Jak zrobić kapustę kiszoną?

  • 5

Kapusta kiszona to nasze dobro narodowe, które cenione jest także poza granicami polski. Przeczytajcie artykuł i dowiedzcie się jak ją przygotować oraz w jaki sposób wykorzystać w kuchni!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Jak zrobić kapustę kiszoną?
fot. Fotolia
JAK SAMODZIELNIE UKISIĆ KAPUSTĘ?

Do przygotowania smakowitej kapusty kiszonej potrzebna jest nam przede wszystkim szatkowana biała kapusta, marchew i spore ilości soli (proporcje: na 10 kg kapusty będziemy potrzebować 20 dkg soli). Wykorzystywaną kapustę należy dokładnie umyć i usunąć z niej wszystkie poczerniałe liście. Po jej dokładnym oczyszczeniu, z główek trzeba wykroić stwardniały i niesmaczny głąb. W następnej kolejności trzeba zająć się przygotowaniem marchwi - oczyszczoną i obraną ze skórki należy zetrzeć na tarce o dużych oczkach.

Kapustę najlepiej ukisić jest w dużym wiadrze lub beczce. Ich dno pokrywamy warstwą kapusty na którą układamy część marchwi - taki zestaw posypujemy obficie solą. Czynności te należy powtarzać aż do momentu, w którym skończą się nam składniki. Pomiędzy poszczególne warstwy składników, wkładać można dodające aromatu liście laurowe i ziele angielskie.

Kolejnym etapem pracy jest bardzo istotne ubijanie kapusty, które trwać powinno ok. pół godziny. Zrobić to możemy drewnianym tłuczkiem lub wałkiem. Tak przygotowaną kapustę odstawiamy w ciepłe miejsce i przechowujemy około dwóch tygodni. Gotowy produkt można przetrzymywać przez całą zimę, bez obawy o zepsucie.

Kapusta kiszona  Kapusta kiszona
Zdjęcie: Fotolia

KAPUSTA KISZONA W OCZACH OBCOKRAJOWCÓW

Kapusta kiszona od bardzo wielu pokoleń stanowi jeden z najważniejszych produktów kuchni polskiej. Przysmak ten coraz bardziej doceniany jest również poza granicami naszego kraju, ale stało się to dopiero w dobie popularyzacji na świecie regionalnych przysmaków.

Obcokrajowcy nie pałali do naszej kapusty zbytnim entuzjazmem, ponieważ uważali ją po prostu za produkt zepsuty. Zapach ukiszonej kapusty również nie zachęcał podniebień mieszkańców innych krajów. Dziś wielu z nich odwiedza nasz kraj by zabrać trochę tego regionalnego przysmaku do swojego domu – cieszymy się, że zasmakował im aż tak bardzo!

WŁAŚCIWOŚCI KAPUSTY KISZONEJ
 
Dobroczynne właściwości kapusty kiszonej znane są chyba wszystkim. Jej kwaśny smak jest zasługą dużej ilości witaminy C, która uczestniczy w syntezie włókien kolagenowych i wzmacnia odporność. W składzie kapusty kiszonej poza kwasem askorbinowym znajdziemy również witaminy z grupy B, a także witaminę E!
 
Ten ceniony przysmak jest też źródłem kwasu mlekowego powstającego wskutek procesu fermentacji cukrów, a także naturalnych przeciwutleniaczy zapobiegających powstawaniu wolnych rodników będących przyczyną wielu chorób.
 
Spożywanie kapusty kiszonej jest wskazane szczególnie podczas jesieni lub zimy, kiedy to narażeni jesteśmy na różnego rodzaju infekcje. Warto wiedzieć też, że kiszona kapusta dzięki swojej lekkostrawności jest produktem dietetycznym - świetnie nadaje się dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy!
 
KAPUSTA KISZONA W KUCHNI

Wraz z przeminięciem lata i początkiem jesieni na naszych stołach zaczynają pojawiać się potrawy bardziej treściwe i sycące. Produktem po który szczególnie sięgamy w tym okresie jest kapusta kiszona. Ten kwaskowy smakołyk serwujemy zarówno na bożonarodzeniowym stole w postaci postnych pierogów, uszek, krokietów czy bigosu jak i na co dzień, serwując go w smakowitych surówkach, łazankach, kapuścianych zupach bądź przekąskach z ciasta francuskiego lub kruchego!

Jeśli macie ochotę zasmakować się kapuścianymi przysmakami, koniecznie zajrzyjcie do naszego działu z przepisami na kapustę. To wszechstronne warzywo będzie doskonałym produktem do eksperymentowania w kuchni!

Pośród naszych sprawdzonych przepisów znaleźć możecie fantastyczną recepturę na schab z kapustą i sosem musztardowym, który podać możecie na niedzielny obiad lub każdą inną uroczystość rodzinną!

Pomysłem na sycący i pożywny obiad będzie także rozgrzewający, smaczny kapuśniak ze smażoną cebulką! Wzbogacony o ziemniaki, marchewkę, pomidory i ciekawe zioła, zasmakuje nawet najwybredniejszym smakoszom!

Schab z kapustą i sosem musztardowym

Kapusta kiszona to wspaniały, tradycyjny przysmak, który wykorzystać możecie w swoich kuchniach na wszelakie sposoby. Czekamy na Wasze sprawdzone przepisy z tą pysznością w roli głównej. Zapraszamy!