Jak zorganizować stypę (konsolację)?

Stypa – poczęstunek dla krewnych i znajomych zmarłego. Wizyta wielu życzliwych osób może być dla nas pociechą w trudnych chwilach.

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Jak zorganizować stypę (konsolację)?

Najczęściej stypę organizuje się z dwóch powodów: na pogrzeb przybędą krewni z różnych rejonów kraju, a często też zagranicy, oraz dlatego, że najbliższa rodzina chce spędzić dzień pogrzebu wśród bliskich ludzi w poczuciu tego, że zmarły był osobą lubianą i szanowaną – taką, której wszystkim będzie brakować.

Od czego zacząć?

Przemyślmy na co nas stać i co  będziemy w stanie zrobić, czyli sprawy  finansowo–logistyczne. Jeśli mamy mniej pieniędzy, stypę można przygotować we własnym domu lub u kogoś z rodziny, kto będzie w stanie pomieścić zaproszonych gości.

Jeśli możemy pozwolić sobie na przygotowanie poczęstunku poza domem – najlepiej jest zdecydować się na pomoc specjalistów, czyli restauracje lub domy pogrzebowe. Oczywiście nie wolno zapominać też o transporcie dla zaproszonych żałobników – jeśli nie ma możliwości zrobienia stypy w pobliżu miejsca pochówku, to należy poprosić jadących samochodami gości, by podwieźli tych niezmotoryzowanych lub zamówić autokar albo bus.

Stypa organizowana poza domem

 Zlecenie zorganizowania przyjęcia restauracji jest najprostszym i najwygodniejszym rozwiązaniem. Jest to miejsce pewne, w którym wszystko będzie przygotowane na czas i co najważniejsze – jedyny czas, jaki trzeba będzie poświęcić,  to chwila wybierania menu oraz moment płacenia za poczęstunek. Jest to najbardziej komfortowy sposób przygotowania stypy również z tego powodu, że restauracje mają gotowe przykłady zestawów dla gości tego rodzaju uroczystości.

Najczęściej posiłek składa się wtedy z zupy, dania głównego oraz ciasta, do którego podane są kawa, herbata i soki. Przy wyborze dań należy wziąć pod uwagę to, co w sobie zawierają i czy są akceptowane przez naszych gości.

Najlepiej zamówić do wyboru dwa rodzaje zup (polecam rosół z makaronem,  barszcz czerwony z pasztecikiem, zupę krem z grzybów – są dużo bezpieczniejsze, niż flaki), a jeśli chodzi o dania główne, to trzeba pamiętać też o wegetarianach, którzy nie będą jeść potraw mięsnych.

Najlepiej wybrać takie posiłki, które pozwolą nasycić głód i rozgrzanie zziębniętego ciała w przypadku zimowego pogrzebu, z dań głównych polecam: kotlet z piersi kurczaka lub indyka nadziewany grzybami, zraz wolowy, kotlet de volaille, karkówkę pieczoną, pulpety w sosie koperkowo–śmietanowym lub dania kuchni włoskiej, która jest w Polsce bardzo lubiana. Alternatywą wegetariańską, którą warto mieć w pogotowiu będą kluski śląskie z sosem grzybowym.

Dodatkami do dań są ziemniaki lub ryż oraz bukiet surówek. Natomiast jeśli chodzi o deser, to najtrafniejszym sposobem zamawiania ciast, będzie postawienie na klasykę: szarlotkę i sernik wiedeński. Dobrze jest znaleźć restaurację, która ma w ofercie dla gości stypy nieograniczone ilości kawy i herbaty oraz soków.

Stypa organizowana w domu

Gotowanie dla większej ilości osób jest zajęciem bardzo czasochłonnym, a w obliczu rodzinnej tragedii może być nawet przerosnąć możliwości państwa domu, dlatego warto poprosić w tej sytuacji o pomoc rodziny, przyjaciół lub serwis cateringowy.

Podobnie jak przy wybieraniu potraw do menu w restauracji i tu trzeba postawić na jedzenie sycące, które będzie proste i szybkie w przygotowaniu. Nie należy wymyślać skomplikowanych dań, ani takich, które będą drogie.

Polecamy przepisy na zupy: Zupa krem z serka pieczonego i pieczarek, Pyszny barszczyk, Zupa grzybowa z makaronem, Paszteciki z pieczarkami, Zupa jarzynowa

Zobacz też przepisy na pyszne danie główne: Gulasz wołowy, Filet kurczaka w serowej panierce, Wołowina w sosie pieczeniowym, Filet z kurczaka duszony w warzywach, Roladki z indyka z serkiem ziołowym, Lasagne z brokułami, Spaghetti carbonara

Na deser: Szarlotka, Sernik z kawowymi biszkoptami, Ciasto cytrynowo–jogurtowe

Alkohol

Alkohol można podać lub nie – w zależności od tego, jaki rodzaj stypy chcemy przygotować (czy będzie to okazja do bardziej refleksyjnej zadumy,  czy też sposób na przezwyciężenie smutku i próbę powrotu do normalności. 

Wszystko zależy od tego jak odbywały się dotychczasowe spotkania rodzinne i czy alkohol był ich stałym  i na ile istotnym elementem. Ważne jest, żebyśmy nie czuli się zobligowani do podawania alkoholu, naprawdę nie musimy tego robić, gdy mamy podejrzenie, że picie alkoholu podczas przyjęcia może się wymknąć spod kontroli, lepiej z niego zrezygnować.

Jeśli już się zdecydujemy, weźmy uwagę pogodę. Jeśli jest zimno, dobrze się rozgrzać po długim pogrzebie uroczystościach przysłowiowym kieliszkiem wódki.

Muzyka

W zależności od charakteru uroczystości można z muzyki zrezygnować zupełnie, postawić na utwory klasyczne lub odtwarzać ulubionych wykonawców zmarłego w celu wspominania go i oddawania mu hołdu.

Zaproszenia

Zaproszenia najlepiej dokonać przy powiadamianiu o dniu pogrzebu. Oczywiście można to również zrobić przy otrzymywaniu kondolencji po uroczystości pogrzebowej, ponieważ nie wszystkich jesteśmy w stanie zaprosić telefonicznie i znajomi lub rodzina powiadamiają tych, do których nie mamy kontaktu. Niemniej jednak najlepiej jest zrobić to z wyprzedzeniem, żeby osoby dojeżdżające z daleka mogły kupić sobie bilety powrotne na późniejszą godzinę.

Należy pamiętać o podaniu dokładnego adresu kościoła i cmentarza, oraz miejsca organizacji stypy, ponieważ w trakcie uroczystości pogrzebowych wszyscy żałobnicy będą mieli wyłączone komórki i nie będą się mogły zwrócić do nikogo o pomoc w odnalezieniu miejsca.