Słownik kulinarny

h

Homarzec

Homarzec
fot. Fotolia
Występowanie 

Ocean Atlantycki, Morze Śródziemne

Opis

Homarzec jest gatunkiem skorupiaka z rodziny homarów, który nazywany jest również langustynką, scampi lub  nerczanem ze względu na swój smak. homarzec podawany jest na zimno oraz na ciepło. Jako samodzielna przystawka lub dodatek do wielu dań, m.in. zup, sosów, sałatek. W całości podawany jest w towarzystwie ryżu. Można go również smażyć, grillować, piec lub zapiekać. 

Cechy charakterystyczne

Zaliczane są do największych krewetek, ma pomarańczowo-czerwony pancerz, osiągają do około 27cm. długości. Podczas gotowania pancerz nie zmienia koloru. Samce są większe od samic. W dzień nie można ich spotkać, gdyż lubują się w błotnistych i zacienionych miejscach, a polują w nocy.

Zastosowanie

Pomimo tak dużych rozmiarów, tylko ogon jest jadalną częścią langustynek, po ugotowaniu ma różowe prążki.
Homarce należy gotować w skorupkach, w osolonej wodzie przez około 10 minut. Przygotowane mięso wydłubujemy ze skorupek. Mięso samo w sobie jest bardzo dobre, dlatego można je podawać jako samodzielną przystawkę z kremowym dressingiem.

Homarce serwowane są zarówno na zimno, jako przystawka lub jako dodatek do sałatek. Ze względu na swoje duże rozmiary można je smażyć, piec i grillować. Podaje się je w całości lub obrane z potrawami z ryżu. Używa się do nich sztućców deserowych, noża i widelca.