Słownik kulinarny

c

Cielęcina

Cielęcina
fot. Fotolia
Cielęcina to jasnoróżowe mięso cieląt od 2 tygodni do 6 miesięcy. Jest bardzo delikatne i luźne, praktycznie pozbawione tkanki tłuszczowej o lekko kwaśnym zapachu. Najwartościowsze jest mięso  zwierząt 4 - 8 tygodniowych, karmionych mlekiem.  Cielęcina jest lekkostrawna, chudsza od wołowiny i wieprzowiny. Mięso jest bardzo cenione ze względu na walory smakowe i odżywcze.

Cielęcina przez żywieniowców jest zaliczona do mięs czerwonych – jednak stanowczo jest zdrowsza od wołowiny czy wieprzowiny. Ma mniejszą zawartość tłuszczów, co stawia ją na najwyższym szczeblu wśród mięs czerwonych.

Cielęcina jest źródłem pełnowartościowego białka. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, których organizm nie potrafi sam wyprodukować, a są niezbędne do budowy tkanek. Jest też bogata w witaminy grupy B, szczególnie B2 i B12. Jest też bogate w takie pierwiastki jak fosfor, magnez miedź, siarkę, cynk.
Dostarcza organizmowi dużą zawartość żelaza, które jest łatwiej przyswajalne niż żelazo pochodzenia roślinnego. Z kolei to drugie jest  lepiej przyswajalne, gdy łączymy je ze zwierzęcym. Dlatego też warto komponować posiłki tak by te substancje były obecne. Zalecana jest dla osób zagrożonych anemią np. kobiety w ciąży oraz dzieciom ( tu musimy uważać szczególnie w przypadku alergików).
Cielęcina jest smacznym i zdrowym mięsem. Wskazana dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie a nie chcą rezygnować z mięsa czerwonego.
Najsmaczniejsze części cielęciny – udziec nadaje się na sznycle, steki, zrazy, pieczeń. Z tzw. górki i łopatki, karku przyrządza się np. kotlety. Z kolei nerkówkę wykorzystuje się na pieczeń i do duszenia. Mostek można upiec z nadzieniem. Nóżki oczywiście najlepiej nadają się na galaretę.
Sajgonki cielęce

Sajgonki cielęce

paulina57 paulina57

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Potrawka z cielęciny

Potrawka z cielęciny

Lech Lech
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: