Słownik kulinarny

g

Gorczyca czarna

Gorczyca czarna
fot. Fotolia
Gorczyca czarna nosi naukową nazwę kapusty czarnej i należy do rodziny kapustowatych. W stanie naturalnym występuje w północnej Afryce oraz Azji mniejszej. Jest znana od tysięcy lat i wykorzystywana w medycynie ludowej oraz jako przyprawa. Nasiona gorczycy czarnej są twarde o owalnym kształcie i czarnej barwie, oraz o silnym, pikantnym i goryczkowatym smaku. Do Polski przywędrowała prawdopodobnie w XVI wieku, a obecnie jest uprawiana na szeroką skalę.

Zawartość
Gorczyca czarna, tak jak inne odmiany gorczycy zawiera przede wszystkim węglowodany, tłuszcze oraz białko i błonnik. Silny smak i aromat zawdzięcza olejkom eterycznym oraz synalbinie. Można też wyodrębnić takie pierwiastki jak: wapń, magnez, potas, cynk, selen, siarkę.

Działanie
Gorczyca czarna ma działanie antyseptyczne, przeciwbólowe i rozgrzewające oraz powlekające. Wykorzystywano ją do niwelowania bóli reumatycznych oraz przy chorobach układu pokarmowego. Działa pobudzająco na pracę żołądka oraz perystaltykę jelit. Wyciągi wodne działają osłaniająco na błonę śluzową żołądka, a zewnętrznie stosuje się przy infekcjach gardła i migdałów. Ma działanie wykrztuśne co wykorzystuje się w leczeniu chorób układu oddechowego. Należy pamiętać, że ma również działanie podrażniające, zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Dlatego należy stosować ją z rozwagą. Bezpośrednio na skórę nie powinno się przykładać dłużej niż kilka minut.

Zastosowanie
Gorczyca czarna jest składnikiem musztard. Stosuje się ją jako przyprawę do marynat, zalew octowych, kiszonek, surówek, wędlin i majonezów oraz maseł ziołowych. Z nasion gorczycy wytwarza się wysokiej jakości olej, który ma zdolność pochłaniania wszelkich zapachów. Dodawana jest także do dań mięsnych i rybnych.