Słownik kulinarny

f

Fasola mung

Fasola mung
fot. Fotolia
Fasola mung zwana też fasolą złotą należy do rodziny bobowatych.  Pochodzi z Indii i jest uprawiana w Azji Południowej i Malezji oraz w innych krajach świata o ciepłym klimacie. Jest to roślina jednoroczna, osiągająca wysokość 120 cm, o dużych liściach i kwiatach motylkowych barwy żółtej i fioletowo-żółtej. Owoce w postaci strąków, zawierają jadalne nasiona. Drobne, bo 2  - 4 mm fasolki są barwy żółtej i różnych odcieni zieleni.

Fasola mung, podobnie jak inne rośliny strączkowe zawiera duże ilości łatwo przyswajalnego białka roślinnego oraz witaminy: A, B, C, E i sole mineralne. Szczególnie jest bogata w wapń, magnez, fosfor, żelazo, cynk, oraz miedź, selen. Jest też skarbnicą  antyutleniaczy. Zalecana jest w diecie wegetariańskiej, osobom borykającym się z problemami układu krążenia oraz w celu obniżenia poziomu „złego cholesterolu”. Szczególnie ceniona jest za zdolność usuwania z organizmu toksyn i poprawę pracy wątroby. Jak większość roślin strączkowych jest ciężkostrawna i może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Odpowiednie przygotowanie fasolek oraz obróbka cieplna i towarzystwo właściwych ziół może minimalizować te dolegliwości.

Fasola mung spożywana jest zarówno w postaci surowej – kiełki, znane pod nazwą kiełków sojowych, jak i gotowanej. Jest składnikiem przede wszystkim kuchni azjatyckiej. W krajach Dalekiego Wschodu wytwarza się z fasoli mung makaron, tzw. makaron sojowy, który po ugotowaniu jest przeźroczysty. W Polsce najczęściej stosowana do sałatek i dań z ryżu.