Jak wybrać odpowiedni ryż?

W sklepach możemy przebierać wśród wielu rodzajów - który jednak będzie do danej potrawy najodpowiedniejszy?

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Jak wybrać odpowiedni ryż?
Gdybyśmy chcieli przeczytać po kilka zdań o każdej odmianie ryżu zajęłoby nam to sporo czasu - wszystkich odmian jest ponad 40 tysięcy. Przedstawimy zatem kilka najpopularniejszych i to na ich temat owe kilka zdań napiszemy.

Ryż biały


Dlaczego biały? Ponieważ jest to ryż łuskany. Bardzo łatwo i szybko można go ugotować, jest doskonałym dodatkiem do wszelkiego rodzaju mięs, także ryb, popularnie stanowi farsz do gołąbków.
Nic nie stoi na przeszkodzie by dodać go do zupy czy warzyw. Doskonale zastąpi ziemniaki czy makaron.

Dodatkową jego zaletą jest pewna elastyczność - nie w sensie fizycznym jednak. Otóż w prosty sposób za pomocą pewnych sztuczek możemy zmienić jego kolor.

Ryż brązowy


Coraz bardziej popularny także w Polsce. Od ryżu białego różni go nie tylko barwa - znacznie więcej czasu potrzeba by go ugotować.
Ten ryż nie był polerowany, zatem na swoich ziarenkach ma trochę łupinki. Wyróżnia go orzechowy smak. Dobrze pasuje do mięs, niepolecany raczej do deserów.
Przez to, że posiada łupinkę jest bogaty w wiele składników mineralnych, zawiera dużo żelaza.


Ryż jaśminowy


Gatunek ten pochodzi z Tajlandii, bardzo popularny w kuchni tajskiej oraz chińskiej. Ma delikatny jaśminowy aromat, jest lekko kleisty. W kuchni polskiej także stosowany - głównie w deserach.


Ryż basmati


Może być biały lub brązowy - od "typowego" ryżu różni się jednak tym, że jego ziarna są węższe i dłuższe, jest drobniejszy. Szeroko stosowany w Indiach. Ma charakterystyczny, bardzo intensywny zapach, który czuć podczas gotowania.


Ryż parboiled


Często na sklepowej półce spotykamy się z ryżem opisanym jako paraboiled. Może sprawiać wrażenie pożółkłego lub nieświeżego. Nie ma jednak potrzeby martwić się jego wyglądem - tę odmianę ryżu poddaje się działaniu pary wodnej, dzięki czemu podczas takiej obróbki termicznej nie traci cennych składników.
Przy tym nie jest kleisty, za to smak ma lekko słony.


Ryż arborio i carnaroli


Jest to odmiana ryżu szczególnie popularna we Włoszech, głównie jako podstawa risotta. W Chinach chętnie spożywany z uwagi na wysoką kleistość - dzięki czemu łatwo można go jeść przy pomocy pałeczek.
Ziarna tego ryżu są bardzo któtkie, ma lekko słodkawy smak.


Panadto ryż możemy podzielić na długoziarnisty, średnioziarnisty oraz krótkoziarnisty - ta klasyfikacja nie stwarza chyba żadnych niedomówień.


Który wybrać?


Odpowiedź jest prosta a zarazem trudna. Wszystko bowiem zależy od tego co zamierzamy z jego użyciem przygotować.
Dokonując zakupu ciężko jest nam ocenić, czy ryż jest dobrej jakości - o tym świadczy ilość połamanych ziaren.
Kiepski gatunkowo ryż będzie miał ich dużo - nawet 40 %, podczas gdy naprawdę dobry ryż może się połamać w ok. 5 %.