Jak w kuchni postępować z alkoholem

Alkohol w kuchni gości nie od dziś. Można dodawać go do ciast, mięs, przetworów aby nadać im walorów smakowych i estetycznych. Oto kilka porad jego zastosowania i podania na stole.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jak w kuchni postępować z alkoholem
Zapewne, każdy kto interesuje się kulinariami stanął kiedyś przed dylematem jaki alkohol najlepiej pasuje do danej potrawy. Jest to bardzo ważne by dobrać właściwy i dodać go w odpowiedni sposób, gdyż zależy od tego smak i wyrazistość całego dania czy przetworu. Nie chcemy przecież by źle dobrany alkohol tłumił smak przez resztę posiłku, ani był niepotrzebnym dodatkiem.

Przedstawię kilka bardzo pomocnych zasad łączenia alkoholi z konkretnymi daniami, które na pewno rozwieją wiele waszych wątpliwości.


Podstawowym elementem jest wybór odpowiedniego wina.

Wina wytrawne i półwytrawne to wina z grona stołowych, czyli spożywanych podczas właściwego posiłku. Należy podawać je do obiadów i kolacji. Czerwone wino najlepiej pasuje do ciemnego mięsa, jak i dań z grzybów oraz tłustych serów. Idealnie współgra z mięsem kaczki bądź gęsi. Z kolei lampkę białego wina wytrawnego najlepiej podawać do dań z mięsa białego, owoców morza, ryb oraz serów. Wina wytrawne przeznaczone są również do dań z dziczyzny.

Należy pamiętać, że białe wina oraz lekkie czerwone serwuje się jako aperitify przed posiłkiem i jak każde podawane do posiłku wino powinny być schłodzone.

Wino słodkie podaje się w głównej mierze do deserów z ciemną czekoladą, owoców oraz ciast. Bardzo pomocną, ułatwiającą wybór odpowiedniego wina słodkiego jest zasada, że trunek musi być odrobinę słodszy niż podawany jednocześnie przysmak. Dlatego możemy śmiało podać je do białych kremów, białej czekolady, ciast owocowych. W przypadku niektórych win słodkich białych wskazane jest podawać je również do białych serów.

O ile wino słodkie przez intensywność swojego smaku łączone jest zazwyczaj z deserami, o tyle wino półsłodkie daje nam szerszy zakres możliwości jego wykorzystania. Wina półsłodkie komponują się nadzwyczaj dobrze z potrawami z owoców, ale i z ciastami, deserami, lodami. Można podawać je również, jak wina półwytrawne, do obiadów. Szczególnie gdy na stole znajdziemy wiele przystawek. Nie mniej dobrze pasuje także do dań głównych. Białe do ryb, białego mięsa i drobiu, natomiast czerwone docenią zwłaszcza amatorzy sera.


Owoce w alkoholu.

Alkohol dzięki swoim własnościom antyseptycznym świetnie sprawdza się w roli utrwalającej wszelkie przetwory owocowe. Do takiego użycia stosuje się wysokoprocentowe alkohole czyli te powyżej 40% , a zwłaszcza rum. Owoce przed konserwowaniem należy obrać, a następnie wydrylować. Powinny być dojrzałe i przechowywane w szczelnych szklanych gąsiorach, lub słoikach. Natomiast jeśli chcemy wzmocnić konserwujące właściwości alkoholu zaleca się dodanie odrobiny cukru bądź spirytusu. Syrop z takich owoców idealnie spełnia się w roli nalewki.


Orzechy konserwowe.

Powinny być miękkie i jeszcze zielone. Należy poddać je obróbce termicznej we wrzącej wodzie z sokiem cytrynowym, a następnie zalać je gęstym syropem owocowym. Nazajutrz zlewamy syrop, ponownie gotujemy i znów zalewamy nim orzechy. Ten proces powinien powtórzyć się trzy razy do uzyskania odpowiedniego efektu. Po zakończeniu tego cyklu należy ułożyć orzechy w słoikach po czym zalać je syropem zmieszanym ze spirytusem tak aby otrzymać 33% moc alkoholu. Słoiki szczelnie zakręcić.


Kurczak na butelce, czyli połączenie mięsa kurczaka z piwem.

Prostym i pysznym daniem wspaniale prezentującym smakową funkcję alkoholu w potrawach jest kurczak pieczony w piekarniku na butelce piwa. Umyty i przyprawiony według własnych preferencji kurczak powinien zostać nadziany na uprzednio oczyszczoną butelkę piwa. Tak nadzianego kurczaka należy wstawić na blasze do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Zasadą jest, że tak przyrządzony kilogram mięsa piecze się godzinę. W czasie pieczenia spienione piwo będzie oblewać stopniowo kurczaka nadając mu pyszny posmak.


Alkohol w ciastach.

Alkohol jest składnikiem wielu przepisów na smażone ciasta. Spirytus, wódka, rum to tylko niektóre z nich. Jego dodatek przyczynia się do tego, że pączki mniej chłoną tłuszcz, ponieważ alkohol szybciej się ścina. Alkohol wpływa też na delikatność i chrupkość smażonych przysmaków, gdyż alkohol podczas smażenie gwałtownie paruje tworząc bąbelki powietrza. Może on z powodzeniem zastąpić wszelkiego rodzaju spulchniacze w postaci proszku do pieczenia np.: faworków. Tak przysadzane pączki i faworki swobodnie można podawać dzieciom z racji tego, że alkohol wyparowuje nie szkodząc dziecku.


Mocne trunki w sztuce kulinarnej.


Zastosowanie w kulinariach mocnych alkoholi jest bardzo powszechne i swobodnie można zastępować nimi sztuczne produktu mające na celu poprawić walory zarówno smakowe jak i estetyczne podawanych przez nas potraw. Oto kilka przydatnych zastosowań:
1.Kilkanaście kropli mocnego alkoholu dodanych w czasie wyrabiania do ciasta zwiększy jego puszystość. Stosować głównie przy sernikach.
2.Łyżka rumu bądź czystej wódki chroni konfitury przed cukrzeniem i pleśnią.
3.Skroplenie winiakiem i zawinięcie w folię przywróci świeżość i miękkość czerstwym biszkoptom.
4.Białe wino dodane do białego sosu na początku powstania potrawy, nadaje specyficzny smak i przyjemną konsystencję.
5.Słodkie wina i likiery są podstawą wielu słodkich sosów.
6.Dodając szklankę czerwonego wytrawnego wina pod koniec duszenia bigosu uzyskamy wspaniały smak i zapach.
7.Spirytus jest dodawany do faworków i pączków powodując nie wchłanianie przez nie tłuszczu.
8.Łyżka stołowa spirytusu dodana do tortowego kremu, pozbawi go smaku margaryny lub masła.


Alkohol ma bardzo szerokie zastosowanie w sztuce kulinarni. Każda książka kucharska obfituje w dziesiątki pysznych przepisów w których priorytetową rolę odgrywa właśnie alkohol. Jest też nieodzownym elementem podawanym do konkretnych potraw. Nadaje smak i wzmaga przyjemny aromat. Zastępuje wiele sztucznych dodatków, które niszczą smak i wartości odżywcze. Jego zalet w kuchni nie da się nie docenić.