Słownik kulinarny

g

Guawa

Guawa
fot. Fotolia
Guawa jest to tropikalna roślina z rodziny mirtowatych występująca na Karaibach, Ameryce Środkowej oraz w Ameryce Południowej. Znana jest również pod nazwami gujawa, gruszla, gwajawa, gojawa, psydia. Są to drzewa lub krzewy osiągajce do 10 m wysokości. Ich owoce są jadalne o owalnym lub gruszkowatym kształcie, bardzo aromatycznym zapachu i słodkim smaku. Pokrywa je cienka, delikatna skórka o barwie od jasnozielonej poprzez żółtą, różową do czerwonej. Natomiast miąższ jest jasny lub czerwony i zawiera drobne, twarde pestki. Obecnie Guawa ze względu na smaczne i zdrowe owoce uprawiana jest w ponad 50 krajach. Jej liście i kora wykorzystywane są jako środek leczniczy.

Zawartość
Owoc guawy zawiera cukry, białko, tłuszcze, pektyny oraz witaminy – najbogatsza jest w witaminę C i pod tym względem przewyższa inne owoce cytrusowe, a także błonnik i minerały np. potas.

Właściwości
Guawa zmniejsza wchłanianie cukru we krwi, co jest bardzo korzystne w przypadku osób chorych na cukrzycę oraz odchudzających się. Właśnie pod tym względem guawa jest najbardziej ceniona. Uważa się, że doskonale wspomaga proces spalania tłuszczy. Duża zawartość potas wzmacnia pracę układu sercowo-naczyniowego, natomiast witamina C korzystnie działa na cały organizm ludzki m.in. zwiększa odporność, opóźnia procesy starzenia, zapobiega rozwojowi wolnych rodników. Zawarte w niej pektyny powodują przyspieszenie procesów trawiennych, a duża zawartość błonnika daje uczucie sytość na długi czas. Natomiast liście guawy stosowane na w przypadku biegunek oraz innych schorzeń układu pokarmowego. Uważa się, że liście mają również działanie przeciwbakteryjne. W rodzimych krajach guawa liście i kora wykorzystywane są jako środek w leczenie dezynterii.

Zastosowanie
Guawa jest spożywana surowa lub w postaci przetworzonej. Stanowi doskonały dodatek do dań na słodko, ciast, sałatek. Wykorzystywana jest do produkcji dżemów, konfitur, soków, galaretek.