Strona główna Jak zrobić miód pitny - część 1 - rodzaje miodów

Jak zrobić miód pitny - część 1 - rodzaje miodów

Miody « poprzedni
p.ziemichod - Porady kulinarne: Jak zrobić miód pitny - część 1 - rodzaje miodów

Szef Kuchni
Artykuły: 98
zdjęcia: 1 z 4
Jak zrobić miód pitny - część 1 - rodzaje miodów
oceń:  
ocena: 5/5
głosów: 2

Miód pitny to jeden z najstarszych i najpopularniejszych alkoholi na ziemiach polskich aż do II wojny światowej. Trunek ten łatwo można zrobić w domowych warunkach. Zobacz jak.


Miody pitne mają w Polsce bardzo długą tradycję, a ich niepowtarzalny smak i wysoka jakość zostały docenione w całej Europie - czwórniak, dwójniak, półtorak i trójniak zostały wpisane na unijną listę Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności, a rok do roku rośnie eksport polskich miodów - z roku na rok aż o 20 procent!

Małe co nieco

Miód pitny powstaje w procesie fermentacji alkoholowej, w niemal identyczny sposób, jak wino. To, co od wina go odróżnia to oczywiście użyty surowiec. A czym różni się miód z procentami od tego zwykłego? Miód pitny jest trunkiem o słodkim smaku, produkowanym z dodatkiem wody oraz nierzadko przypraw. Może on zawierać nawet do 18% alkoholu.

Słowiański przysmak

Trunek z pszczelego nektaru został wymyślony, a tak przynajmniej twierdzą kronikarze i historycy, wśród ludów słowiańskich, które ze względu na zimny klimat nie mogły uprawiać winogron do wyrobu wina. Miód pitny stanowił jeden z głównych napitków na rodzimych stołach w okresie Polski szlacheckiej i rozbiorowej.

Wyrabiali go nie tylko pszczelarze, ale właściwie wszyscy, którzy mieli odpowiedni sprzęt i dostęp do miodu. O ten ostatni nie było trudno – aż do wynalezienia cukru buraczanego miód był podstawą substancją słodzącą, przyprawą i bardzo popularnym środkiem leczniczym. Tradycję wyrobu miodów pitnych ostatecznie zabił okres niedostatku lat powojennych i późniejszy realny socjalizm. Dziś ten szlachetny trunek na nowo powraca do łask.

Półtoraki, dwójniaki, trójniaki – ile miodu w miodzie?

Miody pitne różnią się od siebie ilością surowca potrzebna do ich produkcji. Czysty miód jest zbyt gęsty, by mógł być fermentowany bez wody, dlatego też wymaga rozcieńczenia. Zależnie od ilości jednostek wody przypadającej na jedną jednostkę miodu mówimy o półtorakach, dwójniakach, trójniakach itd.

                   

Oczywiście im więcej „miodu w miodzie” a mniej wody, tym trunek gęstszy, słodszy i mocniejszy. Półtorak jest miodem niezwykle słodkim, porównywalnym w smaku do gęstych likierów. W jednej jego butelce znajdziemy ponad 700 ml czystego miodu. Czwórniak, czy piątniak będzie trunkiem szybciej fermentującym, ale też słabszym i mniej ekstraktywnym. Ten ostatni zawiera w sobie około 500ml pszczelego nektaru. Ze względu na duży stopień rozcieńczenia i mało szlachetny smak Piątniak jest miodem praktycznie niewytwarzanym, zarówno w domowym winiarstwie jak i na skalę przemysłową.

Jakie miody do miodu?

Do wyrobu miodu pitnego posłużyć może zarówno miód wielokwiatowy, jak i gryczany czy wrzosowy. Te dwa ostatnie, ze względu do swoją ekstraktywność częściej używane do mieszania z innymi miodami. W domowych warunkach najczęściej stosuje się miody wielokwiatowe.

Świat Domowych Alkoholi | Przefermentuj to

Dodaj:
Śledzik Wykop
Komentarze do Jak zrobić miód pitny - część 1 - rodzaje miodów  
Panna_Margot

Panna_Margot

2011-12-21 12:45
Przydatny artykuł. Ja zupełnie się nie orientuje się w różnicach między miodami pitnymi. A ten artykuł trochę mnie uświadomił ;)
Skomentuj
Oceń:
0
cherry

cherry

2011-12-21 15:36
Aha, czyli wynika z tego, że półtorak jest najgęstszy (najsłodszy?)
Skomentuj
Oceń:
0
kasiunia.1981

kasiunia.1981

2012-01-11 09:36
Uwielbiam miodki.Mój ulubiony to trójniak;)
Skomentuj
Oceń:
0
Gość

kamil2000
gość

2012-12-21 18:54
dziekuje za przepis w tej chwili 20 litrow trojniaka fermentuje,napewno klijkne tu jak zakonczy sie proces fermentacji
Skomentuj
Oceń:
0
Babciagramolka

Babciagramolka

2013-01-30 11:31
To jest to co Bunie lubią najbardziej ,Moze być nawet sycony najlepiej maliniak albo wiśniówką , albo korzenny .Rany - ale narobiliście apetytu .
Skomentuj
Oceń:
0

Redakcja Gotuje

Konkursy Kulinarne

  • Konkurs - Wiosenne przebudzenie Konkurs - Wiosenne przebudzenie

    Przygotuj dowolną wiosenną potrawę, ciasto lub deser, która Twoim zdaniem zasługuje na miano królowej wiosny. Wygraj atrakcyjne nagrody. Nagrodą główna jest telefon: Nokia Lumia 530 Dual SIM!

  • Wygraj kartę o wartości 200zł! Wygraj kartę o wartości 200zł!

    Czy znasz produkty Hortex, które zawierają
paprykę? Wymień przynajmniej trzy i napisz: jakie
 jest Twoje ulubione danie z papryką? Uzasadnij
swoją odpowiedź. Do wygrania 5 kart DUKA o wartości 200 zł każda. Konkurs trwa od 18.03. do 31.03. Zapraszamy!

  • Konkurs - Podróż kulinarna z Hortex Konkurs - Podróż kulinarna z Hortex

    Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Konkursu Podróż kulinarna z Hortex! Przygotuj potrawę inspirowaną kuchnią śródziemnomorską (chorwacką, hiszpańską, portugalską) i wygraj Kitchen Aid w dowolnie wybranym kolorze lub inne atrakcyjne nagrody!

1 2 3
 

Dziś moderatorami są

zbysiowa
zbysiowa

Platynowy Ekspert

 

Akademia Smaku Bosch

Sonda

Twoje ulubione słodkości wielkanocne to:

 
 Twoje ulubione słodkości wielkanocne to:

 

Ostatnio komentowane