SERenada czyli dlaczego kochamy sery :)

Obserwuj wątek

Odp: SERenada czyli dlaczego kochamy sery :)

My vege chance
uwielbiam sery żółte. Te pleśniowe o intensywnym zapachu nie bardzo ale takie żółte z dziurami jak najbardziej. Są dla mnie kopalnią inspiracji jeśli chodzi o gotowanie. Smażony Camembert czy ciągnąca się mozzarella w połączeniu z pesto to moje ulubione dania

Odp: SERenada czyli dlaczego kochamy sery :)

Elena
  • Elena

  • Posty: 8
  • Przepisy: 0
  • Artykuły: 0
Ja też jestem wielka pasjonatką serów. Bardzo lubię pleśniowe (zwłaszcza blue) ale także brie czy camembert. Jeśli chodzi o żółte sery to preferuję klasyki typu gouda ale też bardziej zdecydowane smaki (np. wędzony radamer lub babuni marki Serenada - akurat fanie pasuje do tematu wątku). Też najczęściej pałaszuję plasterki sera przed TV - często posmarowane dżemem truskawkowym, ot takie widzi mi się

Odp: Odp: SERenada czyli dlaczego kochamy sery :)

Marika_1961
Witam ja to najlepiej sery zolte takie jak Masdamer lub Gouda,jem tez serki twarozkowe smietankowe z chrzanem , truskawkowy i ziolowy -serki topione tylko smietankowe i ziolowe to by bylo wszystko.Za to moj menio wcina wszystkie sery jakie tylko sa a najlepiej smrudke to jest taki twardy serek z kminkiem nie wiem jak on sie nazywa w polsce...Ser zolty najlepiej mi smakuje w kawalku przed telewizorem hihi,jak ogladam moje kryminaly wtedy nakroje na talerzyk i wcinam i nie pacze na to ile maja procent tluszczu

Odp: SERenada czyli dlaczego kochamy sery :)

Babciagramolka
Odświeżam wątek. Z ciekawostek o serach proponuję zajrzeć tu

http://www.papilot.pl/article/8773/REKORD-Gigantyczna-rzezba-z-sera-na-czesc-Elzbiety-II.html

Gigantyczna rzeźba w kształcie korony zrobiona z Chedara na rocznicę koronacji Elżbiety II

zmieniono 1 raz (ostatnio 06 cze 2010 08:58 przez Babciagramolka)

Odp: Odp: SERenada czyli dlaczego kochamy sery :)

Oglądałam program o tym serze w tv na jakimś podróżniczo-kulinarnym kanale . Sama raczej nie mam na niego smaka hehe

Odp: SERenada czyli dlaczego kochamy sery :)

montajka
  • montajka

  • Posty: 4
  • Przepisy: 49
  • Artykuły: 0
Ja też uwielbiam sery. Z camembertów najlepiej smakuje mi normandzki z firmy President. Istnieje jeden ser którego bym się chyba nie tknęła. Ten z musimi larwami - ochyda. Robią go gdzieś w Sardyni a nazywa się Casu Marzu

obrazek obrazek

Odp: SERenada czyli dlaczego kochamy sery :)

Babciagramolka
To teraz trochę o znanych serach - GOUDA :

Cytuję za Foody (http://www.foody.pl/strony/1/i/520.php )

,,….Gouda jest serem twardym, podpuszczkowym, dojrzewającym, produkowanym z pasteryzowanego mleka krowiego, niedaleko holenderskiego miasta Gouda. Obecnie gouda jest jednym z najbardziej znanych holenderskich serów zaraz obok sera edamer. Kolor tego sera jest kremowo-żółty, z zewnątrz każdy krążek jest obleczony folią z żółtego tworzywa. Smak i konsystencja zależy od wieku sera - im starszy, tym ostrzejszy, bardziej korzenny i kruchy. Zawartość tłuszczu w suchej masie wynosi ok. 48%.

Ser gouda dojrzewa bardzo długo, czasami nawet do 12 miesięcy i dłużej. Ze względu na wiek wyróżnia się młody ser gouda - jong gouda, który ma ok. 6 tygodni, średnio stary ser - belegen gouda i stary - oude gouda. Ser młody ze względu na swój łagodny smak, doskonale nadaje się do sałatek i zimnych dań. Średnio stary ser, jest już ostrzejszy w smaku i po ok. 6 miesiącach jest wysyłany na eksport do pozostałych krajów, jest fantastyczny do kanapek, tostów, zapiekanek i innych dań. Najstarszy ser gouda jest najostrzejszy i ma lekko korzenny posmak. Ponieważ jest twardy, świetnie nadaje się do tarcia i na fondue.

