Co wiemy na temat borowika?

  • 4

Pełen kosz dorodnych borowików to marzenie wielu grzybiarzy. Gdzie ich szukać, jak rozpoznać i z czym podawać? Odpowiedzi szukajcie w poniższym artykule!

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Co wiemy na temat borowika?
fot. Fotolia
Poszukiwanie cennych borowików to nie tylko pasja, ale także doskonały sposób na relaks i spędzenie wolnego czasu na łonie natury - nic bowiem tak nie odpręża, jak spacer po lesie w poszukiwaniu smakowitych darów natury!

Borowik - cenny łup grzybiarza

Borowik szlachetny zwany inaczej prawdziwkiem, to najszlachetniejszy z grzybów i obiekt pożądania niejednego zbieracza! Dorodnych zbiorów prawdziwków możemy spodziewać się późnym latem i wczesną jesienią, zwłaszcza w deszczowym, ale ciepłym okresie - takie warunki to idealny klimat dla rozwoju owocników. Zdarza się także, że smakowite borowiki wyrastają z ziemi nawet do momentu pierwszych przymrozków!

Borowik szlachetny występuje głównie w lasach liściastych, najczęściej dębowych. Nierzadko okaz ten spotkać można też na ziemiach gliniastych - zwykle pojedynczo lub po kilka sztuk w pobliżu. Jego rozpoznanie nie sprawia trudności nawet niedoświadczonym grzybiarzom.

Przysmak ten ma duży mięsisty, poduszkowaty kapelusz o średnicy ok. 20 centymetrów, który w czasie suchych dni charakteryzuje się matowością oraz bladobrunatną (do ziemistoszarej) barwą. Rurki tego grzyba, występujące pod kapeluszem, są najpierw białe, z czasem zmieniają kolor na żółtozielony. Miąższ budujący ten rodzaj owocnika jest biały, a jego smak i zapach niezwykle przyjemny.

Obszerny trzon borowika jest początkowo beczkowaty, a w czasie dojrzewania przybiera kształt cylindryczny lub maczugowaty. Jego odcień jest nieco jaśniejszy od kapelusza, a jego powierzchnię pokrywa siateczka, która ciemnieje ku dołowi. Cecha ta odróżnia prawdziwka od innych odmian tego grzyba.

Borowiki
Zdjęcie: Fotolia

Smaczny borowik!

Aromatyczne i pełne smaku borowiki zajmują wysoką pozycję w kulinarnym świecie! Te cenne okazy są podstawowym surowcem w wytwarzaniu suszu grzybowego, ale śmiało nadają się również do różnego rodzaju przerobu!  

Najchętniej wykorzystujemy je do kremowych zup, pierogów, dań mięsnych, bigosu czy warzyw. Prawdziwek poddany obróbce cieplnej doskonale skomponuje się także w różnego rodzaju farszach, oryginalnych zapiekankach czy tartach!

Aromatyczne prawdziwki warto także zamrozić lub zamarynować! Taki sposób konserwacji grzybów sprawia, że danie podane z ich dodatkiem jest aromatyczne, oryginalne i smaczne!

Co warto wiedzieć?

Nazwa „borowik” nie jest zarezerwowana jedynie dla borowika szlachetnego - istnieje bowiem więcej odmian, które noszą to miano! Wśród leśnego runa spotkać możemy również borowika płowego, który ogólnym wyglądem przypomina tego szlachetnego, ale różni go ciemnobrązowa barwa kapelusza, gdzie w miejscach uszkodzenia powstają rdzawe plamy.

Trzon tego ciekawego gatunku, jest w górze bladożółty, w dole natomiast odrobinę ciemniejszy, bez siateczki żyłek jakie występują w wyżej opisanym owocniku. Gatunek borowika płowego jest niezwykle ceniony przez znawców grzybów, niestety jest on niezwykle rzadko spotykany!

Do rodziny borowikowatych należy także borowik szatański, który zwany jest też szatanem lub grzybem diabelskim. Ten silnie trujący grzyb występuje w lasach liściastych, najczęściej na glebach wapiennych pod bukami lub dębami, a także w zarośniętych parkach, zaroślach i na brzegach lasów. W miejscach tych znajdziemy ja najczęściej od lipca do końca września.

Borowiki
Zdjęcie: Fotolia

Owocniki tego trującego grzyba rozpoznamy po dużym i mięsistym miąższu. Niezwykle charakterystyczną cechą szatana jest także jego kapelusz. Jego wierzchnia część jest szarobiała, a spód początkowo żółty, następnie krwistoczerwony, aż wreszcie oliwkowy.

Podczas leśnych eskapad na grzybobranie należy zachować szczególną ostrożność - grzyb ten jest niejadalny, mocno trujący i niezwykle niebezpieczny dla ludzkiego organizmu!

Na prześwietlonych polanach, brzegach lasów i w pobliżu dróg natknąć możemy się na borowika ponurego, nazywanego przez mieszkańców województwa Świętokrzyskiego „poćcem” gdyż traktowany jest on w tych rejonach jako gatunek jadalny, a nawet leczniczy gdyż wywołuje poty i pomaga w rekonwalescencji!

Borowik ten jest bardzo trudny w rozpoznaniu i dlatego odradzamy jego spożywanie! Na przekroju tego grzyba zobaczyć możemy ciemnoniebieskie plamy, które warto potraktować jako wskazówkę o możliwym niebezpieczeństwie!


Dowiedz się więcej - jak rozpoznać grzyby niejadalne i trujące? >>>