Jak udekorować stół wielkanocny?

Aby nasz stół wielkanocny wyglądał zachwycająco, nie koniecznie musi ucierpieć na tym nasz portfel, wystarczy jedynie odrobina fantazji.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Jak udekorować stół wielkanocny?
fot. Fotolia
Stół wielkanocny, nie musi być zastawiony kolorowymi pisankami, figurkami, baziami czy sztucznymi kurczakami aby oddawał atmosferę świąteczną. Warto natomiast pomyśleć o drobnych kilku elementach, które wprowadzą nas w świeży, wiosenny nastrój. Ważne jest też utrzymanie równowagi kolorystycznej. Motywy w odcieniach pastelowych, zieleni, żółci bądź błękitu nadadzą wiosenny klimat naszej kompozycji. Klasycznym rozwiązaniem będzie biały obrus i jeden bądź dwa inne elementy kolorystyczne współgrające razem ze sobą. Aby podczas świąt stół wyglądał zachwycająco, nie musimy wydawać fortuny na drogie dekoracje, wystarczy tylko odrobina wyobraźni.

Kwiaty i rośliny

Idealnym dodatkiem na stół wielkanocny jest bukiet świeżych kwiatów pasujący kolorystycznie do reszty stołu . Świetnym pomysłem będą tu konwalie, żonkile lub tulipany umieszczone w dekoracyjnych wazonach. Pamiętajmy, że element dekoracyjny stojący pośrodku skupia na sobie wzrok i uwagę gości. Zadbajmy zatem szczególnie o ten detal.

Możemy też samodzielnie zasadzić wielkanocną „trawkę”. Do tego celu wystarczy tylko kupić nasiona rzeżuchy lub zboża (owsa, żyta czy pszenicy) i zasadzić je na około tydzień przed Wielkanocą. Wyhodowane roślinki, posadzone w ozdobnych doniczkach, możemy ustawić w szeregu wzdłuż stołu wielkanocnego. Taki akcent nada dekoracji świeżość, a zarazem będzie nawiązywał do wiosennego odrodzenia się natury.

Ręcznie wykonanie serwetek

Ciekawym elementem dekoracyjnym na naszym stole mogą być zrobione przez nas obrączki do serwetek. Pamiętajmy aby najlepiej używać serwetek materiałowych które są bardziej eleganckie od tych papierowych. Oto kilka pomysłów na wiązanie serwetek, zaczerpniętych z poradnika Anthei Turner „Perfekcyjna pani domu”:

• Złożoną serwetkę obwiąż wąską aksamitną tasiemką i włóż pod nią pojedynczy kwiatek
• Jaskrawo kolorową lnianą serwetkę obwiąż trzy pałeczki chlebowe. Pod węzeł wsuń gałązkę świeżego rozmarynu
• Jeśli uprawiasz w ogródku szczypiorek, zerwij garść. Dwoma lub trzema źdźbłami obwiąż zwiniętą serwetkę
• Upleć warkocz z rafiowego sznurka i obwiąż nim gotowe obrączki do serwetek. Przymocuj kilka liści laurowych, lub gałązkę szałwii albo tymianku
• Wstąp do sklepu z materiałami i przejrzyj pudełko z resztkami, poszukując nietypowych dodatków: koronki, perełek, frędzli, z  których zrobisz obrączki na serwetki.

Dekoracje z motywem jajek lub pisanek

Symboliczne jajko powinno się znaleść na naszym stole wielkanocnym. Możemy wykorzystać do tego celu wydmuszki, pisanki lub również zwykłe jajka o białych i beżowych skorupkach. Jajka możemy podpisać imonami gości, będą pełnić rolę wielkanocnej winietki. Ciekawym pomysłem będzie wykonanie świeczek wlewając wosk do połówek skorupek po jajkach. Białe wydmuszki można umieścic w wazonie wypełnionym wodą z kwiatami. Skorupki po jajkach możemy wykorzystać również do zasadzenia w nich rzeżuchy. Umieszczone w kieliszkach do wódki skorupki z rzeżuchą stanowią pomyśłową dekorację stołu.