Skala eksportu sera gouda jest tak ogromna, że jest on eksportowany głównie w formie dużych bloków, choć niektórzy wolą krążki o znacznie mniejszej wadze 8-12 kg i takiej też formie najczęściej można spotkać na holenderskich targowiskach.

Poza zwykłym serem gouda, znany jest także ser o nazwie mai-guda. Wytwarzany wczesną wiosną z mleka krów, które po raz pierwszy po długiej zimie wyszły na pastwisko. Ser ten dojrzewa tylko przez sześć tygodni i w sprzedaży jest niezwykle krótko. Odznacza się delikatniejszym smakiem. Jest smaczny z kanapkami i jako dodatek do sałatek warzywnych, szczególnie wiosennych…..”

A tu prezentuję moim zdaniem nieudana próbę z wypuszczenia na rynek Goudy z zielonym pesto .Kupiłam i rozczarowałam się strasznie – ani to Gouda – ani Pesto .
obrazek

Odp: SERenada czyli dlaczego kochamy sery :)

Babciagramolka
No to bierzemy Camembert na tapetę .Cytuję za Wikipedią
,,...Camembert – miękki ser podpuszczkowy. Nazwa sera pochodzi od wsi w departamencie Orne, w Normandii, gdzie w 1791 r. opracowano ścisłą recepturę produkcji tego sera.

Oryginalny Camembert jest produkowany z niepasteryzowanego mleka krowiego. W procesie dojrzewania dzięki grzybom pleśni z gatunku Penicillium camemberti pokrywa się charakterystyczną białawą pleśnią. Oryginalny Camembert jest formowany w krążki o masie ok. 250 g i pakowany w papier i pudełko.

We Francji prawo do nazwy Camembert ma tylko kilkuset wytwórców z departamentu Orne, którzy są poddawani szczegółowej kontroli jakości, w ramach systemu apelacyjnego (AOC – Appelation d'Origine Contrôlée) podobnego do systemu apelacji winiarskich.

Oryginalny camembert jada się zawsze świeży (maksimum tydzień od daty produkcji). Powinien być sprężysty przy lekkim naciskaniu, mieć wewnątrz barwę kremową (a nie żółtą) i fakturę porowatą, bez nacieków. Nacieki, ostry zapach zgnilizny i żółta barwa świadczy o tym, że ser się popsuł i zasadniczo nie nadaje się już do spożycia – choć istnieją osoby, którym stary, przejrzały ser smakuje lepiej od świeżego..."

A ja proponuje podjadać go z winogronami lub świeżymi figami.
obrazek

Odp: Odp: SERenada czyli dlaczego kochamy sery :)

Doro
  • Doro

  • Posty: 2811
  • Przepisy: 8
  • Artykuły: 0
Babciagramolka napisał(a):

Doro- ratunku Nie dobijaj . Kupiłaś Roquefort z firmy Gabriela Coulet - toż to serek z samego serca regionu produkującego ten ser .
Tego pleśniowca z Bawarii nie znam , a Chaumes to chyba łagodny ?
Ja chcę taki sklep z takimi serami mieć u siebie za rogiem buuuu .Spokojnie wydam całą rentę w 5 minut i ogłoszę bankructwo ( a potem będzie mnie do końca miesiąca Mamusia utrzymywać hi hi )
Piękne sery.

Oj , Buniu, u mnie sery ida jak woda Roquefort jadlam pierwszy raz jak bylam u meza w Paryzu, i tak juz pozostal w naszym menu, Bawaria blu, ser plesniowy, nalezy do ostrzejszych w smaku, ale jest lagodniejszy od Roquefort, powinien ci smakowacBawaria blu sa dwa rodzaje , jest tez o mniejszej zawartosci tluszczu i w smaku duzo lagodniejszy, pisze na nim "light"...tak Chaumes jest lagodny.
Buniu, dobrze ze masz mamusie Ona juz sie postara zebys nie zbankrutowala

Odp: SERenada czyli dlaczego kochamy sery :)

Doro , ale serowe przystojniaki Widzę , że wątek nabrał sensu i powoli się rozwija. Buziaki Kochani

Odpowiedz na/ edytuj SERenada czyli dlaczego kochamy sery :)