Historia Martini Asti

Szczep Moscato był jedną z pierwszych uprawianych odmian winorośli. Do Włoch przybył dzięki starożytnym Grekom. Uprawy Moscato skoncentrowały się wokół górskiego miasta Asti.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Historia Martini Asti

Bąbelki wina Martini Asti stanowią idealną inspiracje do pozytywnych zmian. Lekkość i świeżość musującego wina idealnie komponuje się z elegancją i szykiem sprawiając, że czujemy się wyjątkowo, zwiewnie i czarująco. Wszystko to jest zasługa połączenia smaku i aromatu winogron Moscato, górskiego klimatu i ziemi północnych Włoch.

Historia Martini Asti

Szczep Moscato był jedną z pierwszych uprawianych odmian winorośli. Do Włoch przybył dzięki starożytnym Grekom. W ciągu wieków tę odmianę zaczęto uprawiać w różnych regionach Europy.  Na alpejskich stokach Piemontu, w otoczeniu świeżego powietrza i pięknych krajobrazów, winogrona Moscato znalazły swoje miejsce na ziemi. To tutaj narodził się niepowtarzalny smak Martini Asti, który jest połączeniem wyjątkowego smaku i aromatu winogron Moscato, górskiego klimatu i ziemi północnych Włoch. Uprawy Moscato skoncentrowały się wokół górskiego miasta Asti.

Piemont to także nierozerwalnie ojczyzna Martini. To tutaj, w Turynie, w 1847 roku powstała firma Martini, Sola & Campagnia. Przez pierwsze kilkadziesiąt lat systematycznie rozwijano eksport, aby pod koniec XIX wieku stać się marką rozpoznawalną na całym świecie.

Tak, oto w 1863 roku pojawiło się na rynku wino musujące Martini Asti, którego smaku nie można pomylić z jakimkolwiek innym trunkiem produkowanym na świecie. Aromat ten jest organicznie związany z Piemontem ojczyzną firmy Martini i wina Asti.

Co wyróżnia Martini Asti:

Unikalny obszar, gdzie winorośl szczepu Moscato Bianco ma najlepsze warunki wzrostu i dojrzewania jest region Asti w Piemoncie. To winogrona wyłącznie z tych okolic mogą stanowić surowiec do produkcji musujących win Asti oznaczonych symbolem D.O.C.G. Tylko 32 wina na świecie mogą poszczycić się tym symbolem. Martini współpracuje z wyselekcjonowanymi winnicami. Są one położone na stromych, alpejskich stokach, gdzie sama natura zapewnia najlepsze warunki winogronom, z których powstaje doskonałe wino. 

Cykl życiowy Moscato jest bardzo długi w porównaniu z innymi owocami. Trwa od wczesnej wiosny, aż do jesieni. Krzewy są wystawione na zimny, górski wiatr, ale dojrzewają w upalnym, śródziemnomorskim lecie. Jednym z wielu sekretów Asti, słodkiego, ale nie przesłodzonego wina jest to, że pochodzi ono z winorośli, które zaznały mrozu zimy, kaprysów wiosny oraz upału lata.

Filozofia produkcji Martini Asti opiera się na użyciu technologii, która w pełni chroni integralność smaku i aromatu winogron. Cały sekret to łagodny proces, który towarzyszy szybkiemu przejściu z winogron w moszcz bez utraty wspaniałych cech Moscato zapewniając wyjątkowy bukiet i jasność.

Wyczuwalne nuty kwiatu akacji i pomarańczy z delikatnym aromatem lipy i wisterii zamknięte w słodkim, zrównoważonym smaku, czynią Martini Asti jednym z najbardziej charakterystycznych produktów tego regionu. Bogaty bukiet trunku jest zasługą gleb, na których rosną winne plantacje oraz panującego tu klimatu. Dzięki ręcznemu zbiorowi kiści i stosowaniu tradycyjnych metod pozyskiwania wina, Martini Asti, najwierniej oddaje smakowe i zapachowe walory winogron z Piemontu.

Przed podaniem wino powinno spędzić 4-5 godzin w lodówce, aby osiągnąć idealną temperaturę 8-10 °C. Wino najlepiej podawać w wysokich i wąskich kieliszkach.

Z czym podawać Martini Asti

Zimne wino genialnie podkreśla smak deserów. Jest słodkie i delikatne, nie przytłacza swoim aromatem. Asti będzie świetnym dodatkiem do owoców. Poleca się łączenie aromatu i musujących bąbelków z świeżymi owocami. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że wino musujące pasuje tylko do słodkich rzeczy. Teraz powoli się od tego odchodzi. Asti wspaniale komponuje się z serami, wędzonym łososiem, kawiorem.