Parzenie kawy

Obserwuj wątek

Odp: Odp: Odp: Odp: Parzenie kawy

Marika_1961
luna19 napisał(a):

Marika_1961 napisał(a):


Witam ,a ja mam jeszcze taki mlynek do kawy na korbke i czasami jak mnie weznie to zmiele w nim kawe ale to sie zdarza bardzo zadko,poniewaz przewaznie kupuje juz kawe mielona i parze w ekspresie,pije kawe litrami wiec wygodniej jak zaparze caly dzbanek ,menio pije tylko rano dwa kubki z mlekiem ja wole zdecydowanie czarna i bez cukru.



o kurcze Marika pożycz mi tego młynka dostalam kilogram amerykanskiej kawy i nie mam w czym zmielić

Takie mlynki idzie u nas kupic w POCO kosztuja tylko 10 euro
obrazek

Odp: Parzenie kawy

Pablito
  • Pablito

  • Posty: 380
  • Przepisy: 10
  • Artykuły: 0
a ja jestem wygodny i mam ciśnieniowy ekspres który robi przepyszne espresso z pianką

zmieniono 1 raz (ostatnio 05 paź 2010 12:56 przez Pablito)

Odp: Parzenie kawy

luna19
  • luna19

  • Posty: 1158
  • Przepisy: 572
  • Artykuły: 0
Lubię kawę Grecką ale tu niestety niema takiej... chodzi za mną tamten aromacik

Jest przyrządzana w mosiężnych lub miedzianych rondelkach z długą rączką (tygielek, po Grecku briki ) Podaje się napój bardzo słodki. Używa się do jego przyrządzania kawy bardzo drobno zmielonej, na mączkę.

Należy wziąć 1 łyżeczkę na na każdą porcję, wymieszać z taką samą ilością cukru i wlać odpowiednią ilość wody, aby otrzymać żądaną liczbę małych porcji. Postawić naczynie na malutkim ogniu, zagotować nie mieszając, zestawić z ognia i znów postawić na ogniu i zagotować; napój tym razem się spieni. Zamieszać i zdjąć z ognia. Poczekać 20 sek. i zagotować po raz trzeci. Zamieszać odczekac chwilke az osad opadnie i napełnić filiżanki kawą.
obrazek

Odp: Odp: Parzenie kawy

Remek
  • Remek

  • Posty: 2
  • Przepisy: 0
  • Artykuły: 0
Heh...rzeczywiście kiedyś tak robiłem (kawa rozpuszczalna).... ale to chyba z czystego porządku-zamiast czekać na wodę i dopiero potem słodzić i "mleczyć" - od razu wsypywałem kawę z mlekiem i cukrem, rozpuszczałem a dopiero potem zalewałem wrzątkiem - tak gwoli formalności 2 razy mieszając łyżeczką... niemniej od kiedy kupiłem kafetierę - nie wyobrażam sobie poranka bez 10 min spędzonych przy tym urządzonku

Co do młynków do kawy-polecam żarnowe (nawet ręczne-z korbką) ALE jesli kupujecie to najlepiej jakby żarna były ceramiczno-nierdzewnostalowe i były elektryczne Dlaczego takie a nie tradycyjne, które "siekają " kawę?
W owych młynkach ustalać możemy grubość kawy-jesli robimy mokę to średnio lub grubiej zmielone ziarna-jeśli do ekspresu ciśnieniowego to cienko lub średnio-natomiast do polskiej "plujki" ja osobiście polecam średnie zmielenie
W zwykłym młynku jak posiekają ostrza tak będzie

zmieniono 1 raz (ostatnio 26 wrz 2010 03:03 przez Remek)

Odp: Parzenie kawy

Lidka
  • Lidka

  • Posty: 107
  • Przepisy: 0
  • Artykuły: 0
Nie wiem czy ktoś tak robi, ale jak lubię kawę rozpuszczalną: najpierw wsypuję do kubka, zalewam i mieszam z mlekiem i cukrem, a dopiero potem zalewam wodą - jest pyszna i od razu do picia

Odp: Odp: Odp: Parzenie kawy

luna19
  • luna19

  • Posty: 1158
  • Przepisy: 572
  • Artykuły: 0
Marika_1961 napisał(a):


