Słownik kulinarny

g

Galangal większy

Galangal większy
fot. Fotolia
Galangal większy Alpina galanga  dochodząca do dwóch i pół metra wysokości bylina przyprawowa używana m.in. w kuchni indonezyjskiej i malezyjskiej.  Uprawiana w Malezji, Laosie i Tajlandii, Chinach i na Cejlonie.  Masywne, bulwiaste kłącze wykorzystywane jako przyprawa. Ma ostry, palący smak i aromatyczny, przyjemny zapach. W smaku jest bardziej słodki od galangalu mniejszego, zbliżony do imbiru lecz delikatniejszy. Długie kłącza mają pomarańczowo - brązową skórę , w środku są białe lub jasno – żółty. Dostępne są w całości, plastrach bądź w postaci sproszkowanej. Inne nazwy to Chittarattai, Kanghu, Kha lub Galangal  Korzenny.
Zawartość
Kłącza zawierają olejki eteryczne, alpinon i galangol. Zawartość skrobi w kłączu waha się między 20 a 30 %. Poza tym zawiera cukry, tłuszcze i czerwone garbniki.
Działanie
Tonizuje , pomaga przy nudnościach, zaburzeniach trawienia, w chorobie lokomocyjnej. Tradycyjnie stosowany jako środek zapobiegający przeziębieniom. Galangal wykorzystywany jest przy niestrawnościach i bólach żołądka. Przyspiesza trawienie, pobudza apetyt, wzmacnia serce i poprawia krążenie.
Zastosowanie
Olejki eteryczne wykorzystywane są przy produkcji perfum i wód toaletowych. W krajach arabskich sproszkowany galangal  stosowany jest jako zamiennik tabaki do wąchania. Przede wszystkim jednak wykorzystywany jest jako aromatyczna i poszukiwana przyprawa. Dodawany do past, sosów, zup i jako składnik curry. Aromatyzuje się nim herbatę, doprawia likiery, wina, piwa i octy i wódki. Jego imbirowo-pieprzowy smak doskonale komponuje się z różnymi rodzajami mięs i ryb, zupą grochową i fasolową. Jest jednym z podstawowych składników tajskiej zupy Tom Yum, uznawanej za jedną z najostrzejszych zup świata. Wchodzi w skład wielu mieszanek przyprawowych stosowanych w kuchni tajlandzkiej i indonezyjskiej.