Jak wybrać odpowiedni makaron?

Przed zakupem makaronu warto zapoznać się z paroma szczegółami, które na pewno pomogą nam w dobrym wyborze.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jak wybrać odpowiedni makaron?
Makaron jest częstym gościem na naszych stołach z wielu powodów. Łatwo go przygotować, można go podawać z różnymi dodatkami, jest produktem którego przyrządzenie nie niesie ze sobą dużego ryzyka - prawie każdy potrafi przyrządzić jakąś potrawę z makaronu.


Kwestia wyboru


Zanim wybierzemy się do sklepu warto sobie odpowiedzieć na pytanie jakiego makaronu potrzebujemy. Unikniemy wtedy problemu stojąc przed półkami wypełnionymi różnymi jego rodzajami. Czy do tradycyjnych polskich zup pasuje bardziej zwykły makaron jajeczny? Czy planujemy przyrządzić coś z kuchni śródniemnomorskiej?
Makarony dostępne w polskich sklepach to głównie makarony jajeczne i makarony z semoliny.


Tradycyjny jajeczny

Makarony jajeczne to tradycyjny produkt złożony z mąki i jaj. Poszczególne jego rodzaje różnią się ilością dodanych jajek do kilograma mąki, od dwóch do nawet ośmiu. Makaron jajeczny ciężko jest ugotować al dente, mam on tendencje do klejenia się. Makarony jajeczne są bardziej kaloryczne od włoskich makaronów z semoliny. Jak wszystkie jest bogatym źródłem węglowodanów (nawet do 70% masy), posiada jednak stosunkowo więcej białka i jest dużo tłustszy.

Ojczyzna makaronu - Włochy


Drugi najpopularniejszy rodzaj makaronu to pochodzący z Włoch makaron z semoliny – twardej pszenicy durum. W skład takiego makaronu nie może wchodzić nic poza wodą i semoliną. Zaletą makaronu z semoliny jest to, że nie klei się on po ugotowaniu. Właściwie sporządzony makaron al dente nie tylko zaspokoi uczucie głodu, ale także nie jest produktem kalorycznym. Jeżeli jesteśmy ludźmi dbającymi o linię powinniśmy jednak uważać na dodatki z którymi sporządzamy makaron – to one są najbardziej zdradzieckie.


Dla każdego coś miłego


Istnieje też szereg innych makaronów, które zdobywają sobie coraz więcej miejsca w ofertach sklepowych i naszym jadłospisie:

  • Makaron z mąki pełnoziarnistej albo żytniej na przykład zawiera o wiele więcej soli mineralnych i witamin niż klasyczny
  • Coraz więcej zwolenników zdobywa także makaron orkiszowy, polecany dla osób z niestrawnością. Nie zawiera on glutenu
  • Popularny w kuchni meksykańskiej makaron kukurydziany
  • Makaron ryżowy dla wielbicieli kuchni azjatyckiej
  • Makaron sojowy o niewielkiej ilości tłuszczu, w jego składzie znajdziemy głównie skrobię.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie


Żeby jakość makaronów spełniła nasze oczekiwania musimy przy zakupie zwrócić uwagę na parę szczegółów. Makaron nie powinien mieć białych plamek - świadczy to o jego niskiej jakości.
Także nie powinien się kruszyć, jeśli widzimy że w opakowaniu znajdują się pokruszone kawałki wybierzmy inną paczkę.
Warto również, ale rada ta tyczy się wszelkich produktów, dokładnie czytać opakowania.