Dynia - smakołyk jesieni

  • 2

Dynia jest brzuchatym warzywem, które króluje na naszych stołach od września do końca stycznia. Smakołyk ten nadaje się do wielu potraw, jego przechowywanie nie jest kłopotliwe. Czego nie wiemy na temat dyni? Odpowiedzi szukajcie poniżej!

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Dynia - smakołyk jesieni
fot. Fotolia
WARTOŚCI ODŻYWCZE DYNI

Dynia nie tylko fantastycznie wygląda i smakuje, ale także dostarcza wielu wartościowych składników. Jest ona warzywem niskokalorycznym, niebywale bogatym w beta-karoten, któremu zawdzięcza swój piękny pomarańczowy kolor. Ten składnik wpływa korzystnie na kondycję ludzkiej skóry oraz jej koloryt. Jakie dobroczynne składniki jeszcze znajdziemy w dyni?

W miąższu smakowitej dyni ukrywa się sporo potasu, żelaza, wapnia oraz cennych witamin z grupy B, a także witamina C czy K. W składzie tego warzywa znajdują się też wartościowe pektyny, które korzystnie wpływają na układ pokarmowy, wspomagają trawienie i poprawiają metabolizm.

Smakowita dynia doskonale nadaje się dla alergików. Jest produktem bezpiecznym zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. W domowym lecznictwie wykorzystywana jest do obniżania cholesterolu we krwi, stosowana przy nadciśnieniu tętniczym, niewydolności nerek, otyłości czy chorobach metabolicznych.

Warto pamiętać, że wśród jędrnego miąższu dyni znajdują się pyszne i bogate w witaminy pestki! Są one źródłem witaminy E, która doskonale wpływa na nasz organizm, a obecny w pestkach cynk i selen zwalczają wolne rodniki szkodliwe dla organizmu!

Pestki dyni są bardziej kaloryczne, niż miąższ tego warzywa - dlatego stanowią wspaniałe źródło tłuszczu, z którego powstaje ceniony przez smakoszy olej - jego atutem jest lekko orzechowy smak!

JAK WYBIERAĆ DYNIE?

Decydując się na zakup dyni, pamiętajmy by miała ładny, intensywny kolor pomarańczy.

Odpowiednia dynia nie powinna być ani niedojrzała ani też przejrzała. Niedostatecznie dojrzałe warzywo nie zawiera zbyt wiele wartości odżywczych, brakuje mu również charakterystycznego aromatu czy smaku. Przejrzałe sztuki są natomiast mało smaczne i włókniste.

Dynia  Dynia
Zdjęcia: Fotolia

Bardzo ważnym elementem cechującym dojrzałość dyni jest ogonek, który powinien być zdrewniały i podobny do korka od butelki. Matowa, ale gładka skórka musi być wolna od plam i uszkodzeń, a nadpleśniałe miejsca wykluczają świeżość warzywa.

DYNIA W KUCHNI

Dynia to ciekawe warzywo, które wraca do łask i coraz częściej zajmuje zaszczytne miejsce na naszym stole. Złocista ozdoba naszych ogródków to typowe jesienne warzywo, które dostarcza nam ogromnych pokładów kulinarnych inspiracji.

Bez końca odkrywa przed nami swą wspaniałą stronę i za każdym razem zaskakuje fantastycznymi wcieleniami. To wszechstronnie znane warzywo, sprawdza się zarówno w deserach i ciastach, jak również w zupach i daniach głównych.

W obecnym sezonie jesiennym, warto wykorzystać dynię na wiele sposobów. Doskonale współgrać będzie z innymi warzywami bądź owocami, ale śmiało zaserwować ją można także z kaszami, ryżem czy makaronem.

Młoda, jędrna i surowa dynia stanie się cudownym dodatkiem do sałatek warzywnych i owocowych, a poddana gotowaniu może z powodzeniem zastąpić nawet ziemniaczane puree. Przyprawy takie jak czosnek, imbir, pieprz cayenne, cynamon, goździki czy suszone zioła, wydobędą jej smak i podkreślą to, co w niej najlepsze!

CO ZROBIĆ Z POSZCZEGÓLNYCH ODMIAN DYNI?


W naszym artykule na temat przyrządzania dyni, przedstawiliśmy Wam charakterystykę poszczególnych odmian pomarańczowego warzywa jakim jest dynia. Jakie pyszności z nich zrobić? Oto odpowiedź!

Wartościowa dynia makaronowa po upieczeniu rozpada się na nitki, które przypominają spaghetti - warto użyć ich do wypieków lub kremowej zupy.

Dynia z gatunku olbrzymich może mieć nawet kilkadziesiąt kilogramów. Taki okazały przysmak sprawdzi się w cieście i jako element nadzienia lub farszu.

Hokkaido jest rodzajem dyni o orzechowym smaku. Jej struktura jest dość zwarta i nie rozpada się podczas gotowania lub pieczenia. Polecana jest szczególnie do grillowania lub pieczenia w kawałkach.

Kolejna znana nam dynia piżmowa jest słodkawa i najlepiej komponować ją z innymi warzywami albo owocami!
.
PRZECHOWYWANIE DYNI

Dynia jest fantastycznym warzywem, które pochwalić się może nawet 8-miesięcznym okresem przechowywania. Pamiętać należy jednak, by temperatura pomieszczenia, w którym się znajduje nie  przekraczała 10–15° C.


Dynia

Zdjęcie: Fotolia

Jeśli chcecie się cieszyć smakiem dyni na dłużej, pamiętajcie by nie trzymać jej w lodówce! Chodne temperatury zarezerwowane są jedynie dla pokrojonej w kawałki i owiniętej w folię spożywczą dyni. Smakowity, pomarańczowy miąższ można także mrozić w luźno zapakowanych woreczkach lub plastikowych pojemnikach!
 

Redakcja poleca: Placki z dyni na słodko - poznaj przepis! >>>