Dlaczego warto pić kawę?

  • 1

Pobudza albo uspokaja. Chroni wątrobę, przedłuża życie, przyspiesza przemianę materii. Poznaj jeszcze więcej powodów, by polubić kawę i dowiedz się, jak najlepiej ją parzyć.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Dlaczego warto pić kawę?
fot. Fotolia
Kawa to jeden z najlepiej przebadanych produktów spożywczych. Właściwie co kilka dni pojawiają się nowe doniesienia potwierdzające jej prozdrowotne działanie. Ostatnie badania dowodzą na przykład, że regularne picie „małej czarnej” przedłuża życie i zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych, np. cukrzycy lub miażdżycy.    

Ale by naprawdę przynosiła korzyści, trzeba wiedzieć, jak ją parzyć. Niemal wszystkie badania potwierdzające jej zalety dotyczą kawy z ekspresu. Taka zalewana wrzątkiem w szklance może zawierać szkodliwy akrylamid, który powstaje podczas palenia ziaren. Dlatego warto zainwestować w ekspres (nawet tani, przelewowy). Szkodliwe substancje zostaną wychwycone przez filtry, a wy będziecie mogli cieszyć się filiżanką aromatycznego i zdrowego napoju.

1. Dodaje energii

Filiżanka czarnej kawy po śniadaniu dodaje energii, poprawia pamięć i koncentrację. Napar już po 15 minutach od wypicia pobudza organizm, wpływa na układ nerwowy, przyspieszając przepływ impulsów elektrycznych. Podnosi poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. To zaś sprawia, że od rana mamy lepszy humor i łatwiej radzimy sobie z trudnymi zadaniami.

2. Oczyszcza wątrobę

Picie czterech filiżanek filtrowanej kawy dziennie może korzystnie wpływać na funkcjonowanie wątroby. Chroni m.in. przed gromadzeniem tłuszczów w hepatocytach (komórkach wątroby), które prowadzą do stłuszczenia tego narządu.

3. Zapobiega zaparciom

Mała czarna wypijana po jedzeniu, korzystnie wpływa na trawienie. Zawarte w napoju kwasy organiczne zwiększają moc soku żołądkowego i wzmagają wydzielanie żółci. To zaś przyspiesza trawienie. Napar wspomaga również perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom.

4. Przyspiesza metabolizm

Kawa bez mleka i cukru ma tylko 7 kcal. Zawarte w niej kofeina i kwas chlorogenowy zmniejszają apetyt. Mogą też przyspieszać metabolizm o ok. 10 proc już 10 minut po wypiciu. Dotyczy to jednak tylko osób aktywnych fizycznie. Picie nawet kilkudziesięciu filiżanek nie przyniesie efektu, jeśli nie będziesz się ruszać.

Kawa mrożona  Ziarna kawy
Fot. Fotolia

5. Jest afrodyzjakiem

Jeśli chcesz zwiększyć szansę na poczęcie dziecka, w ramach gry wstępnej podaj mężowi małą czarną. Już sam zapach naparu działa pobudzająco. Zaś po jego wypiciu napoju plemniki stają bardziej ruchliwe, co zwiększa szanse na zapłodnienie.

6. Pomaga... zasnąć

Tak, tak, wzrok was nie myli! Latte z ciepłym mlekiem to świetne zwieńczenie pracowitego dnia dla osób, które piją kawę na co dzień, a mają niskie ciśnienie. Kofeina, która nadciśnieniowców pobudza i utrudnia zasypianie, w przypadku niskociśnieniowców działa przeciwnie. Uspokaja ich i relaksuje.

7. Zapobiega nowotworom

Picie kawy zapewnia długie życie w dobrym zdrowiu. Napój zawiera sporo antyoksydantów, które niszczą szkodliwe wolne rodniki, co może zapobiegać rozwojowi komórek nowotworowych. Jak pokazują badania, klasyczna mokka (taka z ciśnieniowego czajniczka do parzenia) może zmniejszać ryzyko nowotworów wątroby i jelita grubego.

Uwaga!

Kawa „po polsku” - zalewana wrzątkiem i parzona w szklance ma dużo kofeiny. Może podwyższać ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cholesterolu, wywoływać nadmierne pobudzenie, działać odwadniająco i podrażniać przewód pokarmowy. Jej picie przez kobiety w ciąży może również zwiększać ryzyko poronienia.

Zawarta w małej czarnej kofeina wpływa także na działanie niektórych leków. Popijanie nią antydepresantów, tabletek z estrogenem, leków stosowanych przy osteoporozie czy chorobach tarczycy, może osłabiać ich działanie.

Niektóre preparaty dostępne na receptę, np. antybiotyki wzmacniają natomiast działanie kawy. Pozostaje ona w organizmie dłużej niż zwykle (nawet o cztery godziny), co powoduje, np. kłopoty ze snem.