Dieta dla serca

  • 2

Czy wiesz, jakie produkty spożywać, by obniżyć poziom cholesterolu? Często mówi się: „jesteś tym, co jesz”. Nasza codzienna dieta ma znaczenie nie tylko dla naszego wyglądu, lecz także dla naszego zdrowia.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Dieta dla serca
Jakich produktów unikać, a jakie włączyć do jadłospisu, by poziom cholesterolu we krwi nie przekraczał zalecanych norm?

W ciągu dnia sięgamy po rozmaite produkty, które nie zawsze dostarczają nam niezbędnych składników. Do takich należy zaliczyć m.in. słodkie i słone przekąski. Poza pustymi kaloriami to również spora dawka cholesterolu, czyli substancji, która – choć jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu – w nadmiarze szkodzi i prowadzi do rozwoju szeregu chorób.

Co zatem spożywać, by zadbać zarówno o swoją sylwetkę, jak i cholesterol?

Zdrowa dieta bazuje na pełnowartościowych posiłkach, które są spożywane regularnie, czyli w kilkugodzinnych odstępach. W ten sposób można uniknąć poczucia głodu i tym samym podjadania. Jednocześnie ważne jest to, by ograniczyć spożywanie tłustych i słodkich potraw. To właśnie one są odpowiedzialne za podnoszenie poziomu cholesterolu w organizmie.

Cholesterol w nadmiarze szkodzi

Nasz organizm otrzymuje cholesterol nie tylko z pokarmem, jaki spożywamy. W naturalny sposób związek ten jest produkowany przez naszą wątrobę. By jednak nie dopuścić do przekroczenia norm rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (cholesterol całkowity < 190 mg/dl), warto ograniczyć ilość cholesterolu przyjmowanego z jedzeniem. Dlaczego to takie ważne?

Cholesterol dzieli się na dwie frakcje: HDL („dobrą”) i LDL („złą”). Gdy tej drugiej jest za dużo, to odkłada się ona na ścianach naczyń krwionośnych. Stąd już tylko krok do miażdżycy czy zawału serca. Właśnie dlatego tak ważna jest zdrowa dieta, w której znajdują się produkty pełnowartościowe i jednocześnie pozbawione zbyt dużej ilości tłuszczy.

Ogranicz spożycie tych produktów

Nie trzeba rezygnować z wszystkich przyzwyczajeń, by jeść zdrowo. Czasem wystarczy drobna zmiana przyzwyczajeń. Tłuste mięso warto zastąpić chudym, a białe pieczywo, w którym znajduje się cukier, ciemnym. Zwolennicy słodkich przekąsek powinni – zamiast po czekoladę – sięgnąć po słodkie owoce. Również napoje gazowane warto zastąpić niegazowaną wodą lub herbatami bez cukru.

A spożycie jakich produktów warto ograniczyć? Niezbędne jest ograniczenie spożycia przede wszystkim tłustych dań, przekąsek czy dodatków. Kawa lub zupa ze śmietaną? To nienajlepsze rozwiązanie, bo produkty te, choć zawierają składniki odżywcze, podnoszą również poziom cholesterolu.

Wzbogać dietę o sterole roślinne

Poza ograniczaniem czy zmianą części produktów na zdrowsze warto też zainteresować się sterolami roślinnymi. Przyjmowanie ich przez 2–3 tygodnie w dawce 1,5–3 g dziennie pozwala zmniejszyć poziom cholesterolu nawet o 7–12,5 proc.[1] Gdzie je znaleźć? Występują m.in. w produktach zbożowych i orzechach – choć w niewielkich ilościach.

Dobrym źródłem steroli roślinnych są margaryny funkcjonalne, np. Optima Cardio, które zawierają odpowiednią dawkę steroli roślinnych. Zdrowa dieta, której celem jest obniżenie poziomu cholesterolu powinna zostać wzbogacona właśnie o sterole roślinne.
 
[1] Na podstawie Rozporządzenia Komisji UE NR 686/2014 z dnia 20 czerwca 2014 r.

Materiał partnera