Słownik kulinarny

j

Jagoda

Jagoda
fot. Edipresse / Fotolia
Jagoda znana pod różnymi nazwami, np. czarna jagoda, borówka czarna, czernica jest to roślina z rodziny wrzosowatych występująca przede wszystkim w strefie klimatu umiarkowanego oraz arktycznego. Jest powszechnie znana w Europie, Azji, Ameryce Północnej. Bardzo ceniona przez naszych przodków z powodu przypisywanym jej właściwościom leczniczym.

Czarna jagoda to roślina występująca w postaci krzewinek osiągających od 15 do 30 cm wysokości. Rozrasta się za pomocą kłączy tworząc tzw. jagodniki. Spożywane są owoce, którymi są jagody o średnicy  6 – 10 mm. Niedojrzałe owoce mają barwę zieloną. Potem przybierają barwę czerwoną, a następnie w miarę dojrzewania ciemnieją w końcowym etapie przyjmując barwę czarną z granatowym nalotem. Surowcem zielarskim są owoce i liście.

Jagody zawierają bardzo duże ilości antocyjanów, cukrów  przede wszystkim glukoza i fruktoza, kwasy organiczne, np. cytrynowy, jabłkowy, a w mniejszych ilościach bursztynowy, mlekowy, szczawiowy. Poza tym pektyny i garbniki oraz witaminy: C, A, B, PP i bardzo potrzebne pierwiastki dla ludzkiego organizmu: selen, cynk, miedź, mangan, żelazo. Natomiast bardzo mało zawierają wapnia i fosforu. W liściach znajdują się podobne pierwiastki i związki chemiczne co w owocach, przy czym liście wystawione na działanie promieni słonecznych są bogatsze w wymienione składniki.

Czarna jagoda stosowana jest w biegunkach i na zaparcia. Skutecznie zwalcza pasożyty układu pokarmowego, regeneruje błonę jelit, co jest bardzo ważne w alergiach, stanach zapalnych i innych dolegliwościach jelitowych. Niszczy drobnoustroje chorobotwórcze, a zawarte w jagodach antocyjany wiążą toksyny i utrudniają ich wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Działają przeciwbakteryjnie – udowodnione jest niszczące działanie na bakterie salmonelli i gronkowca. Suszone owoce działają przeciwbiegunkowo, antyseptycznie, przeciwgorączkowo. Natomiast wyciągi z liści wykorzystywane są w leczeniu infekcjo dróg moczowych oraz stanów zapalnych jelit. Zewnętrznie stosuje się w stanach zapalnych skóry i śluzówek oraz przy hemoroidach.

Jagody wykorzystywane są do kupażowania win, wyrabiania konfitur, dżemów, marmolady, soków, napojów, koktajli, sosów. Można je gotować, dusić, mrozić i suszyć.
Szarlotka z jagodami

Szarlotka z jagodami

Mniam1 Mniam1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Tort z jagodami

Tort z jagodami

Mniam1 Mniam1
2

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Tarta z jagodami

Tarta z jagodami

1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: