Czy warto jeść dziczyznę?

Dziczyzna należy do mało popularnych gatunków mięsa. Jakie walory posiada i czy warto ją jeść? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poradzie.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Czy warto jeść dziczyznę?
fot. Fotolia

Niegdyś dziczyzna często królowała na polskich stołach, a dziś jest raczej rarytasem. W sklepach ciężko jest kupić mięso z sarny, dzika, czy bażanta. Takie smakołyki pojawiają się w kręgach ludzi zafascynowanych łowiectwem. Trzeba jednak przyznać, że coraz częściej w ofercie supermarketów pojawia się np. mięso z królika, czy z kaczki ale raczej jest to produkt z hodowli, a nie dziczyzna.

Dlaczego warto jeść dziczyznę? Po pierwsze dlatego, że takie zwierzęta, jak dzik, sarna, czy bażant, żyją na wolności, zatem odżywiają się w sposób dla nich naturalny, czyli ich mięso jest o wiele zdrowsze i zawiera znacznie mniej tłuszczu, niż mięso zwierząt hodowlanych. W porównaniu do zwierząt hodowlanych dziczyzna nie zawiera  antybiotyków, gdyż zwierzęta żyjące na wolności, nie dostają antybiotyków w paszy.

Dziczyzna jest mięsem chudym i zawiera znacznie więcej łatwo przyswajalnego białka, m.in. keratyny. Jest to także bardzo bogate źródło mioglobiny, czyli najlepiej przyswajalnego żelaza. Jest to dość istotna informacja dla kobiet w ciąży i osób cierpiących na niedokrwistość.

Dziczyzna polecana jest także dzieciom, gdyż o wiele rzadziej wywołuje alergie w porównaniu do hodowlanego drobiu, szczególnie kurczaka, wieprzowiny, czy wołowiny. Mięso sarny, dzika i bażanta jest także cennym źródłem aminokwasów, których człowiek nie potrafi sam wytwarzać, czyli aminokwasów egzogennych. Pamiętajmy jednak, że dziczyzna nie jest idealna. Posiada swoje plusy i minusy, dlatego należy kupować mięso przebadane weterynaryjnie, tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, gdyż istnieje ryzyko zarażenia się włośnicą oraz toksoplazmozą.

Spożywamy niezwykle małe ilości takiego mięsa. Pomimo tak licznych korzyści, nadal jest to rarytas, a przyrządzenie dziczyzny wymaga sporych umiejętności, bowiem jest to mięso, które wymaga poświęcenia, czasu i cierpliwości.

Sprawdź koniecznie, jak przygotować duszonego dzika w piwie! >>>