Jak zachowywać się w eleganckiej restauracji?

Obserwuj wątek

Jak zachowywać się w eleganckiej restauracji?

Mordok
  • Mordok

  • Posty: 1
  • Przepisy: 0
  • Artykuły: 0
Witam. Nie wiem, czy to jest odpowiednie forum do takich pytań, ale niestety nie mam pomysłu gdzie mógłbym się poradzić odnośnie takich kwestii. Otóż, nie mam niemal żadnego doświadczenia z eleganckimi restauracjami, a za niecałe dwa tygodnie zapraszam swoją dziewczynę na romantyczną kolację z okazji naszej rocznicy. Restauracja (włoska) została już wybrana, stolik zarezerwowany. Na kolację planuję wydać maksimum 300 zł (niestety nie zarabiam jeszcze regularnie, mam dość ograniczone wydatki), a chciałbym, aby kolacja składała się z trzech "dań" i jakiegoś wina.

Po pierwsze, jeśli chodzi o "dania" to myślałem, że na pierwsze będzie zupa lub jakaś przystawka ciepła lub zimna albo sałatka. Na drugie coś konkretniejszego. Na trzecie natomiast jakiś deser. Czy dobrze myślę, że mniej więcej tak to powinno wyglądać?

Na wino chciałbym przeznaczyć ok. 80 zł. Czy taka suma wystarczy? Zastanawiam się również, czy kupić od razu całą butelkę, czy prosić o wino na lampki i np. spróbować dwóch różnych? I jakie wino powinienem zamówić? Pytać o radę kelnera? I czy nie jest to faux pax, gdybym zapytał o wino w cenie w granicy do 80 zł jakie by polecił? I czy powinienem pamiętać o czymś jeszcze przy zamawianiu wina lub momencie, gdy kelner podaje wino? Słyszałem, że wtedy nalewa odrobinę wina do mojego kieliszka, ja powinienem nim zakręcić i powąchać wino, a następnie skinieniem głowy przyzwolić na polanie go do pełna. Czy to prawda?

Mam 19 lat, natomiast moja dziewczyna ma jeszcze dopiero 17 (brakuje jej paru miesięcy do 18). Czy istnieje ryzyko, że zechcą obejrzeć nasze dowody osobiste przed podaniem wina? Jak powinienem się wówczas zachować? Może nie wyglądamy staro, ale myślę, że dość dorośle.

Kolejna sprawa, nie jestem pewien w jaki sposób powinienem zamówić dania. Czy od razu zamówić wszystko na całą kolację, czy najpierw tylko pierwsze danie, zjeść je i zamówić następne? Niestety nie mam doświadczenia w zamawianiu wielu dań...

No i ostatnia rzecz, czyli drobniejsze kwestie. Powinienem pamiętać o jakichś szczególnych rzeczach? Odsunąć krzesło przed moją dziewczyną, czy zrobi to kelner? Nie siadać, zanim ona nie usiądzie? Serwetkę powinienem położyć na kolanach? Pamiętać o jeszcze jakichś innych rzeczach?

Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedzi i wszelką pomoc.

Odpowiedz na/ edytuj Jak zachowywać się w eleganckiej restauracji?