Regionalne nazwy potraw

Obserwuj wątek

Odp: Odp: Odp: Regionalne nazwy potraw

mediana
  • mediana

  • Posty: 429
  • Przepisy: 3
  • Artykuły: 0
magdalennab napisał(a):

KARTACZE to pewna odmiana pyz z mięsem mielonym na Mazurach
szuba tak w rodzinie mojego narzeczonego mówią na warstwową sałatkę śledziową z buraczkami i jajkiem któraą w wielu domach robi się na wigilię


Kartacze to u nas kluski żelazne a ta sałatka to żydowska

Odp: Odp: Regionalne nazwy potraw

dobry
  • dobry

  • Posty: 1106
  • Przepisy: 12
  • Artykuły: 0
cremebrule napisał(a):

ale jego mama mowi do mnie: to kup mi jedna pore do rosolu wiec wszystko jest mozliwe...

;-) ja mieszkalem kilka dobrych lat w bylym pilskim (Wałcz) i tam sie nie mowilo inaczej niz pora ;-)
duzym i stosunkowo niedawnym dla mnie odkryciem bylo, ze to niepoprawna forma

Odp: Odp: Odp: Odp: Regionalne nazwy potraw

magdalennab
no właśnie nie pochodzi z daleko od urodzenia mieszkała przy puszczy kampinoskiej potem jak się uczyła to w stolicy a teraz w miasteczku pod warszawą więc to dość dziwne ale zgadzam się że centrum raczej nie ma "swojego"języka ewentualnie zapożyczamy coś z mazur lub wielkopolski ale to pojedyncze słowa

Odp: Odp: Odp: Regionalne nazwy potraw

cremebrule
  • cremebrule

  • Posty: 1197
  • Przepisy: 29
  • Artykuły: 0
moze tesciowa pochodzi z daleka?
ja mieszkam 100 km od warszawy, my z centrum to w sumie nie mamy "swojego" jezyka, dopiero jak poznalam meza to sie dowiedzialam ze ludzie moga troche inaczej mowic....

Odp: Odp: Regionalne nazwy potraw

magdalennab
co do sałatki śledziowej do mojego domu też to dotarło pod nazwą śledzi pod pierzynką dlatego byłam w niezłej konsternacji jak teściowa pierwszego dnia świąt na obiedzie mi zaproponowała że przyniesie mi jeszcze szubę do spróbowania ;]
ale najlepsze jest jednak to że ja mieszkam tylko 30km od warszawy a mój narzeczony mieszka tylko niecałe 15km dalej nie dziwiłoby mnie to gdybym ja była z Kaszub a on ze Śląska takie rozbieżności na tak małym terenie;]

Odp: Regionalne nazwy potraw

cremebrule
  • cremebrule

  • Posty: 1197
  • Przepisy: 29
  • Artykuły: 0
ja nie jestem pewna czy sznek czy szneka, bo znam to tylko od siostry, ktora sie przeprowadzila do wielkopolski a potem od meza ktory jest z borow tucholskich, u nas w kongresowce to sie wszystko nazywa drozdzowka, ew. slodka bulka, pamietam jak pierwszy raz w Poznaniu bylam i sie nie moglam w piekarni nijak dogadac z ekspediantka...

acha, moj maz mowi ze szlo sie po szneka z glancem, stad wychodziloby ze to jest sznek jesli polska odmiane zastosowac.... ale jego mama mowi do mnie: to kup mi jedna pore do rosolu wiec wszystko jest mozliwe...

Odp: Regionalne nazwy potraw

u nas jest "szneka z glancem" i "amerykana"
ale to w Wielkopolsce pierwsze to drożdżówka z lukrem a drugie to taka drożdżówka biszkoptowa

Odp: Regionalne nazwy potraw

cremebrule
  • cremebrule

  • Posty: 1197
  • Przepisy: 29
  • Artykuły: 0
he he he ja wiem, to jest sznek z glancem

Odp: Odp: Odp: Odp: Regionalne nazwy potraw

Hanna
  • Hanna

  • Posty: 32
  • Przepisy: 10
  • Artykuły: 0
A wiecie co to jest "amerykanka"? Dodam tylko ze pochodzi z kujaw (a przynajmniej tam mozna bylo ja dostac).... i nie chodzi o rozkladaną kanap(k)ę ;-)

Odp: Odp: Odp: Regionalne nazwy potraw

cremebrule
  • cremebrule

  • Posty: 1197
  • Przepisy: 29
  • Artykuły: 0
u mnie ta salatka nazywa sie sledz pod pierzynka lub tort sledziowy

Odpowiedz na/ edytuj Regionalne nazwy potraw