Jak zrobić miód pitny - część 1 - rodzaje miodów

  • 5

Miód pitny to jeden z najstarszych i najpopularniejszych alkoholi na ziemiach polskich aż do II wojny światowej. Trunek ten łatwo można zrobić w domowych warunkach. Zobacz jak.

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Jak zrobić miód pitny - część 1 - rodzaje miodów

Miody pitne mają w Polsce bardzo długą tradycję, a ich niepowtarzalny smak i wysoka jakość zostały docenione w całej Europie - czwórniak, dwójniak, półtorak i trójniak zostały wpisane na unijną listę Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności, a rok do roku rośnie eksport polskich miodów - z roku na rok aż o 20 procent!

Małe co nieco

Miód pitny powstaje w procesie fermentacji alkoholowej, w niemal identyczny sposób, jak wino. To, co od wina go odróżnia to oczywiście użyty surowiec. A czym różni się miód z procentami od tego zwykłego? Miód pitny jest trunkiem o słodkim smaku, produkowanym z dodatkiem wody oraz nierzadko przypraw. Może on zawierać nawet do 18% alkoholu.

Słowiański przysmak

Trunek z pszczelego nektaru został wymyślony, a tak przynajmniej twierdzą kronikarze i historycy, wśród ludów słowiańskich, które ze względu na zimny klimat nie mogły uprawiać winogron do wyrobu wina. Miód pitny stanowił jeden z głównych napitków na rodzimych stołach w okresie Polski szlacheckiej i rozbiorowej.

Wyrabiali go nie tylko pszczelarze, ale właściwie wszyscy, którzy mieli odpowiedni sprzęt i dostęp do miodu. O ten ostatni nie było trudno – aż do wynalezienia cukru buraczanego miód był podstawą substancją słodzącą, przyprawą i bardzo popularnym środkiem leczniczym. Tradycję wyrobu miodów pitnych ostatecznie zabił okres niedostatku lat powojennych i późniejszy realny socjalizm. Dziś ten szlachetny trunek na nowo powraca do łask.

Półtoraki, dwójniaki, trójniaki – ile miodu w miodzie?

Miody pitne różnią się od siebie ilością surowca potrzebna do ich produkcji. Czysty miód jest zbyt gęsty, by mógł być fermentowany bez wody, dlatego też wymaga rozcieńczenia. Zależnie od ilości jednostek wody przypadającej na jedną jednostkę miodu mówimy o półtorakach, dwójniakach, trójniakach itd.

                   

Oczywiście im więcej „miodu w miodzie” a mniej wody, tym trunek gęstszy, słodszy i mocniejszy. Półtorak jest miodem niezwykle słodkim, porównywalnym w smaku do gęstych likierów. W jednej jego butelce znajdziemy ponad 700 ml czystego miodu. Czwórniak, czy piątniak będzie trunkiem szybciej fermentującym, ale też słabszym i mniej ekstraktywnym. Ten ostatni zawiera w sobie około 500ml pszczelego nektaru. Ze względu na duży stopień rozcieńczenia i mało szlachetny smak Piątniak jest miodem praktycznie niewytwarzanym, zarówno w domowym winiarstwie jak i na skalę przemysłową.

Jakie miody do miodu?

Do wyrobu miodu pitnego posłużyć może zarówno miód wielokwiatowy, jak i gryczany czy wrzosowy. Te dwa ostatnie, ze względu do swoją ekstraktywność częściej używane do mieszania z innymi miodami. W domowych warunkach najczęściej stosuje się miody wielokwiatowe.

Świat Domowych Alkoholi | Przefermentuj to