Wątróbka cielęca z grzybami

  • 2

Robert Sowa zdradza przepi na smażoną wątróbkę cielęcą z grzybami.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Wątróbka cielęca z grzybami

Przepis na 6 porcji:

- 50 dag oczyszczonej wątróbki cielęcej
- 1 litr mleka 3,2%
- 1/4 szklanki oleju do smażenia
- 2 łyżki mąki
- 10 dag pokrojonych w kostkę borowików
- 8 dag kurek
- 8 dag pomidorków czereśniowych
- 4 małe cebule szalotki
- 50 ml półwytrawnego sherry
- sól czosnkowa
- mielone papryki: słodka i ostra
- majeranek
- grubo mielony czarny pieprz
- kilka gałązek świeżego majeranku do dekoracji

 

Sposób wykonania:



    

 

1. Moczenie wątróbki

Umytą i oczyszczoną wątróbkę cielęcą włóż na 4–6 godzin do mleka, a następnie wyjmij i osusz papierowym ręcznikiem kuchennym. Pokrój w plastry i oprósz mąką. Na patelni teflonowej rozgrzej 2 łyżki oleju.
 

2. Smażenie mięsa i grzybów

Usmaż na oleju wątróbki około 3 min z obu stron, aż uzyskają jasnobrązowy kolo, a następnie przełóż na talerz. Na tej samej patelni, mieszając, podsmaż cebulę, grzyby i pomidory czereśniowe.
 

3. Doprawianie, podawanie

Do tak przygotowanych grzybów dodaj podsmażoną wątróbkę i wlej sherry. Całość wymieszaj i dopraw do smaku solą czosnkową, paprykami majerankiem oraz pieprzem. Podawaj udekorowane gałązkami majeranku.




Przyrządzasz dania z grzybów? Przeczytaj!

1. Grzyby oczyszczaj na sucho najlepiej miękką szczoteczką. Jeśli są bardzo zanieczyszczone, możesz je szybko opłukać w dużym naczyniu, zmieniając kilkakrotnie wodę. Nie mocz ich jednak – grzyby szybko nasiąkają wodą, stają się gąbczaste i tracą aromat.
 

2. Jeśli wykorzystujesz same kapelusze, nie wyrzucaj trzonów, lecz przeznacz je na zupę, sos albo wysusz.
 

3. Nie wylewaj wywaru z gotowania grzybów, gdyż przechodzą do niego m.in. związki mineralne. Poza tym wywary są aromatyczne i można z nich przygotować zupę lub sos. Z tych samych powodów nie wylewaj wody, w której moczyły się grzyby suszone.
 

4. Potrawy z grzybów jedz od razu po przyrządzeniu. Nie przetrzymuj dań z grzybów nawet w lodówce, gdyż łatwo się psują i szybko powstają w nich toksyczne substancje. Jeśli koniecznie chcesz przechować grzybowe danie dłużej, zamroź je w plastikowym pojemniku. Tak przygotowane, możesz trzymać w zamrażalniku nawet przez kilka miesięcy. Pamiętaj jednak: raz rozmrożonej potrawy nie wolno ponownie zamrażać.


 

Tekst: Robert Grotkowski. Zdjęcia, stylizacja, potrawy i przepisy A.Rogalski, E.Gmiter-Rogalska, A.Borowska