Słownik kulinarny

g

Gorczyca

Gorczyca
Gorczyca jest rośliną należącą do rodziny kapustowatych. Pierwotnie występowała w krajach basenu Morza Śródziemnego, a stamtąd rozprzestrzeniła się do Północnej Afryki, Azji Mniejszej i Indii. Była znana wiele tysięcy lat temu. Cenili ją starożytni uczeni i medycy. Wzmianki o niej możemy znaleźć w Biblii, Hipokrates uważał, że gorczyca rozluźnia mięśnie, a starożytni Grecy używali jej jako przyprawy. Obecnie jest uprawiana na szeroką skalę, ponieważ stosuje się ją jako przyprawę, jest rośliną miododajną, pozyskuje się z niej olej oraz jest surowcem zielarskim. Rozróżniamy gorczycę białą, czarną, sarepską i polną. Nasiona tych odmian różnią się przede wszystkim wyglądem i smakiem, ale też występowaniem.

Gorczyca biała ma okrągłe, twarde nasiona o kolorze beżowym lub słomkowym. Charakteryzuje się łagodnym smakiem i ma właściwości konserwujące. Występuje przede wszystkim w Europie.

Gorczyca czarna ma znacznie mniejsze nasiona od gorczycy białej, koloru czarnego o bardziej ostrym smaku. W warunkach naturalnych rośnie przede wszystkim na północy Afryki oraz południowo-zachodniej Azji. Obecnie występuje pod nazwą kapusty czarnej.

Gorczyca sarepska lub żółta nosi naukową nazwę kapusty sitowej. Posiada żółte lub brązowe, okrągłe i twarde nasiona o charakterystycznym, ostrym, a nawet palącym smaku. Jej rodzimym obszarem występowania są Indie.

Działanie
Gorczyca zawiera przede wszystkim węglowodany, tłuszcze, białko oraz błonnik, olejki eteryczne i pierwiastki, których potrzebuje ludzki organizm. Od wieków była wykorzystywana jako przyprawa, ale też jako roślina lecznicza. Stosowana jest w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, wykrztuśne oraz przeciwbólowe i rozgrzewające. Wykorzystuje się ją również w walce z chorobami układu oddechowego i przy bólach reumatycznych.

Zastosowanie
Jest składnikiem mieszanek przyprawowych. Stosuje się ją przy produkcji musztard, a także jest dodawana do różnego rodzaju kiszonek, marynat, dań mięsnych i rybnych.