Co wiemy o śmietanie?

  • 2

Śmietana jest produktem wszechstronnie wykorzystywanym w sztuce kulinarnej! Świetnie sprawdza się jako dodatek do kremowych zup, sosów, sałatek, ciast i deserów, a także dań głównych. Co warto wiedzieć o tym mlecznym produkcie? Sprawdźcie poniżej!

         
ocena: 4/5 głosów: 6
Co wiemy o śmietanie?
fot. Fotolia
Co to jest śmietana?

Śmietana kwaśna zwana też śmietaną ukwaszoną to produkt mleczny pochodzenia zwierzęcego powstający ze śmietany słodkiej, otrzymywanej z odwirowania mleka. Ten słodki produkt jest następnie poddawany procesowi fermentacji poprzez dodatek czystych kultur bakterii kwasu mlekowego, które prowadzą do jego zakwaszenia i zagęszczenia.     

Rodzaje śmietany

Na rynku spożywczym wyróżnić można kilka rodzajów śmietany, a dzielimy ją gównie ze względu na zawartość tłuszczu w jej składzie. Najchętniej spożywaną przez nas śmietaną jest ta, której zawartość tłuszczu wynosi 12%. Dobrze sprawdza się szczególnie jako dodatek zup i sosów.

Śmietana
Zdjęcie: Fotolia

W naszych kuchniach często gości także śmietana 18%, preferowana do sałatek, wypieków czy koktajli. Znacznie rzadziej sięgamy natomiast po śmietanę o zawartości tłuszczu od 24 do 28% - nadaje się ona bowiem głównie do produkcji masła, którego obecnie nie wyrabiamy tak często jak dawniej.

Prawdziwą królową wśród śmietan jest od jakiegoś czasu śmietana deserowa zawierająca 30 lub 36% tłuszczu. Wykorzystujemy ją do produkcji deserów, przekąsek, jak i dań głównych. Jej słodyczą niejednokrotnie przełamujemy smak potraw na bazie makaronu, ryżu, warzyw, owoców morza lub mięs!

Wartości odżywcze śmietany

Śmietana należy do produktów wysokokalorycznych -  w 100 gramach 12% śmietany znajduje się 135 kcal, natomiast w 100 gramach 18%190kcal! Warto pamiętać, że produkt ten poza sporą dawką tłuszczu zawiera również cenną dla zdrowia witaminę A, D, E i K, a także minerały: wapń, fosfor, potas czy magnez!

Śmietana


Czego unikać kupując śmietanę?

Dziś śmietana z prawdziwego zdarzenia dostępna jest jedynie w dobrych sklepach spożywczych lub bezpośrednio u gospodarza wiejskiego. Dzieje się tak ponieważ, kiedy zaczęto produkować ją na masową skalę, producenci musieli zadbać o jej trwałość, wygląd oraz smak i zaczęli "wzbogacać" jej skład o konserwanty.

Jeśli na etykiecie znajdziecie informację o obecności w śmietanie żelatyny, gumy guar czy karagenu, wiedzcie, że produkt daleki jest od ideału i naturalności! Najlepiej wybierać tę, która w swym składzie zawiera jedynie śmietankę i bakterie kwasu mlekowego.

Koniecznie pamiętajcie, że jeśli na otwartej śmietanie znajduje się warstwa pleśni, nie nadaje się ona do spożycia. W takim produkcie znajdować się mogą szkodliwe dla zdrowia mykotoksyny!

Ciekawostki i przydatne informacje

Produkt śmietanowy poddany obróbce cieplnej (UHT) przechowywać można w lodówce przez ok. 3 miesiące. Kiedy produkt zostanie już otwarty jego przydatność do spożycia wynosi z kolei 2 dni.

Aby przyrządzana przez nas zupa czy sos nie zwarzyła się po dodaniu śmietany, należy pamiętać by rozmieszać ją najpierw z gorącą częścią płynu i dopiero wtedy przelać do gotującej się potrawy.

Robiąc deser najlepiej wykorzystać śmietanę 30 lub 36%, ale uwaga - aby zapobiec jej rozwarstwianiu, róbmy to wykorzystując najpierw wysokie obroty miksera, a gdy zacznie gęstnieć – niskie. Bardzo ważne jest także by śmietana przed tym zabiegiem była dobrze schłodzona!

Pomysł na śmietanę!

Jak już wiadomo, śmietana to nieodłączny element wielu przyrządzanych przez nas przysmaków! By uniknąć kulinarnej nudy polecamy Wam poznawanie nowych przepisów ze śmietaną i eksperymentowanie z tymi klasycznymi!

Swoją przygodę zacząć możecie od skosztowania pysznej ryby w śmietanie, która sprawdzi się zarówno no co dzień, jak i na specjalne okazje. Ponadto wzbogacona ziołami doda jej smaku i ciekawego aromatu!

Na deser przygotujcie natomiast cudownie prezentujący się jabłkowy śmietanowiec, który pysznie zasmakuje w towarzystwie świeżo zaparzonej kawy lub kakao - czyż to nie brzmi smakowicie?

Śmietana
Zdjęcie: Fotolia

Słodką czy kwaśną śmietanę można częściej spotkać w Waszej kuchni? Do jakich potraw ją dodajecie? Udostępniajcie sprawdzone przepisy, zbierajcie wirtuale i wymieniajcie na nagrody!