Co to jest chłodnik?

Obserwuj wątek

Odp: Odp: Odp: Co to jest chłodnik?

Babciagramolka
katarzyna.g napisał(a):

http://gastrowawa.pl/przepisy/chlodnik zawsze się udaje i jest przepyszny! korzystam wyłącznie z tego przepis, bo sprawdza się zawsze! Polecam!

Katarzyna ! przestań reklamować inną stronę - bo co komentarz to odnośnik do tamtej strony . To jest krypto reklama i nie wzbudza przychylności u innych użytkowników .

Odp: Odp: Co to jest chłodnik?

http://gastrowawa.pl/przepisy/chlodnik zawsze się udaje i jest przepyszny! korzystam wyłącznie z tego przepis, bo sprawdza się zawsze! Polecam!

Odp: Co to jest chłodnik?

olmanka
  • olmanka

  • Posty: 270
  • Przepisy: 444
  • Artykuły: 5
Dziękuję za odpowiedzi! baardzo mi się przydały

Odp: Co to jest chłodnik?

Babciagramolka
Jest kilka rodzajów chłodników .

- Chłodnik Litewski - zupa ugotowana i podawana potem na zimno . Botwinka ugotowana na bulionie( oddtłuszczonym ) , ostudzona i połączona ze śmietaną ( razem z tym bulionem ) .Potem dodaje się posiekany koper i szczypior , gotowaną cielecinę krojoną w kostkę , faszerowane szyjki rakowe , ćwiatki jaj na twardo , krojony ogórek i rzodkiewkę .

-Okroszka ( Rosyjski )- chłodnik na zsiadłym mleku i jogurcie z ogórkiem , szczypiorem , koprem , rzodkiewką , czosnkiem , sokiem z cytryny , jajkami na twardo .

- Chłodnik Polski - zsiadłe mleko i kwaśna śmietana zmieszane z ugotowaną osobno i odcedzoną botwinką , zakwasem buraczanym , usiekanymi szczypiorem i koprem , jajami na twardo , ogórkiem i rzodkiewką

- Gazpacho ( hiszpański ) - kilka wersji - czerwstwy chleb miksowany z lodowatą wodą , oliwą , czosnkiem , migdałami , pomidorami , winogronami , papryką ( wybór dodatków zależy od regionu i upodobań ) - podawane z wrzuconymi kostkami lodu

-Tarator ( Bułgarsko-Turecki ) - jogurt z miksowanymi orzechami , ogórkiem , czosnkiem , koprem , oliwą i octem winnym .

- Raita ( indyjski ) to jogurt z ogórkami , cebulą , mietą i papryczką chili


W zasadzie pod chłodnik można by podciągnąć też naszą mizerię robioną w starym stylu to znaczy obrane ogórki , pokrojone cienko , posolone zostawia się by puściły sok . Potem zalewa gęstą , kwaśną śmietaną . Dodaje koper . Doprawia do smaku solą , cukrem i octem winnym . Podaje mocno schłodzoną .

Odp: Co to jest chłodnik?

Polpal
  • Polpal

  • Posty: 175
  • Przepisy: 153
  • Artykuły: 40
Według wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Chłodnik



Chłodnik.
Chłodnik – zupa kuchni polskiej oraz litewskiej.

Jak wskazuje nazwa, jest to potrawa podawana na zimno, często na bazie jogurtu, zsiadłego mleka czy kefiru w połączeniu z kiszonymi ogórkami lub botwiną. Najlepiej przyrządzać chłodnik późną wiosną i latem, kiedy pojawiają się świeże warzywa.

Jako dodatki stosuje się np. rzodkiewkę, koper, jajka na twardo czy dymkę.

Co to jest chłodnik?

olmanka
  • olmanka

  • Posty: 270
  • Przepisy: 444
  • Artykuły: 5
nie śmiejcie się, ale nigdy nie robiłam chłodnika i nie wiem co to jes(13 lat ). Widziałam w przepisach, w gazetach te nazwy, ale nie mam pojęcia o co chodzi. Czym się rózni od zupy? dziękuję za odp.!

Odpowiedz na/ edytuj Co to jest chłodnik?