Jak usadzić gości na weselu?

Są różne szkoły usadzania gości weselnych - dowiedz się, jakie są opcje, by wybrać tę najodpowiedniejszą.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Jak usadzić gości na weselu?
Wybór stołów

Zanim zdecydujecie kto obok kogo ma usiąść musicie wiedzieć, jaki rodzaj stołów preferujecie i na jakie ich rozmieszczenie pozwala kształt i rozmiar sali weselnej. Można wybrać tradycyjne ułożenie - a więc długie rzędy stołów ułożone do siebie równolegle, w podkowę, czy na kształt litery L, T, bądź w układzie zamkniętym. Innym pomysłem - ostatnio szczególnie modnym - są stoły okrągłe, przy których siedzi po kilkanaście osób. Przy wyborze tej drugiej opcji trzeba koniecznie wziąć pod uwagę to, że większość gości zapewne przyjdzie w parze, będą jednak i tacy, którzy swojej połówki mieć nie będą. O tych osobach trzeba pomyśleć więc szczególnie, by nie siedziały "na doczepkę" w towarzystwie samych par.

I tu też pojawia się bardzo ważna kwestia - miejsca dla gości powinny zostać podpisane. Najlepiej z imienia i nazwiska, na ozdobnych wizytówkach. W dobrym tonie jest, by goście podali wcześniej personalia osób towarzyszących, z którymi zamierzają się bawić. To pozwoli uniknąć niezbyt taktownych napisów na karteczkach w stylu "Osoba towarzyszący Anny Kowalskiej". Nikomu bowiem nie będzie miło czuć, że jest spoza listy gości.

Kto obok kogo siedzi na weselu

By ciocia Irenka posadzona obok cioci Eli nie siedziała jak na szpilkach, i obie panie nie czuły się tym urażone, należy przemyśleć, kogo z kim usadzić. Dobrym zwyczajem jest mieszanie gości ze strony Pana Młodego i Panny Młodej, pozwoli to rodzinom lepiej się poznać i nie zamykać się na innych. Uwzględnić przy tym należy również wiek weselników - młodzi najlepiej będą się czuć w towarzystwie młodych, a starsi przy swoich równolatkach. Łatwiej wówczas o temat do miłej rozmowy.

Istnieje kilka istotnych wskazówek co do stołu Pary Młodej. Tutaj powinniśmy zastosować się do przyjętych zasad:

1. Panna Młoda siedzi zawsze po prawej stronie Pana Młodego
2. Państwo Młodzi zajmują miejsca centralne, bądź inne, ale w szczególny sposób wyróżnione
3. Państwo Młodzi nie mogą mieć innych gości za swoimi plecami - siedzą oni przodem do wszystkich
4. Państwo Młodzi siedzą również przodem do głównego wejścia na salę
5. Bliżej Pary Młodej siedzą starsi, dalej - młodzi goście
6. Przy stole Państwa Młodych powinno znaleźć się miejsce dla: rodziców oraz świadków, a jeśli pozwala na to długość stołu - także rodzeństwa.

Rozplanowanie miejsc przy głównym stole


Tak jak pisałam wcześniej - Panna Młoda siedzi po prawej stronie męża. Po jej prawej powinien znaleźć się jej ojciec, obok ojca matka Pana Młodego, następnie świadek.

Po lewicy Pana Młodego usiądzie matka Panny Młodej, obok niej ojciec Pana Młodego, następnie świadkowa.

Sytuacja komplikuje się nieco, gdy rodzice są rozwiedzeni i np. przybędą ze swoimi nowymi partnerami. Wtedy partnerzy rodziców usiądą przy głównym stole, w towarzystwie swoich partnerów, świadek lub świadkowa znajdą się o 1 miejsce dalej.

Ranga miejsca i miejsca dla dzieci


Przyjmuje się, że miejsca położone bliżej Pary Młodej mają wyższą rangę, więc zgodnie z tą zasadą, powinna na nich usiąść bliższa rodzina, a zwłaszcza seniorzy rodów.

Pamiętaj, że kobieta nigdy nie powinna siedzieć na końcu stołu. Należy też możliwie zadbać o to, by wszyscy mogli swobodnie wychodzić zza stołu - unikajmy takiego ustawienia, które będzie wymagało wychodzenia większości weselników zza stołu, aby przepuścić jedną osobę. Jeśli rzędy stołów ustawione są pod ścianami niech bedzie tam odpowiednio dużo miejsca, by móc zza stołu wyjść.

Dla dzieci warto przygotować odrębny stół, dzieci najmłodsze które nie są jeszcze samodzielne sadzamy przy ich rodzicach, przy czym pamiętamy, by dostawić odpowiednie krzesło lub zostawić więcej miejsca na wózek bądź spacerówkę. Dla starszych dzieci warto pomyśleć o odpowiednim menu, lub nawet osobie, która zorganizuje im zabawy tak, by pozwoliło to na swobodę ich rodziców. Żaden rodzic nie będzie potrafił się dobrze bawić, gdy jego pociecha co chwila będzie przybiegać, ponieważ się nudzi.

Jak ułatwić gościom zajęcie miejsc?

Doskonale pamiętam wesela, na których wszyscy biegali w popłochu, by zająć odpowiednio dobre miejsce. Nikt przecież nie chciał siedzieć uchem przy głośniku weselnej kapeli, czy w towarzystwie zupełnie nie odpowiadającym mu wiekowo. Trudno spokojnie dopić szampana, gdy za chwilę rozpoczyna się wyścig.

By tego uniknąć stosujemy wizytówki. Jednak jak sprawnie odnaleźć swoją? Ułatwi nam to plan stołów umieszczony w widocznym miejscu, niedaleko wejścia. Gdy goście zajmą miejsca taki plan można z powodzeniem zabrać z sali, by - zwłaszcza ten na sztagulach - nie przeszkadzał w zabawie. Każdy będzie już wiedział jak trafić na swoje miejsce.