Co przygotować z aronii?

  • 1

Dżem, sok, wino lub nalewka z aronii. To tylko przykład tego, w jaki sposób wykorzystać te owoce w swojej kuchni. Większość z tych przepisów można przygotować w mniej niż godzinę!

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Co przygotować z aronii?
fot. Fotolia
Aronia przeciwdziała miażdżycy i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Dlatego warto go włączyć do swojej diety. Można jeść surowe owoce lub wykorzystać je do przygotowania szeregu potraw, w tym między innymi nalewki. Ten domowy alkohol nie tylko świetnie smakuje, ale również pomaga zwalczyć szereg dolegliwości, w tym nadciśnienie czy zapalenie naczyń. Jak zrobić nalewkę z aronii i liści wiśni?

Jak zrobić nalewkę z aronii?

1. Przygotuj:
  • 1 kg owoców aronii;
  • 300 g liści wiśni;
  • 2 szklanki cukru;
  • 3 l wody
  • 0,5 l wódki;
  • 0,5 litra spirytusu.
2. Owoce i liście umyj, pozbaw grubych szypułek, wrzuć do garnka i zalej wodą. Całość gotuj przez ok. 30-35 minut.

3. Powstały napar odcedź, wymieszaj dokładnie z cukrem w taki sposób, by się całkowicie rozpuścił i ponownie zagotuj.

4. Gotowy syrop ostudź, wymieszaj z wódką i spirytusem a następnie przelej do butelek.

5. Nalewkę odstaw w ciemne i chłodne miejsce na minimum 6 tygodni. Po tym czasie jest ona gotowa do spożycia. Smacznego!

Aronia w przezroczystym słoiku na przetwory
Fotolia

Co jeszcze zrobić z aronii?

Oprócz przedstawionej nalewki, owoc ten nadaje się do robienia przetworów. Wśród nich prym wiodą dżemy i konfitury z aronii, które sprawdzają się jako dodatek do naleśników, rogalików lub kanapek. Ich plusem jest fakt, iż nie są nadmiernie słodkie, przez co też sprawdzają się zarówno do wypieków, jak i jako dodatek do serów pleśniowych czy wędlin.

Dobrym pomysłem jest także kompot i sok z aronii. Powód jest prosty – w ten sposób zachowujemy właściwości odżywcze tych owoców. W końcu to w nich możemy znaleźć duże ilości takich witamin jak C, P, E czy A, które wpływają pozytywnie na najważniejsze procesy w naszym organizmie oraz wzmacniają odporność. Z tego względu dobrze mieć w spiżarni kilka butelek soku i kompotu, dzięki którym zimą łatwiej pokonamy pierwsze objawy przeziębienia.

Aronię dodaje się także do mięs. Można nią faszerować pierś z kurczaka lub schab, jak również przygotować z niej aromatyczny sos. W smaku jest on podobny do tego przygotowanego z żurawiny – lekko kwaskowaty, orzeźwiający a zarazem podkreślający smak mięsa. Najlepiej pasuje do pieczonego drobiu i wieprzowiny.

Suszone owoce aronii w przezroczystej salaterce
Fotolia

Jak przechowywać aronię?

Nie zawsze jesteśmy w stanie wszystkie świeże owoce wykorzystać na bieżąco. Kiedy po zrobieniu przetworów zostanie nam nieco aronii, warto ją ususzyć lub zamrozić. Obie wersje można później wykorzystać do wspomnianych wcześniej dań i przetworów.

Suszenie aronii nie jest trudne. Zdrowe i oczyszczone owoce wystarczy wyłożyć na blachę do pieczenia. Następnie całość trzeba wstawić do rozgrzanego do 50 st. C piekarnika i suszymy przy otwartych drzwiczkach przez kilka godzin. Owoce można także suszyć na słońcu lub w specjalnej suszarce do warzyw, grzybów i owoców. Ususzoną aronię przechowuj w suchym i szczelnie zamkniętym pojemniku.

Mrożenie owoców jest jeszcze prostsze. Umyte i odszypułkowane owoce trzeba dokładnie osuszyć. Następnie należy je przełożyć albo do woreczków foliowych (najlepiej kilku, aby nie rozmrażać później całej dużej partii), albo pojemników na żywność. Po podpisaniu pojemników (data zamrożenia), wkładamy je do zamrażalki i gotowe. Takie mrożone owoce można wykorzystać później do sorbetów i lodów.

W jaki sposób Wy wykorzystujecie aronię? Przygotowujecie z niej domowe nalewki i nalewki? A może wolicie ją wykorzystać do ciast, deserów lub dań wytrawnych? Podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach!