Jak stworzyć domowe studio fotografii kulinarnej?

  • 4

Co będzie nam potrzebne, aby stworzyć domowe studio fotografii kulinarnej i robić lepsze zdjęcia naszych potraw? Poznaj rady eksperta - Anna Dobrowolańskiej z bloga Smaczne Ujęcie!

         
ocena: 5/5 głosów: 9
Jak stworzyć domowe studio fotografii kulinarnej?
Anna Dobrowolańska jest fotografem-dokumentalistką, mieliście już okazję ją poznać przy okazji jednego z odcinków Blogera Tygodnia. Anna, oprócz tego, że jest profesjonalnym fotografem prowadzi też bloga - Smaczne Ujęcie.

Dla nas Anna pisze o tajnikach fotografii kulinarnej
. Dzisiaj radzi jak stworzyć domowe studio oraz pomaga robić lepsze zdjęcia Babcigramolce oraz Zbysiowej!

Domowe studio fotografii kulinarnej

Fotografia kulinarna wymaga odpowiedniego zaplecza sprzętowego. Jednak czy drogie profesjonalne studio zapewni nam sukces i wpłynie na jakość  naszych prac? Oto moja lista  rzeczy potrzebnych, aby stworzyć miejsce w którym niewielkim nakładem kosztów będziemy mogli uwieczniać nasze kulinarne dokonania.

1) Aparat cyfrowy z wbudowaną lampą błyskową

To jak będą wyglądały wasze fotografie w głównej mierze zależy od waszej pomysłowości. Przeciętny aparat kompaktowy posiada wiele zalet, których brak profesjonalnym lustrzankom. Jednym z nich jest uniwersalny, zmiennoogniskowy obiektyw, który sprawdzi się w wielu warunkach oświetleniowych.  Kompakty zaopatrzone są także w systemy automatyczne (można je porównać do naszej intuicji), a odpowiednio zastosowane  pomogą nam stworzyć kadr niemal idealny.

Mniej profesjonalne aparaty posiadają wbudowaną lampę błyskową - sztywny kartonik, który umieścisz  pionowo przed lampą odbije błysk i obraz mimo flesza pozostanie naturalny.

https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2014/02/12/imgeioB9m.jpghttps://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2014/02/12/imgDeXSG6.jpg

2) Statyw fotograficzny

Dobry statyw umożliwi  nam fotografowanie w każdych warunkach oświetleniowych bez ryzyka poruszenia aparatu (kiedy pomieszczenie nie jest wystarczająco doświetlone musimy wydłużyć czas naświetlania i  tym samym szansa drgań jest większa).

Jak wybrać dobry statyw? Nowoczesne technologie i zaawansowane materiały nie zastąpią ciężkiego, stabilnego sprzętu. Statywy metalowe są najtańsze i moim zdaniem w przypadku fotografii kulinarnej sprawdzają się najlepiej.

3) Akcesoria kuchenne

Podstawą są klasyczne rekwizyty, takie które będziecie mogli użyć do wielu zdjęć. Monochromatyczne naczynia nie będą konkurowały z kolorowym jedzeniem. Inwestując w akcesoria, z których będziecie korzystać podczas sesji, wybierzcie się na targ staroci i bazar – można odnaleźć tam prawdziwe perełki za niewielkie pieniądze. Zamiast kupować drogie ściereczki wybierzcie się do sklepu z tkaninami i zapytajcie o niepotrzebne skrawki. Dobrym tłem jest drewniany stół, jednak z powodzeniem można zastąpić go pomalowanymi paletami.

4) Zestaw blend

Akcesoria te opisałam szerzej w poprzednim odcinku  - przeczytacie o nich tutaj.

Wirtualne warsztaty

Przypominamy - możecie do nas przesłać swoje zdjęcia na adres email ukryty pod tym linkiem albo zgłosić się przez skrzynkę kontaktową redakcja.ludzie.gotujmy.pl, a Anna je oceni i da cenne rady, które pomogą Wam robić lepsze zdjęcia w przyszłości. 

Dzisiaj ekspert ocenia zdjęcia Babcigramolki i Zbysiowej.

1) Zdjęcie Pierogów z farszem fasolowym i pomidorowym sosem Babcigramolki 

Pierogi z farszem fasolowym i pomidorowym sosem - Pierogi z farszem z fasoli i sosem pomidorowym

"Dużym plusem tej stylizacji jest dobór kolorów. Planując aranżację fotografii najlepiej, jeśli ograniczymy się do 3 kolorów w ten sposób unikniemy stylistycznego "bałaganu" na zdjęciu. Początkowo możesz skorzystać z programu internetowego Adobe Kuler, który umożliwi Ci poprawy dobór kolorów i wykształci intuicyjne podejście w łączeniu barw.

Lampa, mimo iż bardzo przydatna, spłaszcza obraz. Aby uniknąć tego efektu odbij błysk od kartki, którą umieścisz przed fleszem tak, aby odbić go od płaskiej powierzchni np. sufitu.  Fotografia będzie wtedy znacznie bardziej naturalna i przejrzysta."

2) Zdjęcie Mocnego pikantnego gulaszu z wędzoną papryką Zbysiowej.

Mocno pikantny gulasz z wędzoną papryką - Na koniec można zrobić zasmażkę, my jednak wolimy bez zagęszczania. Polecam jako dodatek makaron z pełnego przemiału.

"Fajnym pomysłem na stylizacje jest używanie składników z których powstała potrawa, daje to bardzo naturalny efekt. Jeśli masz chwile wolnego czasu w godzinach przedpołudniowych spróbuj wykonać zdjęcia w naturalnym oświetleniu. Blendę (z powodzeniem możesz ją zastąpić białym kartonem lub kawałkiem płyty pcv) ustaw równolegle do okna, natomiast fotografowany obiekt pomiędzy  źródłem światła a płaszczyzną odbijającą światło. Manipulowanie naturalnym oświetleniem wymaga wprawy, ale daje świetne efekty."

Zapraszamy na bloga Smaczne Ujęcie po więcej informacji, zdjęć i przepisów >>>

https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2013/10/23/imgUofWq6.jpg