Przepis na kolacje!

Obserwuj wątek

Odp: Odp: Odp: Przepis na kolacje!

Babciagramolka
Bingo Kaziu

A do kamil690 mam pytanie - kogo rozumiesz pod słowem starszych ( 40-latków , 60-latków czy 80-latków ) ? .Zresztą chyba nie ważne - mogę Ci podpowiedzieć co ci starsi lubią .Żeby było widać dbałość i staranie przy przygotowaniu posiłku ( obrus , talerzyki, półmiski, dekoracje ) .Nie muszą być wyszukane dania byle by nie podać np sardynek w oleju w puszce w której były , masła w opakowaniu w którym się je kupuje , chleba w woreczku .Dań gorących ( a i zimnych też ) nie podaje się na takiej kolacji nakładając ich każdemu na talerz - mile widziane są półmiski .Jednym słowem nie jest specjalnie ważne jaki zestaw potraw podasz - ważne jest jak to zrobisz . Ci starsi ( Rodzice , Teściowie , Dziadkowie ) - doskonale wiedzą ,że nie mogą oczekiwać dań rodem z wytwornych restauracji - ale dbałości o atmosferę tej kolacji mają prawo oczekiwać jak są na nią zapraszani .

zmieniono 1 raz (ostatnio 29 paź 2009 09:07 przez Babciagramolka)

Odp: Odp: Przepis na kolacje!

Jak się drzemy to nie jemy,
A gdy jemy to najlepiej dżemy

Odp: Przepis na kolacje!

Babciagramolka
Co to jest drzem

Odp: Przepis na kolacje!

Wedox
  • Wedox

  • Posty: 10
  • Przepisy: 4
  • Artykuły: 0
He ty to masz pomysły ja bym zrobił kanapki z drzemem!

Odp: Przepis na kolacje!

izabelka19
mam świetny przepis jeśli ktoś lubi ryby. wiec tak, filety śledziowe (takie z puszki, najlepiej sie sprawdzają te z neptuna, z tego co wyprobowalam) wiec tak. odlać olej. wrzucic do miski, rozgniesc. dodac majonez, keczup, majonez, sól, pieprz, słodką paprykę. wszystko wymieszać, dodać pokrojoną w kosteczkę cebulkę. podać w jakimś ładnym naczyniu zawsze robi wrazenie. otrzymaną pastę nakladac na swiezy chrupiący chlebek, niebo w gębie mniaaaaam !

Odp: Odp: Odp: Przepis na kolacje cz.2

kamil690
  • kamil690

  • Posty: 2
  • Przepisy: 0
  • Artykuły: 0
Super. Możecie mi podać więcej takich przepisów dla starszych?

Odp: Odp: Przepis na kolacje cz.2

maciek_001
dzuta1901 napisał(a):

witam wszystkich!
chcę zrobić dla moich rodziców uroczystą kolację i nie wiem co moge dla nich przygotować... dradzicie mi cos?


Po namyśle uważam, że będzie lepiej, jeśli zrobisz udźce a nie podudzia. Wynika to stąd, że z podudziami jest trochę kłopotu i na pierwszy raz mogą nie wyjść jak należy (kłopoty ze ścięgnami).
A z udźcami już mniej roboty, gdyż trzeba wyjąć tylko jedną większą kostkę i po kłopocie. Wtedy jeden udziec rozpada się na dwa mniejsze kawałki.
Udźce trzeba umyć, posolić, lekko posypać pieprzem i natrzeć dokładnie roztartym czosnkiem (ewent. z dodatkiem roztartego korzenia imbiru) i włożyć do lodówki na 24 godziny, tzn. dwa dni przed podaniem i jeden dzień przed pieczeniem.
O czosnek się nie obawiaj, gdyż łączy się ze smakiem indyka i znika. Ale na jeden średni udziec weź 1 duży lub 2 mniejsze ząbki czosnku i 1 – 2 cm korzenia imbiru. Pamiętaj również, że jeśli posolisz udźce, to nie rozcieraj czosnku z solą.

