Domowe sposoby na grzyby

Domowe przetwory z grzybów to doskonały sposób na zachowanie letnich i jesiennych dobrodziejstw lasu. Nie macie pomysłu na ocalenie ich smaku na zimę? W artykule podpowiadamy jak najlepiej je przygotować!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Domowe sposoby na grzyby
fot. Fotolia
SOLENIE GRZYBÓW

Solenie to nic innego jak marynowanie grzybów w soli. Do takiego sposobu konserwowania nadają się borowiki, podgrzybki, maślaki, a także gąski i opieńki. Kanie, kurki czy pieczarki mają natomiast zbyt mało soku by poddać je temu zabiegowi.

Grzyby przygotowywane tym sposobem bardzo dobrze zachowują swój aromat i smak. Do solenia wykorzystuje się grzyby młode, jędrne i zdrowe. Przed przyrządzeniem należy je dokładnie oczyścić z piasku i igliwa , przyciąć trzonki i opłukać pod bieżącą wodą. Duże okazy warto pokroić na mniejsze części, drobne natomiast zachować można w całości.

Odpowiednio przygotowane owocniki wrzucić należy do wrzącej wody z dodatkiem soli ( na każdy kilogram grzybów ok. 150 gram soli), po tym zabiegu powinno się je odcedzić i włożyć do słoika warstwowo. Po ułożeniu każdej warstwy grzybów, należy przysypać je solą.

Gdy słoiki się zapełnią, ich zawartość delikatnie ugniatamy i przykrywamy denkiem lub talerzem, który warto obciążyć ciężkim przedmiotem. Gdy sól się rozpuści, grzyby staną się brunatno-brązowe - nie martwcie się to normalny stan po wpływie soli na grzyby. Takie grzyby przechowywać trzeba w chłodnym miejscu, a przez użyciem warto opłukać je z nadmiaru soli w wodzie lub mleku!

Solenie grzybów jest szczególnie popularne i rozpowszechnione w północnej Polsce, ale również na Ukrainie, Białorusi, Litwie czy Rosji!

Przetwory z grzybów  Przetwory z grzybów

Zdjęcia: Fotolia

KWASZENIE GRZYBÓW

Ten sposób przyrządzania leśnych przysmaków wywodzi się ze staroruskiej kuchni. Proces kwaszenia grzybów to zabieg bardzo przypominający kwaszenie kapusty! Zdrowe i młode owocniki moczy się w chłodnej, bieżącej wodzie ok. 3 dni, a następnie gotuje przez 30 minut w osolonej wodzie ( 45 gram soli na kilogram grzybów) z dodatkiem liścia laurowego, ziarna czarnego pieprzu, 2 goździków, koperku i liści wiśni.

Podczas gotowania pamiętać należy, że grzyby łatwo przywierają i wytwarzają szumowiny, które trzeba zbierać. W momencie gdy owocniki będą opadać, trzeba wyłożyć je do ostygnięcia. Kiedy będą już całkowicie zimne, układa się je ściśle w kamionkowym lub drewnianym naczyniu i zalewa wodą, w której były uprzednio gotowane.

Obciążone drewnianym krążkiem lub płaskim talerzem grzyby, pozostawia się na 40 dni. W czasie ich kwaszenia powstaje kwas mlekowy, który powoduję że grzyby miękną i uzyskują wspaniały, kwaskowy smak!

Jeśli chcecie by smakołyki te przetrwały całą zimę, należy przełożyć je do słoików łącznie z zalewą i poddać pasteryzacji. Przygotowane w ten sposób grzyby są niezwykle korzystne dla naszego organizmu, czego nie można powiedzieć np. o marynatach octowych!

WĘDZENIE GRZYBÓW

Coraz częściej na nasze stoły wędrują pyszne grzyby wędzone - jest to mało rozpowszechniony sposób, ale niezwykle efektywny! Owocniki młodych grzybów poddaje się działaniu dymu, który zawiera bardzo dużo składników bakteriobójczych. Uwędzone grzyby umieszcza się jeszcze w słonej zalewie i poddaje pasteryzacji.

Taki sposób nadawania trwałości grzybom poddać można boczniaki ostrygowate, rydze czy uszaki bzowe.

Przetwory z grzybów

Zdjęcia: Fotolia

Przyszedł czas na przygotowanie pysznych słoiczków z grzybami. Czy w Waszych spiżarniach znajdują się już jakieś leśne skarby? Zapraszamy do korzystania z naszych przepisów na konserwowanie owocników!

Sprawdźcie przepis na grzyby w śmietanie >>>