Czym jest Carving?

Kilka noży i troszkę wyobraźni wystarczy do tego, aby stworzyć coś pięknego i niepowtarzalnego? Tak! Sztuka Carvingu nam to umożliwi, tylko co to takiego? Hmm...

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Czym jest Carving?
fot. Fotolia
Z punktu widzenia historii rzeźbienia owoców i warzyw Carving ma swoje korzenie w czasach chińskiej dynastii Tang i Song. Lata przypadające na te dynastie to 618 - 906 i 960 - 1277.

W obawie przed zanikiem sztuki Carvingu w Tajlandii wprowadzono w szkołach naukę tego rzemiosła, a warunkiem było to, że dziecko musiało mieć skończone 11 lat. Dziś coraz więcej osób jest zainteresowanych tą metodą i można spotkać coraz piękniejsze, a jednocześnie trudniejsze wzory, które cieszą nasze oczy.

Podstawową rzeczą niezbędną do Carvingu jest to, aby nasze noże były bardzo ostre i miały cienkie ostrza. Powinny być wykonane z metalu kwasoodpornego, gdyż inny będzie się utleniał i zostawiał brzydkie, ciemne ślady na naszym ozdabianym produkcie. Cienkim nożem zdecydowanie lepiej się pracuje i prowadzi go po warzywie, a także wzory są wyraźniejsze. Na początek zaleca się używać skalpela z rączką, którym świetnie wycina się kwiaty. Kolejnym ważnym dla Carvingu jest nóż tajski. Ma on cienkie ostrze i okrągłą rączkę. Przydatnym nożem jest też nóż mający lekko spiczasty grot i służy on do nakreślania wzoru na skórce owocu lub warzywa przed prawidłowym cięciem.

Bardzo pomocne będą dłutka. Nie chodzi tu zwykłe dłutka, lecz o takie, które są przeznaczone do Carvingu. Są one delikatniejsze i wykonane z odpowiedniego materiału. Półokrągłe i ząbkowane wzory uzyskamy dzięki nożom w kształcie litery V i U, można nabyć je w kilku rozmiarach.
Obecnie można też dostać wykrawacze w różnych wzorach: np. smoki, motyle, kwiaty czy rybki.
Niestety narzędzia i nożyki do Carvingu nie należą do najtańszych ale wielbiciele tej sztuki oddadzą każdą kwotę, aby mieć te wszystkie dłutka i noże.

Smaczne rzeźby cieszą oko i rozwijają wyobraźnię kulinarną. Próbujmy zatem zmierzyć się z tą piękną sztuką. Wiadomo, że nie od razu będziemy mistrzami ale warto zgłębić tajniki tej sztuki dla walorów smakowych i wizualnych.