Jeden udziec możesz udusić w dużej patelni z grubym dnem. Dwa udźce już się tam nie zmieszczą, więc najlepiej upiec je w rękawie w piekarniku. Jeśli jednak masz taką możliwość, to uduś te udźce w jakimś naczyniu. Z workiem foliowym też bywają problemy, a niestety robią je coraz gorsze. Gdy mam coś poważniejszego do zrobienia, wkładam to od razu w dwa worki.

Do worka (rękawa) wlewasz dwie łyżki oleju, rozprowadzasz wewnątrz, wkładasz podudzia obok siebie, wlewasz 3 łyżki wody, zamykasz rękaw (pamiętaj o małym otworku) i pieczesz na prętach na termoobiegu w temperaturze 170 st. C ok. 1 godz. i 45 minut (począwszy od chwili włożenia do zimnego piekarnika).
Tobie tego na razie nie polecam, ale po 1 godz. takiego pieczenia obracam mięso w worku (bez otwierania worka), żeby się przyrumieniło z obu stron.
Operacja jest delikatna, trzeba ją wykonywać w rękawicach a worek jest już osłabiony temperaturą.

Po wystygnięciu trzeba indyka dobrze schłodzić w lodówce a następnie delikatnie wyciąć kość.
Zimne mięso pokrój w poprzek włókien ostrym nożem na 2 cm plastry i włóż wszystko do patelni na ten sam sos i dalej duś pod przykryciem tak, żeby doszło pod parą do odpowiedniej miękkości. Jeśli piekłaś w rękawie, postaraj się zachować sos z pieczenia i przelej go do patelni.

Ziemniaki możesz zrobić tak, jak Ci najlepiej wychodzą, ale najładniej wyglądają w plastrach lub mniejszych kawałkach i pieczone.

I tak, jak w przypadku przystawki, możesz to podac na talerzach albo osobno na półmiskach.
Wszystko zależy od Ciebie, sytuacji, miejsca i możliwości.

No i czerwone wytrawne wino; może być wino południowoafrykańskie Golden Kaan, np. szczep Cabernet Savinion, Shiraz lub Pinotage. Cena tych win to 28 – 29 zł za butelkę; bez obaw bierz za tę kwotę.
A tak wygląda
http://owinie.blogspot.com/2009/07/golden-kaan-shiraz.html
Życzę smacznej i udanej kolacji

Odp: Odp: Przepis na kolacje!

maciek_001
dzuta1901 napisał(a):

witam wszystkich!
chcę zrobić dla moich rodziców uroczystą kolację i nie wiem co moge dla nich przygotować... dradzicie mi cos?

Cześć,
na kolację proponuję dwa proste dania i deser.

1. Przystawka oparta na wędzonych rybach i dodatkach
2. Drugie danie; mięso z podudzi indyka, ziemniaki, zielona sałata, żurawina
3. Deser

1. Przystawka
a) Skoro to są rodzice, to możesz odstąpić od sztywnych zasad i podać gotowe talerzyki.
b) Chcesz bardziej elastycznie i elegancko, przygotuj to samo, ale osobno na małych półmiskach i w miseczkach.
c) Do przygotowania przystawki weź pod uwagę tylko gotowe składniki, np.:
- sardynki w oleju
- kawałek wędzonego łososia i/lub wędzonego pstrąga
- pomidory
- papryka w zalewie
- grzybki marynowane
- zielony ogórek
- kiszony ogórek (zamiast np. papryki)
- zielona sałata; lodowa lub strzępiasta
- cytryna nie jest konieczna, jeśli będzie papryka i grzybki
- oliwki
- białe pieczywo, masło
- jajka na twardo

Na części talerzyka połóż listek sałaty, a na nim osączone 2 sardynki, dwie ósemki lub ćwiartkę papryki i dwie ćwiartki zielonego ogórka o długości ok. 10 cm.
Na drugiej połowie kładziemy 2 kawałki łososia, 2-3 ósemki pomidora i kilka oliwek.
Grzybki, jajka na twardo w połówkach i kiszony ogórek lepiej podać osobno.

