Strona główna Jakie odmiany śliwek występują w Polsce?

Jakie odmiany śliwek występują w Polsce?

SoulWriter - Porady kulinarne: Jakie odmiany śliwek występują w Polsce?

Starszy Kucharz
Artykuły: 12
zdjęcia: 1 z 1
Jakie odmiany śliwek występują w Polsce?
oceń:  
ocena: 5/5
głosów: 1

Sezon na truskawki i czereśnie dobiegł końca. Teraz czas, aby na naszych stołach zagościły śliwki. Dowiedz się jakie odmiany występują w Polsce i wybierz swoje ulubione.


Bluefre

To duże ciemnoniebieskie śliwki o aromatycznym, deserowym, a przy tym soczystym smaku. Mają niesymetryczne kształty w charakterze elipsoidalnym. Najlepszym okresem dla zbioru tej odmiany jest koniec sierpnia.  Są odporne na mróz i w znacznym stopniu na choroby co pomaga zachować im świeżość i wyrazisty smak.

Śliwka brzoskwiniowa

Znana również pod nazwą „Jerozolimska” to żółto-różowa kulista śliwka o dużych rozmiarach. Ich skórka jest miękka w barwie różowożółtej z ciemnoróżowymi rumieńcami. Miąższ również w kolorze żółtym o soczystym, korzennym smaku. Źle odchodzą od pestki za to są odporne na wiele chorób. Zdatne do zbiorów na przełomie lipca i sierpnia. Odmiana deserowa.

Diana

Odmiana podobna do węgierki zarówno pod względem smaku i wyglądu. Jest jednak nieco większa od swojej siostry. Dostępna już w trzecim tygodniu lipca. Jest dość trudna w utrzymaniu ponieważ jej drzewa łatwo obumierają zimą.

Lepotica

To ciemno-granatowa odmiana śliwki węgierki. Jej drzewo rośnie średnio silnie tworząc dość bujnął i zwartą koronę.  Miąższ w przeciwieństwie do skórki tych owoców jest zielonkawy i bardzo soczysty, jednak o smaku przeciętnym. Dobrze odchodzi od pestki. Odmiana samopylna występująca na początku sierpnia.

Opal

Krzyżówka ‘Renkloda Ulena’ z ‘Early Favourite’. Drzewa rośnie bardzo silnie tworząc stożkowatą koronę. Skórka owocu początkowo żółto-zielona, w okresie pełnej dojrzałości żółta z fioletowym rumieńcem. Miąższ charakteryzuje się żółtą barwą i soczystym smakiem. Wrażliwość na mróz średnia. Samopylna odmiana występująca na początku sierpnia.

President

Ciekawa odmiana, której pochodzenie jest nieznane. Owoce tej odmiany są duże, smaczne, o granatowej skórce i miąższu zabarwionym na żółto. Dobrze odchodzi od pestki. Odmiana samopylna występująca od końca września przez cały październik.

Silvia

To odmiana rumuńska o bardzo dużym, kulistym wyglądzie. Jest dużą granatową śliwką o soczystym smaku. Pojawi się na drzewach w postaci zdatnej do spożycia w pierwszej dekadzie sierpnia.

Węgierka zwykła


Jej drzewa rośnie bardzo silnie tworząc stożkowatą, a następnie kulistą koronę. Owocuje regularnie i bardzo obficie. Owoce tej odmiany są średniej, wielkości w kształcie owalnym. Skórkę posiadają ciemnofioletową z białym nalotem. Miąższ występuje w różnych odcieniach żółci. Soczysta. Dobrze odchodzi od pestki. Odmiana samopylna dojrzewająca od połowy sierpnia do końca października.

Dodaj:
Śledzik Wykop
Komentarze do Jakie odmiany śliwek występują w Polsce?  
Brak komentarzy. Dodaj pierwszy komentarz!

Redakcja Gotuje

Konkursy Kulinarne

  • Konkurs - Wiosenne przebudzenie Konkurs - Wiosenne przebudzenie

    Przygotuj dowolną wiosenną potrawę, ciasto lub deser, która Twoim zdaniem zasługuje na miano królowej wiosny. Wygraj atrakcyjne nagrody. Nagrodą główna jest telefon: Nokia Lumia 530 Dual SIM!

  • Wygraj kartę o wartości 200zł! Wygraj kartę o wartości 200zł!

    Czy znasz produkty Hortex, które zawierają
paprykę? Wymień przynajmniej trzy i napisz: jakie
 jest Twoje ulubione danie z papryką? Uzasadnij
swoją odpowiedź. Do wygrania 5 kart DUKA o wartości 200 zł każda. Konkurs trwa od 18.03. do 31.03. Zapraszamy!

  • Konkurs - Podróż kulinarna z Hortex Konkurs - Podróż kulinarna z Hortex

    Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Konkursu Podróż kulinarna z Hortex! Przygotuj potrawę inspirowaną kuchnią śródziemnomorską (chorwacką, hiszpańską, portugalską) i wygraj Kitchen Aid w dowolnie wybranym kolorze lub inne atrakcyjne nagrody!

1 2 3
 

Dziś moderatorami są

zbysiowa
zbysiowa

Platynowy Ekspert

 

Akademia Smaku Bosch

Sonda

Twoje ulubione słodkości wielkanocne to:

 
 Twoje ulubione słodkości wielkanocne to:

 

Ostatnio komentowane