Jak gotować kukurydzę?

  • 2

Gotowanie kukurydzy zwykle wiązało się z wielogodzinnym staniem przy kuchence. Jest to jednak danie, które można przygotować w 15 minut. Wystarczy nieco wody i cukru, by cieszyć się miękką kukurydzą!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Jak gotować kukurydzę?
fot. Fotolia
Do niedawna panowało przekonanie, iż kukurydzę należy gotować przez kilka godzin, by uzyskała idealną miękkość. Dodatkowo często do wody dodawało się spore ilości soli, która miała przyśpieszyć ten proces. Obie rzeczy są błędne i zamiast ułatwić gotowanie, sprawiają, że kukurydza robi się twarda. Ile zatem gotować kukurydzę? Wystarczy zaledwie kwadrans. Jak to możliwe?

Gotowana słodka kukurydza

1. Przygotuj:
  • 2-3 kolby kukurydzy
  • 2 łyżeczki cukru
  • Masło
  • Sól
  • Wodę
2. Z kukurydzy oberwij liście i usuń wszystkie nitki. Dokładnie ją opłucz i osusz.

3. W garnku zagotuj wodę. Powinno być jej tyle, aby kolby swobodnie pływały na powierzchni.

4. Wodę osłodź i wrzuć na nią kolby kukurydzy. Gotuj maksymalnie 15-20 minut (przy dużych kolbach; przy mniejszych 10 minut).

5. Gotowe kukurydze wyłóż na talerz, posól i ozdób wiórkami masła. Smacznego!

Ugotowane kolby kukurydzy z liśćmi z masłem
Fot. Fotolia

Inne sposoby gotowania kukurydzy

Kukurydzę gotowaną najczęściej przygotowujemy we wrzątku. Można jednak do tego celu wykorzystać także mleko, mikrofalówkę lub metodę gotowania na parze.

Gotowanie kukurydzy w mleku jest podobne do tego z wodą. Wystarczy wymieszać mleko i wodę w równych proporcjach, zagotować i wrzucić kolby do garnka. Po kwadransie otrzymujemy bardzo delikatną i słodką w smaku kukurydzę. Przygotowana w ten sposób może posłużyć za posiłek dla dziecka.

Przygotowanie kolb w mikrofalówce jest dość popularną metodą. Dzięki niej cały proces trwa jeszcze krócej niż przy tradycyjnym gotowaniu. Zajmuje bowiem maksymalnie 7 minut, przy maksymalnej mocy kuchenki. Wystarczy pokrojone na mniejsze kawałki kolby ułożyć na talerzu, podlać trzema łyżkami wody i wstawić do kuchenki.

Zwolennicy gotowania na parze z kolei muszą uzbroić się w cierpliwość. Parowanie może bowiem trwać dokładnie tyle samo co tradycyjne przyrządzanie kolb. Plusem w tym przypadku jest fakt, iż otrzymana w ten sposób kukurydza nie zawiera żadnych dodatków. A co za tym idzie - można z niej wydłubać ziarenka i wykorzystać do innych potraw, w tym do sałatek czy tortilli.

Miska z ziarnami kukurydzy
Fot. Fotolia

Czy kukurydza jest zdrowa?

Nie zawiera glutenu, ma niski indeks glikemiczny (ig 53) i jest niskokaloryczna - w jednej kolbie znajduje się tylko 155 kcal. Można uznać, że to praktycznie samo zdrowie. Dlaczego warto jeść kukurydzę?

Oprócz wspomnianych dóbr dietetycznych, warto zwrócić uwagę na składniki odżywcze. Roślina ta stanowi świetne źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K. Wszystkie odpowiadają za podstawowe elementy funkcjonowania naszego organizmu.

Witamina A utrzymuje w zdrowiu nasze oczy, witamina E odpowiada za wolniejsze starzenie się komórek, witamina D ma korzystny wpływ na układ nerwowy i kostny a witamina K jest odpowiedzialna za krzepliwość krwi.

Dodatkowo w kukurydzy można znaleźć sporą zawartość żelaza, selenu i cynku – minerałów, które również pełnią kluczowe role w organizmie. Żelazo jest jednym ze składników budujących czerwone krwinki, odpowiedzialne za transport tlenu.

Selen poprawia funkcjonowanie tarczycy i wpływa pozytywnie także na męską płodność. Z kolei cynk odpowiada za regulację wydzielania insuliny oraz przyśpiesza proces gojenia się ran. Biorąc to pod uwagę, można uznać, że warto jeść kukurydzę na obiad!

W jaki sposób Wy gotujecie kukurydzę? Robicie to w sposób tradycyjny czy macie swoje unikalne patenty? Może macie ciekawe przepisy na wykorzystanie gotowanej kukurydzy do dań głównych, zup i sałatek? Podzielcie się nimi w komentarzach!