Przed położeniem na talerz ogórki i pomidory należy posolić, delikatnie popieprzyć i skropić cytryną.
Jeśli masz czas i ochotę, to jajka na twardo możesz udekorować czerwoną ikrą z pstrąga. Zdjęcie jest niestety z komórki.
Na tę ilość gości całkowicie wystarczy Ci jeden mały słoiczek (szukaj większych ziarenek).
Z połówek jajek możesz wyjąć żółtko i nałożyć ikrę, lub nie wyjmować żółtka, tylko wokół niego ułóż (wyciśnij z tubki) wianuszek z pasty rybnej, żeby ikra nie spadała. Nie rób więcej, jak dwie połówki jajka na osobę.
Wszystko to możesz przygotować na osobnych półmiskach i też będzie dobrze.
Zwróć uwagę, że masz ogromne możliwości doboru składników i ostatecznie dasz to, co dostaniesz.
I drugi atut jest taki, że nic nie musisz robić, tzn. gotować i martwić się, czy wyjdzie.
Martw się o drugie danie.

Zamiast tego wszystkiego możesz również kupić jednego młodego węgorza i pokroić go (razem ze skórą) na 5 cm kawałki, ułożyć w kółko na półmisku i podać jedynie z białym pieczywem, masłem i ósemką cytryny.
To by była przystawka.
Do tej przystawki nie podawaj wina – nie pasuje.
Nie jestem zwolennikiem wódki, ale tutaj najlepszy jest kieliszek zimnej, czystej wódki.
Jeśli ma nie być alkoholu, pamiętaj o dobrej, gorącej herbacie i nie dawaj żadnych zimnych napojów.
A najlepiej w ogóle nic, tylko dopiero do drugiego dania.
obrazek

Odp: Przepis na kolacje!

slawko
  • slawko

  • Posty: 5
  • Przepisy: 0
  • Artykuły: 0
SZPINAKOWE RISOTTO

SKŁADNIKI:

50 dag. mrożonego szpinaku,
5 dag. masła,
40 dag. ryżu,
1 duża cebula,
750 ml. bulionu warzywnego,
8 dag. parmezanu (może być inny),
50 ml. śmietany,
oliwa,
czosnek,
oregano,
sok z cytryny,
sól,
pieprz.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Szpinak gotować 5 min., odcedzić. Na patelni rozgrzać łyżkę oliwy i masło, włożyć posiekaną cebulę i smażyć 4 minuty. Dodać ryż, smażyć 5 minut. Wlać połowę bulionu i gotować, aż ryż go wchłonie. Dodać szpinak, śmietanę, łyżeczkę oregano i resztę bulionu. Gotować do miękkości. Przed podaniem dodać ser i sok z cytryny.

Odp: Odp: Przepis na kolacje!

Pyza
  • Pyza

  • Posty: 2462
  • Przepisy: 988
  • Artykuły: 74
trudno doradzać menu na posiłek dla ludzi, których się nie zna, ale może ja zacznę a inni coś dopiszą
1. jeśli znamy gości dobrze to wiemy czego nie lubią albo nie jadają z powodów zdrowotnych czy przekonań - i takich rzeczy absolutnie nie podajemy
2. dostosowujemy menu do swoich możliwości kucharzenia - nie porywaj się na jakieś super danie jeśli masz niewielkie pojęcie o gotowaniu bo są marne szanse, że potrawa się uda i zniechęcisz się do dalszych prób - lepiej podać coś prostego, ale dobrze doprawić, ładnie podać...
3. trzeba pamiętać nie tylko o jedzeniu, ale także o przygotowaniu samego stołu - nawet kanapki podane na ładnych talerzykach, z serwetkami, obrusem, kwiatkami na stole, będą smakowały lepiej
4. przemyśl już kilka dni wcześniej co masz zamiar przygotować, zaplanuj zakupy - pamiętaj, że zawsze może się zdarzy iż nie kupisz danego dnia jakiegoś świeżego produktu więc dobrze mieć jakiś alternatywny plan i awaryjne menu
5. przeczytaj dokładnie przepisy na potrawy, które chcesz przygotować - jeśli coś trzeba albo można zrobić dzień wcześniej (np. zamarynować mięso) - zrób to


na razie nic więcej nie przychodzi mi na myśl, ale zaraz na pewno któś inny pomoże

Odpowiedz na/ edytuj Przepis na kolacje!