Słownik kulinarny

g

Grzyby Mun, uszak gęstowłosy

Grzyby Mun, uszak gęstowłosy
fot. Fotolia
Grzyb mun znany również pod nazwą uszak gęstowłosy, ucho bzowe, uszak judaszowy. Rośnie głównie na osłabionych lub martwych drzewach w lasach, zaroślach parkach, ogrodach. W warunkach naturalnych występuje głównie na pniach czarnego bzu, ale też na akacji i innych drzewach zazwyczaj liściastych, praktycznie nie występuje na iglastych. Największy ich zbiór przypada na wiosnę. Przybierają barwę brunatną, a nawet czarną. W Polsce w sprzedaży są dostępne grzyby suszone. Warto pamiętać, że kiedy je zaleje się wodą swoją objętość powiększają nawet do pięciu razy. Uszaki znane i cenione są głównie w kuchni Dalekiego Wschodu oraz w ludowej medycynie chińskiej. Jeżeli zaś chodzi o walory smakowe to same w sobie nie mają zbyt wyrazistego smaku, jednak dodane do potrawy doskonale chłoną i uwydatniają smak innych składników.

Zawartość
Grzyby mun zawierają podobnie jak inne grzyby białko, ponadto tłuszcze, węglowodany i minerały, najwięcej potasu i wapnia, a w mniejszych ilościach magnez, fosfor, krzem i sód.

Działanie
Chińczycy przypisują im właściwości lecznicze i już od wielu setek lat wykorzystywane są w leczeniu chorób układu oddechowego, w łagodzeniu kaszlu. Uważa się jednak, że najcenniejsze są w walce z chorobami układu krążenia, a przede wszystkim w rozrzedzaniu krwi, przez co poprawiają jej krążenie.  Doskonale też wzmacniają system odpornościowy organizmu. Poza tym pomagają przy krwawieniach hemoroidów oraz na bóle zębów, brzucha i serca. A także wzmacnia ludzką psychikę.

Zastosowanie
Grzyby mun wykorzystywane są przede wszystkim w kuchni Azjatyckiej. Po ugotowaniu stają się chrupkie. Stanowią dodatek do zup, potraw duszonych i smażonych. Doskonale komponują się z wyrazistymi przyprawami takimi jak: czosnkiem, chili, sosem sojowym.