Słownik kulinarny

j

Jajka strusie

Jajka strusie
fot. Fotolia
Jajo strusie jest największym jakie możemy dostać. Jego waga potrafi przekroczyć 2 kg. Z powodu rozmiaru zawiera znacznie więcej białka i żółtka niż inne jajka. Posiada bardzo twardą skorupkę, którą trudno jest rozłupać w tradycyjny sposób. Jajka strusie stają się coraz bardziej popularne w Polsce, toteż z zakupem ich nie powinniśmy mieć większego problemu.

Właściwości

Spośród wszystkich jaj, strusie zawierają najwięcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom "złego" cholesterolu, a podwyższają poziom dobrego. Średniej wielkości jajko zawiera 158 kcal i aż 13,5 g białka! Tak jak i inne jajka, w ich składzie znajdziemy witaminę A i lecytynę.

Ciekawostka

Jajka strusie najlepiej jest kupować w okresie od marca do sierpnia. W tym czasie strusie zaczynają wylęg, mamy więc pewność, że dostaniemy świeże sztuki. Aby zrobić z nich jajko na twardo, potrzeba aż 2,5 godziny! O połowę mniej czasu poświęcimy na ugotowanie go na miękko. Jajecznica z jajka strusiego to nie lada wyzwanie. Trzeba najpierw je otworzyć. Najlepiej użyć do tego noża z ząbkami i "przepiłować" jajko albo młotka z dłutem. W tym drugim przypadku wystarczy zrobić mały otwór i pozwolić, żeby żółtko z białkiem wypłynęło.

Zastosowanie

Z jajek strusich można przyrządzić to samo, co z jajek kurzych. Nadadzą się na jajecznicę, omlet, jajko sadzone, na miękko i na twardo. Można też dodać je do ciasta. Należy jednak pamiętać, że jedno strusie jajo to ok. 28 jaj kurzych. Częstą propozycją na danie jest zrobienie jajka faszerowanego. Skorupka ze strusiego jaja nadaje się do tego idealnie.