Czosnek - naturalny antybiotyk

  • 3

Mimo że ma specyficzny zapach i przez to niektórzy za nim nie przepadają, warto wprowadzić go do swojego jadłospisu. Ma wszechstronne działanie: nadaje smak wielu potrawom i jednocześnie jest środkiem leczniczym. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? O tym w artykule!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Czosnek - naturalny antybiotyk
fot. Fotolia
O czosnku słów parę

Należy do rodziny amarylkowatych. Czosnek występuje niemal na całej półkuli północnej, rośnie tam w stanie dzikim (spotkać go można przede wszystkim w strefie umiarkowanej). Skąd pochodzi? Z Chin lub Syberii, w każdym razie na pewno z Azji.

To warzywo istnieje już od ponad pięciu tysięcy lat. Używany był przez Starożytnych Rzymian, Greków oraz mieszkańców Egiptu. Ci ostatni dawali czosnek tym, którzy budowali piramidy ponieważ wierzyli, że ochroni on przed groźnymi chorobami. Wierzono, że czosnek przedłuży życie człowieka. Do Polski trafił w średniowieczu. Istnieje wiele odmian czosnku, u nas najbardziej rozpowszechniony jest czosnek pospolity, obecnie bardzo znany, praktycznie na całym świecie. Nadaje smak i aromat wielu potrawom. Uwielbiają go Arabowie.

czosnek
Zdjęcie: Fotolia

Właściwości czosnku

Co zawiera czosnek? Otóż znajdują się w nim cukry, związki siarkowe oraz bakteriobójcze, błonnik czy olejki eteryczne. Te tak zwane lotne związki siarkowe to allina i skordynina A i B. Im właśnie czosnek zawdzięcza swój zapach oraz lecznicze właściwości. Co jeszcze zawiera? Otóż znajdziemy w nim witaminy: B1, B2, PP, C oraz prowitaminę A. To dzięki witaminie C czosnek podnosi odporność naszego organizmu.

Magnez, potas, wapń - to tylko niektóre z minerałów, zawartych w tej roślinie. Co jeszcze? W czosnku znajdują się również rzadko spotykane mikroelementy, m. in. kobalt i nikiel. Najlepiej jeść surowy czosnek - wtedy nasz organizm pochłania 100% witamin i minerałów. Oczywiście rzadko jest tak jedzony, ze względu na swój specyficzny smak.

Czosnek używa się w leczeniu naprawdę wielu różnych dolegliwości. Pomaga zwalczyć grzybicę stóp a nawet gruźlicę. Europejczycy jedli czosnek podczas zarazy, a w czasie wojny używano go na przykład do odkażania ran. Dzięki czosnkowi zwalczymy każdą infekcję. Działa on jak antybiotyk. Zabija bakterie, poradzi sobie także z wirusami. Najlepiej oczywiście zjeść go na surowo, wtedy rezultaty będziemy mieć prawie natychmiast.

czosnek
Zdjęcie: Fotolia

Czosnek korzystnie wpływa na nasze serce. Działa podobnie jak aspiryna, przeciwzakrzepowo. Rozkurcza naczynia krwionośne. Co to oznacza? Regularne spożywanie czosnku uchroni nas przed zawałem, a nawet udarem mózgu. Warzywo to doskonale wpływa na nasz układ trawienny. Nasze jelita po spożyciu czosnku będą pracowały zdecydowanie lepiej a co więcej, unikniemy wzdęć.

Masz wysokie ciśnienie krwi? Badania wykazały, że regularnie spożywany czosnek pomoże skutecznie je obniżyć. Warzywo to niszczy wiele groźnych dla naszego zdrowia bakterii, np. gronkowca złocistego. Poza tym ma właściwości antynowotworowe. I to, co na pewno ucieszy wszystkie Panie - czosnek odmładza. Dzięki antyutleniaczom, których zawiera bardzo dużo, hamuje procesy starzenia się skóry.

czosnek
Zdjęcie: Fotolia

Czosnek jest wręcz niezastąpiony w kuchni. Używa się go do wielu potraw, idealnie komponuje się z wieprzowiną, szpinakiem, dziczyzną i właściwie można by tu wymieniać i wymieniać. Używamy go także w wielu marynatach, np. gdy przygotowujemy ogórki konserwowe lub kiszone.

Warto jeść czosnek. Jeśli szukasz pomysłu na wspaniałe dania z czosnkiem, poznaj nasze propozycje!

Kuleczki z czosnkiem poleca iziona. To pikantna przekąska, zasmakuje szczególnie tym,którzy bardzo lubią czosnek. Przygotowała także dla Was kolejny przepis  - tym razem na bułki z czosnkiem. Proste w przygotowaniu i smaczne, a do tego niesamowicie pachną!

Karita przygotowała dla Was sałatkę serową z czosnkiem.  Połączenie sera żółtego, szynki, jaka i czosnku z majonezem jest po prostu wyśmienite. Polecamy spróbować!

Placki z cebulą i czosnkiem to pomysł motorka70. Chrupiące placki ziemniaczane - niebo w gębie!

Odkryj przepis na paprykę marynowaną z czosnkiem >>>