Koła Gospodyń Wiejskich

Obserwuj wątek

Odp: Odp: Koła Gospodyń Wiejskich

cherry
  • cherry

  • Posty: 1058
  • Przepisy: 508
  • Artykuły: 729
mirkakropka napisał(a):

Witam
W mojej miejscowości od niedawna swoją działalność wznowiły starsze kobitki a młode się do nich przyłączył. Składka miesięczna jest w wysokości 2 zł. Byłyśmy biednymi kobitkami ale dzięki wsparciu Unijnemu mamy wyposażoną kuchnię (tzn. meble, sprzęt AGD i naczynia i sztućce). Od dwóch albo trzech lat zajmujemy się w naszej gminie zorganizowaniem Dnia Ziemniaka (naczynia wypożyczałyśmy z GOKu, a teraz już mamy swoje). W innych wioseczkach panie organizują Dni Ryby, Dni Pola.
Spotykamy się co miesiąc . W marcu dodatkowo organizujemy sobie Dzień Kobiet, a w grudniu dla całej wioski organizujemy wiejską wigilię.



Czyli Kaszuby i Lubelszczyzna finansowo wiele się nie różnią U mnie Panie kupowały sprzęt zdobywając środki z gminy, zawsze jakieś nagrody, albo wójt miał gest

Z największą chyba pompą organizowany jest Dzień Seniora - jako że na wsi jest sporo starszych osób i chętnie przychodzą, zwłaszcza, że czeka na nich też część artystyczna przygotowywana przez dzieciaki, babcie i dziadkowie dostają drobne upominki, są władze gminy, które również doceniają odpowiednio Seniorów.

A zespoły? Czy Panie również śpiewają pod swoimi nazwami? a Może grupy kabaretowe? Jak z tym u Was jest?


Odp: Koła Gospodyń Wiejskich

pony1358
  • pony1358

  • Posty: 18
  • Przepisy: 0
  • Artykuły: 0
u nas Koło ma nawet wielu sponsorów,szczególnie kiedy są duże imprezy,ale ogólnie to zarabiają same na siebie właśnie sprzedawaniem swoich wyrobów kulinarnych czy tez rękodzieła.Poza tym mają swój zespół ludowy,o dziwo bardzo popularny i często zapraszany na występy,również zagraniczne.I wcale to nie są same babcie,bo jest sporo młodych kobiet.(Dodam ,ze mieszkam w małej miejscowości,a mamy tu jeszcze dwa zespoły wokalne oraz grupę teatralną,w której sama kiedyś grałam)Te koła chyba są już nieco inne niż kiedyś ,bo i rolniczek u nas nie ma.W całej wsi są tylko dwie i to bardzo eleganckie z ogromnymi ,nowoczesnymi gospodarstwami.Prawie wszystkie nasze mieszkanki pracują,studiują .Starsze panie to tez już nie obraz sprzed 30lat.Są zadbane,starają się ładnie wyglądać.Większości wieś się kojarzy z tą dawną wsią,a jest zupełnie inaczej.O nie -ceny w sklepach na wsi pozostają jednak zawsze wyższe niż w mieście ,a i wybór gorszy

Odp: Koła Gospodyń Wiejskich

mirkakropka
Witam
W mojej miejscowości od niedawna swoją działalność wznowiły starsze kobitki a młode się do nich przyłączył. Składka miesięczna jest w wysokości 2 zł. Byłyśmy biednymi kobitkami ale dzięki wsparciu Unijnemu mamy wyposażoną kuchnię (tzn. meble, sprzęt AGD i naczynia i sztućce). Od dwóch albo trzech lat zajmujemy się w naszej gminie zorganizowaniem Dnia Ziemniaka (naczynia wypożyczałyśmy z GOKu, a teraz już mamy swoje). W innych wioseczkach panie organizują Dni Ryby, Dni Pola.
Spotykamy się co miesiąc . W marcu dodatkowo organizujemy sobie Dzień Kobiet, a w grudniu dla całej wioski organizujemy wiejską wigilię.

Odp: Koła Gospodyń Wiejskich

cherry
  • cherry

  • Posty: 1058
  • Przepisy: 508
  • Artykuły: 729
Dzięki za link do stronki, fajnie opisali co i jak

w mojej miejscowości to jest tak, że rzeczywiście chyba 10 pań musiało zostać formalnie zapisanych żeby w ogóle taki związek założyć. W praktyce wyglądało to tak, że nie uzbieraly tylu chętnych, no ale zawsze mozna wpisać mamę, babcię, potem się rozkręciło i wręcz bily się o stołki

Przesadzam oczywiście. Ważną rzeczą jest tutaj finansowanie, w końcu z czegoś te wszystkie imprezy muszą zostać opłacone. Tak więc roczna składka, suma zawrotna... chyba 10 zl. (za rok!) i na "wpisowe". Potem do wszystkkiego chętnie dokłada się wójt, sołtys itp., zarabiaja na sprzedaży wypieków na kiermaszach itp...

