Buraki w kuchni – jak je wykorzystać?

  • 2

Buraki to aromatyczne warzywa o intensywnym bordowym kolorze, wszechstronnie wykorzystywane w kulinarnym świecie. Gotowane, pieczone, zasmażane - jakie najbardziej lubicie w swoich daniach? Przeczytajcie poniższy artykuł i dowiedzcie się, jak wspaniałe to warzywa!

         
ocena: 4/5 głosów: 7
Buraki w kuchni – jak je wykorzystać?
fot. Fotolia
CIEKAWOSTKI

Uprawa buraka rozpoczęła się już w starożytności. Mieszkańcy Babilonu wykorzystywali go w przeziębieniach jako lek przeciwkaszlowy. Starożytni Grecy i Rzymianie również doceniali zdrowotne właściwości jakie kryły buraki, a bogini miłości - Afrodyta zawdzięczała im swoje zdrowie i urodę!

Pierwsze wzmianki o burakach na terenie naszego kraju pochodzą z XIV wieku. Obecnie warzywo to jest eksportowane na cały świat między innymi z Polski, gdzie ma on wyśmienite warunki klimatyczne do wzrostu . Kształt korzenia buraka może być bardzo różny, od wydłużonego, przez kulisty, aż po płasko-kulisty. Jego wielkość i intensywność barwy zależy natomiast od odmiany oraz warunków hodowania.

WARTOŚCI ODŻYWCZE BURAKÓW

Burak jest warzywem, który poza doskonałym smakiem charakteryzuje się także wieloma walorami korzystnie wpływającymi na zdrowie. Przysmak ten jest przede wszystkim niskokaloryczny, co cieszy szczególnie osoby dbające o linię lub będące na diecie!

Intensywnie bordowe buraki są doskonałym źródłem potasu, wapnia, miedzi, cynku, kobaltu czy cezu! Znajdująca się w nim witamina A wpływa na sprawność widzenia, witamina C jest niezbędna podczas przeziębień, a witaminy z grupy B są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Potrawa z buraków  Kotlety z burakami
Zdjęcia: Fotolia

Duża zawartości kwasu foliowego, który obecny jest w burakach wspomaga procesy krwiotwórcze oraz pozwala na prawidłowy rozwój płodu. Spożywanie buraków jest wiec szczególnie zalecane kobietom w ciąży!

Warto pamiętać także, że regularnie jadanie buraków zneutralizuje wolne rodniki, a także unormuje poziom cholesterolu we krwi.

JAK PRZECHOWYWAĆ BURAKI W CZASIE ZIMY?

Aby cieszyć się świeżymi burakami przez całą zimę, konieczne jest przestrzeganie zasad dotyczących sposobu ich przechowywania.

Buraki, jak wszystkie warzywa korzeniowe, wymagają dużej wilgotności powietrza w czasie przechowywania oraz temperatury nie niższej niż 2- 4°C. Swobodnie możemy przechowywać je w nieogrzewanych piwnicach, zarówno luzem jak i w skrzynkach. Buraki zabezpieczamy przed wyschnięciem, przysypując wilgotnym piaskiem lub przykrywając folią polietylenową.

BURAKI W KUCHNI

Burak jest warzywem, które daje wiele możliwości kulinarnych. Barszcz czerwony czy tarte buraki to smakołyki bez których nie mogą odbyć się święta Bożego Narodzenia oraz tradycyjny niedzielny obiad!

Wśród  wszelakich przepisów dostępnych w książkach kucharskich i Internecie znaleźć można wiele pomysłów na dania ze smacznymi burakami. Bardzo oryginalne są buraczane kotlety, tarta z burakami, roladki z nadzieniem buraczanym lub placki ziemniaczane z burakami!
Buraki świetnie smakują także jako dodatek do śledzi, sałatki czy popularnej botwinki!

PRZEPISY Z BURAKAMI

W naszym zbiorze przepisów na buraki znajdziecie nie tylko pomysły na tradycyjne wykorzystanie tych warzyw, ale również wiele nietypowych i niebanalnych inspiracji!

Pośród nich, na szczególną uwagę zasługuje pożywny, sycący i doskonale rozgrzewający barszcz małorosyjski wzbogacony o żeberka wieprzowe, kurczaka, fasolę, marchew i wiele aromatycznych ziół oraz oryginalne i godne polecenia buraczkowe bułeczki z płatkami owsianymi, tymiankiem i miodem – idealne do pracy lub szkoły!

Barszcz małorosyjski

Macie już w głowie ciekawe pomysły na wykorzystanie w kuchni smakowitych i wartościowych buraków? Czekamy na Wasze receptury z tymi warzywami w roli głównej. Pamiętajcie również, że warzywa te są zaliczane do listopadowej kategorii promowanej!