Domowe nalewki - poradnik - likiery ziołowe

Do domowych nalewek możemy użyć bardzo wielu składników dostępnych w naszej domowej spiżarni. Zobacz, jak łączyć ze sobą zioła i przyprawy, by stworzyć aromatyczne likiery ziołowe.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Domowe nalewki - poradnik - likiery ziołowe

Zioła z domowej spiżarni

Przy wyrobie domowych nalewek warto sięgnąć po tradycyjne i łatwo dostępne zioła, takie jak kolendra, melisa lub mięta. Dwa pierwsze zioła rzadko stanowią główny składnik domowych likierów ale doskonale je uzupełniają. Melisę oraz mięte możemy stosować świeżą, nie polecam natomiast dodawania do domowych nalewek świeżych liści kolendry z uwagi na ich silny aromat. Podobnie z innymi przyprawami z naszych spiżarni – rozmarynem oraz estragonem. Nie każda przyprawa w mojej opinii nadaje się do domowy wyrobów. Lubczyk, tymianek, majeranek zostawmy producentom kropli żołądkowych i leków na chrypkę.  Niezastąpione w domowych nalewkach będą natomiast: kminek, cynamon, imbir, goździki, jałowiec i gałka muszkatołowa.

Biały, czerwony, czarny czy zielony?

Równie częstym składnikiem domowych nalewek jest pieprz. Najczęściej w naszych kuchniach spotykamy ten czarny, ale oprócz niego występują też bardziej aromatyczny i droższy pieprz biały, przypominający zapach świeżo przekrojonej papryki pierz zielony, słodkawy i mniej ostry w smaku pieprz czerwony czy mieszanka powyższych zwana pieprzem ziołowym. Do nalewek stosujemy pieprz niezmielony, możliwie jak najświeższy. Ten czarny, wzbogaci pikantnym aromatem prawie każdy ziołowy wyrób, z kolei pieprz czerwony warto użyć z uwagi na kryjące się w nim bogactwo prozdrowotnych właściwości. Możemy przyrządzić nalewkę na samym tylko pieprzu, zalewając jego ziarna spirytusem.

Egzotyczne smaki

Wśród składników nalewek znajdziemy też dodatki nieco mniej popularne, choć równie warte uwagi. Kardamon, anyż gwiaździsty, kłącze tataraku, koper włoski – to tylko niektóre przykłady. Najczęstszym dodatkiem w likierach ziołowych i wermutach jest gorzkie ziele piołunu. Równie popularny jest także arcydzięgiel, który podobnie jak piołun znajdziemy w większości aptek i sklepów zielarskich. Przy wyrobie nalewek z ziół o intensywnym smaku należy zachować szczególną ostrożność. Bardzo łatwo bowiem zaburzając proporcje składników sprawić, że nasza nalewka nie będzie nadawała się do picia.

Sprawdzone pary

Jak dobierać ze sobą przyprawy, by tworzyły dobrą kompozycję i ciekawą bazę dla likieru? Likierom mlecznym i czekoladowym niemal zawsze towarzyszy wanilia, doskonałą parą dla czekolady jest cynamon. Kora tej popularnej przyprawy to także, obok imbiru i goździków, niezbędny składnik wszelkich grzańców na winie i piwie. Kminek tworzy udaną parę z pieprzem i jałowcem, piołun, zaś lubi towarzystwo anyżu i ziaren włoskiego kopru. Zioła zaostrzające apetyt i pobudzające trawienie jak piołun, koper włoski, arcydzięgiel warto stosować do likierów typu aperitif, nie łączmy ich, natomiast z mlekiem, owocami, czy dużą ilością cukru.