Oscypki.

Obserwuj wątek

Odp: Oscypki.

Bahus
  • Bahus

  • Posty: 2977
  • Przepisy: 624
  • Artykuły: 5
Mam ochotę na coś z oscypkami...możecie mi poradzić...z grilla i żurawinami już mi się "przejadły". Może jakąś sałatkę?
Opis: Oddany Przyjaciel, który odszedł do krainy wiecznego szczęścia.

Odp: Odp: Oscypki.

misia14
  • misia14

  • Posty: 414
  • Przepisy: 290
  • Artykuły: 17
Pablito napisał(a):

Już rozumiem dlaczego ser jest taki drogi, skoro trzeba zużyć tyle mleka

dlatego dobry ser niestety kosztuje....

Odp: Odp: Odp: Odp: Oscypki.

misia14
  • misia14

  • Posty: 414
  • Przepisy: 290
  • Artykuły: 17
Pełne mleko tzn pełnotłuste prosto od krowy(kozy,owcy) nalezy podgrzać do temperatury 37 . Do letniego mleka dodajemy podpuszczkę rozpuszczoną w wodzie (1g wystarcza na ok15-20 litrów mleka) i mieszamy obserwując czy mleko się zsiada...powstanie taki zlep...następnie dzieli się ten zlep na mniejsze części i wyciska rękami serwatkę...wtedy tez następuje formowanie sera...bowiem jest on ciepły (letni) i może przybrać różne kształty...Uformowany ser można włożyć do zimnej wody a potem gdy całość juz mamy uformowana wkładamy cały ser do zimnej(lodowatej) wody z solą; soli powinno byc tyle aby ser unosił się na wodzie( ja tyle nie daję) i w zalezności od wielkości sera i swoich upodobań smakowych trzymamy od 1 do kilku godzin ser w solance.
potem wyjmujemy i obsuszamy i SMACZNEGO!

Odp: Oscypki.

Pablito
  • Pablito

  • Posty: 380
  • Przepisy: 10
  • Artykuły: 0
Już rozumiem dlaczego ser jest taki drogi, skoro trzeba zużyć tyle mleka

Odp: Odp: Odp: Oscypki.

misia14
  • misia14

  • Posty: 414
  • Przepisy: 290
  • Artykuły: 17
Foremki przywiozła mi znajoma z Podhala...więc wszędzie tam gdzie produkuja oscypki foremki można kupić....
foermki jednak nie są potrzebne aby wyprodukować taki ser...początkowo nie miałam foremek więc ser formowałam w ręku i dłużej był na sitku...mial wzorek sitka...może byc równiez przydatny lniany woreczek o niezbyt ścisłym splocie.
Najważniejsze są 2 składniki mleko i podpuszczka.
Podpuszczkę można nabyć na aukcjach internetowych np.na allegro.
Mleko może byc krowie,kozie czy tez owcze nie ma to znaczenia może tez byc mieszanka mleka...najważniejsze jest aby mleko było naturalne prosto od krowy,nie sklepowe bo takie się nie nadaje...powinniśmy tego mleka miec tez sporo...ja najczęściej robię z ok 10 litrów... z tej ilości mleka otrzymuje się ok. 1 kg sera

Odp: Odp: Oscypki.

Bahus
  • Bahus

  • Posty: 2977
  • Przepisy: 624
  • Artykuły: 5
Pablito napisał(a):

i skąd masz foremki?


W Zakopanem widziałem takowe na targu
Opis: Oddany Przyjaciel, który odszedł do krainy wiecznego szczęścia.

Odp: Oscypki.

Pablito
  • Pablito

  • Posty: 380
  • Przepisy: 10
  • Artykuły: 0
i skąd masz foremki?

Odp: Odp: Odp: Odp: Oscypki.

caroline1983
misia14 napisał(a):

chociaż nie pochodzę z Podhala to o oscypkach wiem sporo....potrafię je nawet robić z tym,że ich nie wędzę...
Oscypek w chwili obecnej jest nazwa zastrzeżoną dla sera z mleka owczego,taki ser może zawierać domieszkę mleka krowiego rasy czerwonej do 40%, może byc produkowany tylko na określonym terenie i tylko od maja do września(wtedy owce śa na halach) a sprzedawany do końca października.
w związku z tym wszystko co kupujemy poza tym terminem nie jest oscypkiem pomimo tego że go przypomina...ta nazwa własnie jest zastrzeżona i dlatego w okresie narciarskim czyli zimą nie kupimy oscypka....stąd inna nazwa....
Moje oscypki tez nie moga się tak nazywać bo nie używam do produkcji mleka owczego tylko koziego,czasem z domieszką mleka krowiego...poza tym mieszkam poza terenem gdzie je można produkować....


A mozesz napisac jak je robisz?

zmieniono 1 raz (ostatnio 05 wrz 2010 17:08 przez caroline1983)

Odp: Odp: Odp: Odp: Odp: Odp: Oscypki.

misia14
  • misia14

  • Posty: 414
  • Przepisy: 290
  • Artykuły: 17
dziękuję za uznanie...

Odp: Odp: Odp: Odp: Odp: Oscypki.

Pablito
  • Pablito

  • Posty: 380
  • Przepisy: 10
  • Artykuły: 0
misia14 napisał(a):

moje sery


SUPER

Odpowiedz na/ edytuj Oscypki.