A może wiecie, jak u Was wygląda finansowanie kół?


Odp: Koła Gospodyń Wiejskich

kusza23
  • kusza23

  • Posty: 26
  • Przepisy: 15
  • Artykuły: 6
Jest to fajna inicjatywa kobiet które zrzeszają się w celu organizowania spotkań na których sobie plotkują a przy okazji wymieniają się przepisami, prowadzą często magiel i wypożyczalnie naczyń. Uczą się ludowych pieśni. Uważam że jest to piękne, choć już często rozpadają się takie koła bo niem komu tym zarządzić.

Odp: Koła Gospodyń Wiejskich



Data utworzenia: 2008-02-25
Data modyfikacji: 2009-11-30

Formalno-prawne aspekty działalności kół gospodyń wiejskich



Pierwsze Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) powstały ponad 130 lat temu jako inicjatywa kobiet. Jaka była ich rola i zadania? Koła organizowały kursy szycia, gotowania oraz pieczenia, uczyły prowadzenia domu. Kobiety współorganizowały szkoły, ochotnicze straże pożarne, wspomagały ludzi w trudnej sytuacji i uczyły wzajemnej pomocy. Organizowały festiwale i spektakle ludowe, różnego typu biesiady. Promowały sztukę ludową. Na przestrzeni lat KGW pielęgnowały polską tradycję i jednocześnie wywierały silny wpływ na rozwój polskiej wsi.

Zastrzeliłaś mnie tym tematem, ja jestem z miasta, ale znalazłam coś takiego. Jeśli chcesz założyć koło gospodyń wiejskich tutaj znajdziesz informacje jak to się robi: http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=1992

W ostatnich latach można zauważyć wzrost aktywności kół gospodyń wiejskich. Coraz częściej kobiety, obserwując dorobek kulturowy, edukacyjny i społeczny swoich matek i babć, a także mając na uwadze potrzebę modernizacji i odnowy wsi wstępują do KGW lub zakładają nowe koła. Zdecydowaną większość członkiń stanowią rolniczki, jednak nie brakuje również innych osób ze środowiska wiejskiego - nauczycielek, pielęgniarek, urzędniczek, przedstawicielek lokalnego biznesu.

Koła gospodyń wiejskich mają status organizacji społeczno-zawodowej rolników lub stowarzyszenia. Mogą ubiegać się o status organizacji pożytku publicznego. Ponadto, jeśli posiadają osobowość prawną mogą zostać, na swój wniosek, wpisane do rejestru podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Odp: Koła Gospodyń Wiejskich

cherry
  • cherry

  • Posty: 1058
  • Przepisy: 508
  • Artykuły: 729
W moich stronach to jest tak, że Koło tworzą same Panie (zwykle starsze, młodsze raczej niechętnie wstępują w te szeregi). W okolicach odbywa się sporo imprez regionalnych, chociażby obchody Dni Gotów (w pobliskiej miejscowości Goci mieli swoją osadę i grodzisko) - wtedy Panie mają okazje się wykazać - przygotowują dania, prowadzą wystawy i kiermasze. Oczywiście każda wieś prezentuje coś innego i jest mała rywalizacja

Ale Panie tworzą też kabarety, organizują zawody angażujące okolicznych mieszkańców. Z tego tworzy się więc zwykle taki niemały festyn.

A czy u Was w takich kołach dominują starsze Panie, czy młodsze gospodynie równie chętnie angażują się w takie przedsięwzięcia?

Odp: Koła Gospodyń Wiejskich

pony1358
  • pony1358

  • Posty: 18
  • Przepisy: 0
  • Artykuły: 0
przepraszam,ale jakiś błąd i dwa razy mi się zapisało

zmieniono 1 raz (ostatnio 23 sie 2010 13:39 przez pony1358)

Odp: Koła Gospodyń Wiejskich

pony1358
  • pony1358

  • Posty: 18
  • Przepisy: 0
  • Artykuły: 0
ja mieszkam na wsi i w moich stronach prawie w każdej wsi działa takie koło.Panie nie tylko gotują czy biorą udział w imprezach- tworzą także dosłownie cuda z różnych materiałów.Są i ozdoby na ścianę ,kwiaty , zwierzęta i stroiki i ozdoby stołu.Zaraz zobaczę może mam jakieś zdjęcie to dołączę.Panów w Kołach nie ma ,ale bardzo pomagają w tych cięzszych pracach na terenie wsi,bo Koło to również dbanie o wystój wioski.U nas akurat w sobotę Dożynki Gminne ,więc mamy co robić ,no i oczywiście czym się pochwalić
obrazek

Odp: Odp: Koła Gospodyń Wiejskich

Odpowiedz na/ edytuj Koła Gospodyń Wiejskich