Strona główna Jakie odmiany śliwek występują w Polsce?

Jakie odmiany śliwek występują w Polsce?

SoulWriter - Porady kulinarne: Jakie odmiany śliwek występują w Polsce?

Starszy Kucharz
Artykuły: 12
zdjęcia: 1 z 1
Jakie odmiany śliwek występują w Polsce?
oceń:  
ocena: 5/5
głosów: 1

Sezon na truskawki i czereśnie dobiegł końca. Teraz czas, aby na naszych stołach zagościły śliwki. Dowiedz się jakie odmiany występują w Polsce i wybierz swoje ulubione.


Bluefre

To duże ciemnoniebieskie śliwki o aromatycznym, deserowym, a przy tym soczystym smaku. Mają niesymetryczne kształty w charakterze elipsoidalnym. Najlepszym okresem dla zbioru tej odmiany jest koniec sierpnia.  Są odporne na mróz i w znacznym stopniu na choroby co pomaga zachować im świeżość i wyrazisty smak.

Śliwka brzoskwiniowa

Znana również pod nazwą „Jerozolimska” to żółto-różowa kulista śliwka o dużych rozmiarach. Ich skórka jest miękka w barwie różowożółtej z ciemnoróżowymi rumieńcami. Miąższ również w kolorze żółtym o soczystym, korzennym smaku. Źle odchodzą od pestki za to są odporne na wiele chorób. Zdatne do zbiorów na przełomie lipca i sierpnia. Odmiana deserowa.

Diana

Odmiana podobna do węgierki zarówno pod względem smaku i wyglądu. Jest jednak nieco większa od swojej siostry. Dostępna już w trzecim tygodniu lipca. Jest dość trudna w utrzymaniu ponieważ jej drzewa łatwo obumierają zimą.

Lepotica

To ciemno-granatowa odmiana śliwki węgierki. Jej drzewo rośnie średnio silnie tworząc dość bujnął i zwartą koronę.  Miąższ w przeciwieństwie do skórki tych owoców jest zielonkawy i bardzo soczysty, jednak o smaku przeciętnym. Dobrze odchodzi od pestki. Odmiana samopylna występująca na początku sierpnia.

Opal

Krzyżówka ‘Renkloda Ulena’ z ‘Early Favourite’. Drzewa rośnie bardzo silnie tworząc stożkowatą koronę. Skórka owocu początkowo żółto-zielona, w okresie pełnej dojrzałości żółta z fioletowym rumieńcem. Miąższ charakteryzuje się żółtą barwą i soczystym smakiem. Wrażliwość na mróz średnia. Samopylna odmiana występująca na początku sierpnia.

President

Ciekawa odmiana, której pochodzenie jest nieznane. Owoce tej odmiany są duże, smaczne, o granatowej skórce i miąższu zabarwionym na żółto. Dobrze odchodzi od pestki. Odmiana samopylna występująca od końca września przez cały październik.

Silvia

To odmiana rumuńska o bardzo dużym, kulistym wyglądzie. Jest dużą granatową śliwką o soczystym smaku. Pojawi się na drzewach w postaci zdatnej do spożycia w pierwszej dekadzie sierpnia.

Węgierka zwykła


Jej drzewa rośnie bardzo silnie tworząc stożkowatą, a następnie kulistą koronę. Owocuje regularnie i bardzo obficie. Owoce tej odmiany są średniej, wielkości w kształcie owalnym. Skórkę posiadają ciemnofioletową z białym nalotem. Miąższ występuje w różnych odcieniach żółci. Soczysta. Dobrze odchodzi od pestki. Odmiana samopylna dojrzewająca od połowy sierpnia do końca października.

Dodaj:
Śledzik Wykop
Komentarze do Jakie odmiany śliwek występują w Polsce?  
Brak komentarzy. Dodaj pierwszy komentarz!

Redakcja Gotuje

Konkursy Kulinarne

  • Konkurs - Podróż kulinarna z Hortex Konkurs - Podróż kulinarna z Hortex

    Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Konkursu Podróż kulinarna z Hortex! Przygotuj potrawę inspirowaną kuchnią śródziemnomorską (chorwacką, hiszpańską, portugalską) i wygraj Kitchen Aid w dowolnie wybranym kolorze lub inne atrakcyjne nagrody!

 

Dziś moderatorami są

zbysiowa
zbysiowa

Platynowy Ekspert

 

Akademia Smaku Bosch

Sonda

Jaki dodatek do dania głównego lubisz najbardziej?

 
 Jaki dodatek do dania głównego lubisz najbardziej?

 

Ostatnio komentowane