Jak ugotować zupę kalafiorową?

  • 1

Kalafior, warzywa, bulion i przyprawy - tylko tyle potrzeba, aby po kilkunastu minutach cieszyć się aromatyczną zupą z kalafiora. Jeśli masz ochotę na krem z kalafiora, potraktuj zupę blenderem i dodaj na wierzch grzanki, ptysie lub migdały.

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Jak ugotować zupę kalafiorową?
fot. Adobe Stock
Rosół, pomidorowa i kalafiorowa – tak może brzmieć kanon zup wielu gospodyń. Ciężko bowiem o bardziej klasyczne smaki, które wszyscy lubią. O ile żurek czy zupa szczawiowa mają swoich zwolenników i przeciwników, to już wspomniane klasyki nie muszą się martwić o swoją popularność. Jak zatem przyrządzić dobrą zupę kalafiorową?

Zupa kalafiorowa – prosty przepis

Niezależnie od tego jakie masz umiejętności kulinarne, bez problemu uda Ci się przygotować zupę kalafiorową. Zerknij na nasz patent na idealną kalafiorową!
 
Składniki:
  • 1,5 litra rosołu lub bulionu warzywnego,
  • 1 duża główka kalafiora,
  • 4-5 średnich ziemniaków,
  • 1 duża marchewka,
  • 1 mała pietruszka,
  • 1 por,
  • 2 listki laurowe,
  • 4 ziarenka ziela angielskiego,
  • pieprz i sól.
 
Jeśli po obraniu kalafiora zostały ci liście i głąb – nie wyrzucaj ich! Zobacz jak wykorzystać liście kalafiora do zup i sałatek.
 
Jak zrobić idealną kalafiorową?
 
  1. Wszystkie warzywa dokładnie umyj, osusz i obierz ze skórki, jeśli jest taka potrzeba.
  2. Bulion ustaw na palniku i zagotuj.
  3. Dodaj pokrojone w talarki marchewkę i pietruszkę, pokrojone w kostkę ziemniaki i kalafiora podzielonego na różyczki.
  4. Gotuj zupę kalafiorową na wolnym ogniu do momentu, aż warzywa zmiękną, następnie dodaj posiekanego pora oraz przyprawy.
  5. Po 10-15 minutach sprawdź smak zupy kalafiorowej i ewentualnie dopraw.

Zupa kalafiorowa nie musi być nudna! Możesz dodać do niej mnóstwo wartościowych dodatków i podkreślić delikatny smak kalafiora. A może zupa kalafiorowo-ogórkowa z mięsną wkładką, albo kalafiorowo-brokułowa z ziemniakami? Do kalafiorowej zamiast ziemniaków możesz dodać inne produkty jak ryż, kasze czy kluseczki.
 
Jeśli takie połączenie jest ci obce, musisz koniecznie to zmienić – sprawdź przepis na kalafiorową z papryką i kluseczkami i spróbuj jak pyszna może być zupa kalafiorowa z kaszą jęczmienną.

zupa kalafiorowa
fot. Adobe Stock

Krem z kalafiora, czyli drugie oblicze zupy kalafiorowej

Jeśli nie lubisz pływających w zupie kawałków warzyw, albo masz ochotę na inną wersję kalafiorowej, zrób krem z kalafiora! Wystarczy, że składniki na klasyczną zupę kalafiorową będziesz gotować odrobinę dłużej, a po krótkim ostygnięciu wszystko potraktujesz blenderem ręcznym.
 
Taka zupa krem z kalafiora będzie też świetnym wyborem dla małych dzieci – przemycisz w niej mnóstwo cennych witamin.
 
Aromatyczna zupa krem z kalafiora może być podana z grzankami, do których warto wykorzystać czerstwe pieczywo. Zobacz jak zrobić grzanki czosnkowe, które możesz wykorzystać do zupy krem z kalafiora, a także innych potraw jak np. sałatki. Zamiast grzanek dodaj kulki ptysiowe – są miękkie i z pewnością zasmakują nawet małym niejadkom.
 
Smakowo wyróżni się na pewno zupa krem z serkiem topionym, polana oliwą i posypana świeżo mielonym pieprzem i koperkiem. Jeśli dodasz do kremu z kalafiora odrobinę słodkiej śmietanki i posypiesz wierzch zupy z kalafiora płatkami migdałowymi, otrzymasz lekko słodki i delikatny posiłek. 

krem z kalafiora z grzankami
fot. Adobe Stock

Jaki kalafior będzie najlepszy na zupę kalafiorową?

Nie sposób nie wspomnieć o podstawowym składniku zupy kalafiorowej, czyli kalafiorze. Otóż wcale nie jest powiedziane, że możesz ją przygotowywać wyłącznie z odmiany białej. Biały kalafior jest najłatwiejszy do zdobycia i dostępny praktycznie przez cały rok – jeśli nie w formie świeżej, to przynajmniej mrożonej.
 
Sprawdź jak mrozić kalafiora.

Okazuje się jednak, że coraz popularniejsza w Polsce odmiana romanesco warta jest uwagi. Nie dość, że jest atrakcyjniejsza wizualnie – zielone stożkowe różyczki lepiej się prezentują od tych białych – to jeszcze zawiera cenne kwasy omega-3, wspomagające pracę serca.

Bez wątpienia obie odmiany są warte uwagi i wykorzystania – są bogate w cenne składniki odżywcze, takie jak żelazo, magnez czy jod oraz stanowią dobre źródło witaminy C. Wspomagają pracę wątroby – nie tylko jej regenerację, ale także proces usuwania toksyn z organizmu. Jeśli zatem wahasz się, czy gotować zupę kalafiorową, to pomyśl o tym, że trudno o zdrowszą zupę!