Czy dźwięki wpływają na smak potraw?

Okazuje się, że zmysły słuchu i smaku są ze sobą połączone!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Czy dźwięki wpływają na smak potraw?
Powszechnie zaakceptowanym i uzasadnionym już przez naukę jest fakt, że nasze zmysły węchu i smaku są połączone. Najnowsze badania pokazują jednak silny związek słuchu właśnie ze smakiem.

Magazyn Food Quality and Science („Jakość żywności i nauka”) zbadał związek między muzyką i smakiem. W eksperymencie 20 ludzi z zamkniętymi oczami próbowało różnych potraw. Badanie wykazało, że wysokie dźwięki sprawiły, że słodkie potrawy zdawały się próbującym bardziej słodkie, niż te same serwowane przy niskich dźwiękach!

Podobne badania przeprowadzono na Uniwersytecie Oxfrodzkim. Badanym kazano połączyć wino, mleko i inne rodzaje żywności z określonym charakterem dźwięków. Wyniki były podobne – wysokie rejestry dźwięku łączono z deserami, niskie i basowe – z ostrymi i cięższymi smakami.

Jeden z naukowców posunął się nawet dalej, tłumacząc, że jeśli spróbujemy potrawy o rywalizujących smakach w samej sobie, na przykład lody o smaku bekonu (!), to możemy wpływać na to, który smak stanie się dominujący poprzez puszczanie określonej muzyki. W tym przykładzie – bekon będzie smakował wyraźniej, jeśli konsumpcji towarzyszyć będzie dźwięk smażonego bekonu lub dźwięki gospodarstwa na wsi – na przykład zwierząt.