Dlaczego warto jeść czosnek?

  • 2

Ma zagorzałych fanów, ale i przeciwników, których odstrasza zapachem. Wszyscy jednak przyznają, że to jeden z najlepszych leków, jakie dała nam natura. Dowiedz się zatem, jakie siły drzemią w niepozornych ząbkach.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Dlaczego warto jeść czosnek?
fot. Fotolia
Uznawano go za lekarstwo na niemal wszystkie dolegliwości już przed wiekami. Dodawał sił budowniczym egipskich piramid. W starożytnej Grecji sprzedawano go jako środek na wzmocnienie i eliksir młodości. Strzegł ludzi przed epidemiami.W medycynie naturalnej od dawna pełnił funkcję antybiotyku.

A wszystko dzięki olejkom eterycznym i allinie. Substancja ta pod wpływem enzymu allinazy, uwalniającego się z uszkodzonych komórek czosnku, rozkłada się do allicyny. Ta zaś oprócz charakterystycznego zapachu ma silne właściwości bakteriobójcze, skutecznie zwalcza też grzyby i wirusy.

Niepozorne ząbki zawierają ponadto flawonoidy, witaminy – C i z grupy B, potas, żelazo, magnez oraz naturalne antyoksydanty o działaniu wzmacniającym i przeciwzapalnym. By jak najlepiej wykorzystać te właściwości, czosnek warto jeść na surowo – przecisnąć przez praskę i pozostawić na 10 minut, wówczas uwolni się allicyna.

Rozdrobnione ząbki będą znakomitą przyprawą do past, sałatek i surówek oraz dipów, dressingów, a także ciepłych dań (warzywo najlepiej dodawać pod koniec gotowania, bo długotrwałe działanie wysokiej temperatury sprawia, że traci właściwości).

Co zyskasz, jedząc czosnek?

Zdrowe serce
Masło czosnkowe to doskonały dodatek do pieczywa dla tych, którzy mają kłopoty z sercem i układem krążenia (do miękkiego masła dodajemy przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku i szczyptę oregano). A to dlatego, że substancje zawarte w warzywie obniżają ciśnienie i działają podobnie do aspiryny – zmniejszają lepkość krwi, powodują rozkurcz naczyń krwionośnych, poprawiają ich elastyczność. Dzięki temu usprawniają krążenie.

W dodatku czosnek zażywany regularnie (1-2 ząbki dziennie) pomaga obniżyć poziom całkowitego cholesterolu mniej więcej o 10 proc. i, co ważne, zmniejsza ilość tego złego (LDL), a jednocześnie podwyższa poziom dobrego (HDL). To zaś zapobiega chorobom układu krążenia, zwłaszcza miażdżycy.

 
Fot. Fotolia

Mniej infekcji
Syrop z czosnku (12 posiekanych ząbków, sok z 2 cytryn, 6 łyżek miodu, szklanka wody) to środek na wzmocnienie w okresie jesienno-zimowym. Trzy łyżeczki dziennie wystarczą, by wspomóc układ odpornościowy. Pomaga też szybciej pokonać infekcję, bo udrażnia drogi oddechowe i obniża gorączkę.

Smukła sylwetka
Dip z odtłuszczonego jogurtu z czosnkiem i świeżym koperkiem, a do tego warzywa surowe lub gotowane na chrupko. Taka przekąska, podawana po kolacji, nie tuczy, przeciwnie – wspomaga odchudzanie. Czosnek bowiem przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczów, a zawarte w nim olejki eteryczne dają swoiste uczucie sytości.

Cukier pod kontrolą
Kanapki z razowego pieczywa z czosnkiem i pomidorem to dobre śniadanie dla diabetyka, gdyż czosnek silnie pobudza trzustkę do wydzielania insuliny. Zawiera też aliksynę i wanad – substancje działające jak leki przeciwcukrzycowe.

Dzięki niemu poprawia się przemiana węglowodanów i wzrasta produkcja enzymów, które ułatwiają przyswajanie glukozy. Pomaga więc utrzymać cukier w ryzach.

Mniejsze ryzyko raka
Świeży czosnek może zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory żołądka, okrężnicy i jelita grubego. Dzięki swoim właściwościom potrafi niszczyć Helicobacter pylori, bakterie odpowiedzialne m.in. za raka żołądka.

Zawiera także siarczki selenu, które chronią przed uszkodzeniem DNA komórek i przyspieszają naprawę tych uszkodzonych. Jak twierdzą naukowcy, czosnek pobudza też układ immunologiczny do niszczenia komórek nowotworowych.

Lepsze trawienie
1-2 ząbki dodane do duszenia lub pieczenia mięsa poprawiają trawienie. Czosnek bowiem zwiększa wydzielanie soków żołądkowych oraz żółci. Zawiera też prebiotyk – inulinę, substancję, która jest pożywką dla dobrych bakterii zasiedlających jelito grube. Te zaś hamują nadmierną fermentację w jelitach, przeciwdziałając wzdęciom i zaparciom.

Ochrona przed pasożytami
Czosnkowy twarożek z czosnkowym pieczywem, czyli grzankami natartymi czosnkiem, warto włączyć do menu dzieci narażonych na choroby pasożytnicze (mogą się nimi zarazić np. podczas zabaw w piaskownicy.) Zawarte w czosnku prozdrowotne substancje wspomagają walkę z pasożytami jelitowymi, takimi jak owsiki i glisty, a nawet tasiemce.

Dłuższa młodość
Sałata z sosem winegret z oleju rzepakowego, soku z cytryny, świeżej bazylii i czosnku jest idealnym daniem dla seniorów. Taki sos to wielowitaminowa pigułka młodości wzbogacająca organizm w beta-karoten i flawonoidy. Substancje te chronią przed działaniem wolnych rodników, sprzyjających szybszemu starzeniu się komórek.

Aromatyczne ząbki służą też urodzie, bo dostarczają witamin i minerałów zapobiegających powstawaniu żylaków i „pajączków” na skórze.

Uwaga!
Czosnek ma też drugie oblicze. W nadmiarze może wywoływać ból głowy, uczucie zmęczenia i biegunkę. Wzmaga dolegliwości przy refluksie, nadkwaśności żołądka, chorobach wątroby i zespole jelita nadwrażliwego.

Warzywo to rozrzedza krew, lepiej więc unikać go co najmniej 7 dni przed operacją. Może też wchodzić w interakcje z lekami, np. przeciwzakrzepowymi (nasila ich działanie).

Jest niewskazany dla osób z niskim ciśnieniem oraz przyjmujących insulinę i ze skłonnością do hipoglikemii (czyli niedocukrzenia). Przewlekle chorzy powinni więc poradzić się lekarza, zanim wprowadzą go na stałe do menu.