"Organic"?

Obserwuj wątek

Odp: Odp: "Organic"?

caroline1983
Bio, Eko, Organic... Moze kiedys cos w tym było obecnie to głównie chwyt marketingowy i powód do tego żeby zywnośc była drozsza. Jak sie naogladam tych sadów i gospodarstw ogrodniczych przy głównych drogach krajowych to przestaję w to wierzyć. A teraz ciekawostka: ze 100kg zboza mamy 100kg mąki razowej, a białej sporo mniej (nie pamiętam dokładnie ile). Wyprodukowanie 100kg maki razowej jest wiec sporo tańsze niz tej samej ilosci zwykłej, białej maki ale czemu w sklepie to razowa jest sporo drozsza? Bo modne stało się zdrowe odzywianie i na tym sie zarabia. Dodatkowo otreby z białej maki potem mozna kupic oddzielnie (w formie róznych preparatów) bo sa zdrowe i kolejny raz zapłacimy a przeciez w mace razowej juz sa bo nikt ich nie odsiewał. I takich absurdów znalazłoby sie jeszcze troche...

Odp: "Organic"?

aDzius04
  • aDzius04

  • Posty: 145
  • Przepisy: 24
  • Artykuły: 7
w ogóle produkty te są bez konserwantów. może gorsze jakościowo,bo owoce np.nie są woskowane by zachować ładny wygląd. nie są produkty te traktowane syntetycznymi barwnikami, spulchniaczami i innymi no. E 215

Odp: "Organic"?

Mizolec
  • Mizolec

  • Posty: 29
  • Przepisy: 19
  • Artykuły: 2
Hm...ja także mieszkam na wyspach i zaobserwowałam że jest spore zainteresowanie wśród produktów typu organic. Sama czasem coś kupuję spod tej marki - ekspertem nie jestem, ale czuć w smaku różnicę. Produkty organic są smaczniejsze i nie czuć w nich chemii. Ziemniaki kupuję tylko Organic - smakują podobnie do polskich pyrków. Reszta jest niezjadliwa - nie smakują nawet jak ziemniaki i rozgotowywały się ewidentnie wszystkie z jakimi się spotkałam.

zmieniono 1 raz (ostatnio 22 lut 2009 22:59 przez Mizolec)

Odp: "Organic"?

aDzius04
  • aDzius04

  • Posty: 145
  • Przepisy: 24
  • Artykuły: 7
hehe... rozumiem światnie

Odp: "Organic"?

darek112
  • darek112

  • Posty: 131
  • Przepisy: 172
  • Artykuły: 0

Odp: "Organic"?

cremebrule
  • cremebrule

  • Posty: 1197
  • Przepisy: 29
  • Artykuły: 0
ciekawe w sumie, ale doskonale rozumiem

Odp: "Organic"?

mediana
  • mediana

  • Posty: 429
  • Przepisy: 3
  • Artykuły: 0
takim wszystkim po trochu

Odp: Odp: "Organic"?

cremebrule
  • cremebrule

  • Posty: 1197
  • Przepisy: 29
  • Artykuły: 0
Mediana a jestes rolnikiem?

Odp: "Organic"?

mediana
  • mediana

  • Posty: 429
  • Przepisy: 3
  • Artykuły: 0
No tak nam też przedstawiali normy na to by gospodarstwo zostało uznane jako "ekologiczne" i jest to długi proces i praktycznie żeby je spełnić jest niewykonalne(zabrakło nam obornika do podścielenia a dookoła wszyscy mają normalne gospodarstwa i tu był problem) Zresztą sprzedaż ( co już próbowaliśmy) kapusty ekologicznej podziurkowanej przez bielinka ( w tym roku metody bioorganicznej uprawy nie wyszły tak dobrze )niestety się nie udała i wszyscy brali pryskaną bo była tańsza i ładna.

Odp: "Organic"?

cremebrule
  • cremebrule

  • Posty: 1197
  • Przepisy: 29
  • Artykuły: 0
Ja mam mieszne uczucia, mieszkam w anglii i faktycznie tutaj duzo jest rzeczy organic w sprzedazy glownie warzyw, owocow i miesa.
Kiedys bylam na seminarium o uprawach ekologicznych w Polsce i polskie produkty aby uzyskac certyfikat ekologicznej zywnosci przechodza dlugi proces weryfikacji, a wlasciwie nie produkty a gospodarstwa je produkujace, zanim zostana uznane za ekologiczne przechodza okres przejscia i testow, sprawdzane jest np: czy uzywaja nasion i pasz z ekologicznych zrodel, czy uzywaja naturalnych nawozow i srodkow ochrony roslin, czy pola sa odpowiednio osloniete od strony drog, itp, minimalnie taki proces trwa 2 lata, po nim mozna otrzymac certyfikat (w pl sa chyba 3 certyfikaty) i sprzedawac swoja zywnosc jako ekologiczna, oczywiscie ze ona jest odpowiednio drozsza, bo uprawa jest duzo drozsza, efekty sa mniejsze niz przy zwyklej, no a oplacalnosc musi byc. Dodam jeszcze ze zywnosc przetwarzana - jak np dzemy w sloiku musza byc pakowane w zakladzie, w ktorym uzywa sie tylko zywnosci ekologicznej.
W kazdym razie tu nie zauwazylam takich certyfikatow na zywnosci organic, ale ogladalam kilka programow jamiego olivera, kucharza, w ktorych badal on jakosc kurczakow zwyklych i takich organic, albo chociaz takich chowanych nie w klatkach a w naturalny sposob i wychodzilo, ze jest w nich wiecej skladnikow pokarmowych niz w takich z klatek...
To tyle co wiem na ten temat.

Odpowiedz na/ edytuj "Organic"?