Witam ,a ja mam jeszcze taki mlynek do kawy na korbke i czasami jak mnie weznie to zmiele w nim kawe ale to sie zdarza bardzo zadko,poniewaz przewaznie kupuje juz kawe mielona i parze w ekspresie,pije kawe litrami wiec wygodniej jak zaparze caly dzbanek ,menio pije tylko rano dwa kubki z mlekiem ja wole zdecydowanie czarna i bez cukru.



o kurcze Marika pożycz mi tego młynka dostalam kilogram amerykanskiej kawy i nie mam w czym zmielić

Odp: Odp: Parzenie kawy

Marika_1961
zuzi napisał(a):

Ja pamiętam te stare młynki do kawy na korbkę i później te elektryczne które strasznie buczały przy mieleniu.W Gliwicach jest sklep-kawiarnia chyba nazywa sie "Parzalnia kawy"-jest tam dużo gatunków kawy z całego świata chyba,są pozamykane w takich dużych słojach(oczywiście kawa jest w ziarenkach)-kiedyś moja przyjaciółka poprosiła mnie żebym poszła tam i kupiła jej kawę-oczywiście dała mi liste.Na miejscu mi ją zmielili i połączyli różne gatunki kawy tak jak było napisane na kartce-zapach był niesamowity-ja nie pijam kawy ale tam to miałam na nią ochotę.

Witam ,a ja mam jeszcze taki mlynek do kawy na korbke i czasami jak mnie weznie to zmiele w nim kawe ale to sie zdarza bardzo zadko,poniewaz przewaznie kupuje juz kawe mielona i parze w ekspresie,pije kawe litrami wiec wygodniej jak zaparze caly dzbanek ,menio pije tylko rano dwa kubki z mlekiem ja wole zdecydowanie czarna i bez cukru.

Odp: Parzenie kawy

Remek
  • Remek

  • Posty: 2
  • Przepisy: 0
  • Artykuły: 0
Po pierwsze kilka sprostowań
Kawa (cappuchino - od WŁOSKIEJ nazwy zakonu kapucynów) prezentowana wcześniej na WŁOSKIM urządzeniu zwanym w Polsce kafeterką lub inaczej (w zależności od położenia geograficznego ) to nic innego jak MOKA. Do sitka (najlepiej z NIERDZEWNEJ stali lub MIEDZI) wsypujemy ŚREDNIO zmieloną kawę (osobiście od dłuższego czasu piję Lavazzę ziarnistą i mielę w młynku ŻARNOWYM) i stawiamy na płycie grzewczej / gazie / płycie indukcyjnej (jesli kafeterka jest stalowa). Czekamy, aż z urządzenia zacznie wydobywac się para. Jeśli to nastąpi - ściagamy je z ognia / gazu/płyty i chwilkę czekamy (ok. minuty). W międzyczasie podgrzewamy mleko do temperatury ok 60 stopni, przelewamy do metalowego kubeczka z dziubkiem i mieszamy SPIENIACZEM. Po całkowitym spienieniu mleka (ja robię to tak długo, jak paruje sie mój wywar w kafeterce) przelewamy kawę do szklanki. Mój ulubiony schemat cappuchino to ok 25 cm2 kawy, tyleż ciepłego mleka oraz 2,5-3,5 cm pianki. zawsze na koniec zostawiam trochę kawy, by przelać ją przez warstwę pianki, zostawiając wzorek (np. serduszko lub gałązkę) ... po ok 15 min - cała przyjemnośc gotowa!

Odp: Parzenie kawy

EkoMiodek
  • EkoMiodek

  • Posty: 9
  • Przepisy: 0
  • Artykuły: 0
Bardzo jestem ciekawy tej kawy wiśniowej. Na razie piłem tylko orzechową, którą bardzo lubię.

Odp: Parzenie kawy

Babciagramolka
Kupiłam dzisiaj ziarnistą o smaku wiśniowym - jak dla mnie strzał w 10-tkę.Pachnie wspaniale - smakuje wyśmienicie .Jutro pstryknę zdjecie .Polecam.
obrazek


zmieniono 1 raz (ostatnio 26 wrz 2010 07:59 przez Babciagramolka)

Odpowiedz na/ edytuj Parzenie kawy