezwykle poręczna w kuchni. Umożliwia łatwe nalewanie wody do czajnika czy garnków, nawet jeśli są dużych gabarytów.

Wybierając baterię sztorcową, zwróćmy uwagę na to, aby wylewka nie była zbyt wysoka, ponieważ może to powodować rozchlapywanie wody. Najwygodniejsza i najbardziej praktyczna wysokość wylewki mieści się w granicach 15-30 cm. Oprócz wysokości baterii, istotny jest również jej zasięg.

Praktycznie każdy model baterii sztorcowej ma wylewkę obrotową o kącie obrotu od 90-360 stopni. Jeśli posiadamy dwukomorowy zlewozmywak wybierzmy wylewkę o kącie obrotu min. 120 stopni. Do zlewozmywaków jednokomorowych bardziej odpowiednia będzie ta obracająca się o 90 stopni.

Równie ważny jest zasięg wylewki, który zwykle wynosi 15-25 cm. Z łatwością możemy go zwiększyć kupując baterię z wyciąganą wylewką. Jest to opcja dostępna wyłącznie w przypadku baterii stojących, dlatego tym bardziej warto zdecydować się na tego typu model.

Wyciągana wylewka (te najdłuższe mają nawet do 2 m), zapewnia wygodniejszą pracę w kuchni. Takie rozwiązanie pozwala np. nalać wodę do garnka ustawionego na kuchence.

Jeszcze nowocześniej

Coraz częściej producenci wprowadzają dodatkowe urozmaicenia z myślą o najbardziej wymagających klientach. W przypadku baterii stojącej możemy zakupić model z podwójną wylewką – wyższą i niższą.

Ta druga jest wyposażona zwykle w fotokomórkę i służy głównie do mycia rąk. Wśród stojących baterii zlewozmywakowych znajdziemy także baterie sprężynowe, które są niezwykle elastyczne, dzięki czemu można wyginać je w każdą stronę, co dodatkowo ułatwia, np. płukanie zlewu czy naczyń.

W sklepach znajdziemy także baterie stojące z możliwością schowania ich w kuchennym blacie lub całkowitego ich wyciągnięcia.